KARAYALÇIN: “CHP’NİN CEMAATLE İŞBİRLİĞİ YAPMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

KARAYALÇIN: “CHP’NİN CEMAATLE İŞBİRLİĞİ YAPMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP’nin hiçbir cemaatle işbirliği yapmasının söz konusu olmadığını belirterek, “CHP, siyasetin kimlikler üzerinden yapılmasına karşı olan bir partidir” dedi.

 Karayalçın, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndaki yönetim kurulu üyelerini tanıtan ve yaklaşan genel seçimler ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karayalçın, CHP’nin İstanbul’un tüm ilçelerindeki 936 mahallenin tümünde örgütlendiğine dikkat çekti. Seçim çalışmaları ile ilgili planlarını aktaran Karayalçın, İstanbul’da 32 bin sandık olduğunu ifade ederek, “Bugün itibariyle sandıkların yüzde 60’ında örgütlememizi tamamlamış bulunmaktayız. Bunu en kısa sürede yüzde 100’e çıkaracağız” dedi.


İstanbul’un sorunlarını üç ana başlık altında değerlendirdiklerini kaydeden Karayalçın, “Bizim ve 40 arkadaşımın, danışmanlarımın ve tüm partililerimizin temel üç görevimiz bulunmaktadır. Birinci temel görevimiz İstanbul’da yoksulluğu yenmektir. İstanbul’da yoksulluğun kökünü kazıyacağız. Bir tanıma göre İstanbul’da 300 bin aile, başka bir tanıma göre 500 bin aile yoksulluk koşullarında yaşamaktadır. İstanbul’un 700 bin işsizi bulunmaktadır. CHP İstanbul İl Örgütü olarak yoksulluğa son verme kararlılığındayız. Bunun için çalışacağız ve bize yetki verilirse İstanbul’da kent yoksulluğunu ortadan kaldıracağız. İkinci amacımız İstanbulluların kabusu olan olası bir depremin yıkımını önlemek için tüm düzenlemeleri yapacağız. Tüm projeleri hazırlayıp, tüm kararları alıp uygulamaya koyacağız. Üçüncü olarak da İstanbul’un topraklarını ve doğal güzelliklerini rant için değil, bir kesim ayrıcalıklı kesim için değil, İstanbul’da kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesi için değerlendireceğiz” diye konuştu. 


Karayalçın, bir gazetecinin CHP’deki istifaları ve partisinin bazı cemaat unsurları ile seçim ittifakı yapıp yapmadığı sorusu üzerine, “Böyle bir iddia kesinlikle geçerli değildir. CHP’nin hiçbir cemaat ile işbirliği yapması söz konusu değildir, söz konusu olamaz. CHP, siyasetin kimlikler üzerinden yapılmasına karşı olan bir partidir. Toplumsal kimlikler üzerinden değil, toplumsal sorunlar üzerinden siyaset yapılması gerekli gören bir siyasi partidir. O nedenle böyle bir suçlamanın hiçbir temeli, gerekçesi bulunmamaktadır. İstifa eden arkadaşlarımız; keşke arkadaşlarımız ayrılmasalardı, istifa etmeselerdi ama onların kararlarıdır. Onlarla ilgili yorumda bulunmamın da doğru olmadığını düşünüyorum” şeklinde cevap verdi.

“Paralel yapı” iddialarına da değinen Karayalçın, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde devlet içinde ‘paralel’ diye adlandırılan bir devletin varlığı bu güne kadar söz konusu olmamıştır” dedi.

CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu’nda 12’si kadın toplam 40 üye yer alıyor. Ayrıca İl Başkanı Karayalçın’a doğrudan bağlı 7 danışman bulunuyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.