Kardeş kent Bremen heyeti Başkan Soyer’i ziyaret etti

Kardeş kent Bremen heyeti Başkan Soyer’i ziyaret etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bremen ile İzmir’in kardeş kent ilişkisinin yirmi beşinci yıl dönümü nedeniyle Türkiye’ye gelen Almanya heyetini ağırladı. Ziyarette konuşan Başkan Soyer, “Birlikte iş birliği yapacak çok fazla alan var. Pandemi nedeniyle kaybettiğimiz vakti toparlayalım” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte ve beraberindeki heyeti ağırladı. İzmir ile Bremen’in kardeş kent ilişkisinin yirmi beşinci yılı şerefine düzenlenen buluşmada Türkiye ve Almanya ilişkilerinin iki şehir özelinde de güçlendirilmesi için fikir birliğine varıldı. Esas itibariyle ilişkilerin yirmi beşinci yılı olan 2020’de pandemi sebebiyle ertelenen kutlamalar 4-7 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacak.

Almanya İzmir Başkonsolosu Dr. Detlev Wolter, Dünya Kenti İzmir Derneği (DİDER) Bremen Ofis Başkanı Ali Eliş, Bremen Parlamento Üyesi ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi Sözcüsü Mustafa Güngör ve misafirlerden oluşan heyet tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e ‘25 yıllık Bremen-İzmir Dostluğun Yolları’ adlı kitap hediye edildi. Başkan Soyer de Almanya heyetine İzmir’in simgelerinden flamingo biblosu ve çini tablo hediye etti.

“Pandemi nedeniyle kaybettiğimiz vakti toparlayalım”
Buluşmada konuşan Başkan Soyer, “Birlikte iş birliği yapacak çok fazla alan var. Hangi alanda iş birliği geliştirmek istiyoruz. Bunları belirleyelim. Pandemi nedeniyle kaybettiğimiz vakti toparlayalım. Artık ilişkilerimizi çok daha iyi yola koymak için fırsatımız var. Kısa vadeli ve uzun vadeli amaçlarımızı beraber belirleyelim” dedi.
Yerel yönetimlerin, kent diplomasisinin önemine vurgu yapılan görüşmede söz alan Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte, İzmir’in bu alanda örnek bir şehir olduğunu söyledi ve Başkan Soyer’e karar alınması konusundaki sözlerinden dolayı hak verdiğini belirtti. Bovenschulte, “Artık somut projeler yapmamız lazım. Size katılıyorum” diye konuştu.

“Kruvaziyerlerin yeniden gelmesiyle kapasitemiz arttı”
“Dünya kentler dünyası olacak” sözleriyle öngörüsünü paylaşan Başkan Soyer, “İlişkilerimizin daha fazla geliştirilmesine katkı sağlayabiliriz. Tarım, turizm, altyapı, iklim krizi, spor, sanat, eğitim, üniversiteler, ekonomi alanlarının hepsinde iş birliği yapabiliriz. Kapasitelerimizi geliştirebiliriz. Son zamanında limanımız çok daha aktif. Kruvaziyerlerin yeniden gelmesiyle kapasitemiz arttı. Bu konuda bir şeyler yapılabilir” ifadelerini kullandı. Bovenschulte, “Enerji, su tedariki, çöp toplama, ulaşım, kentsel dönüşüm konularında da bilgi alışverişi yapabiliriz” derken Başkan Soyer ise, “Üniversitelerimizdeki akademisyenler karşılıklı bir araya gelebilir, projeler üretebilir biz de bunların uygulayıcısı oluruz. Bilim alanında iş birliği yapılabilir” dedi.

Sağlık turizmi ve tematik fuarlar vurgusu
Ziyarette genç girişimcilerin bir araya getirilebileceği, eleman değişiminin sağlanabileceği, Almanya’daki yatırımcılarla Türkiye’deki ihracat ve ithalatçıların buluşturulabileceğine dikkat çekildi. Başkan Soyer ayrıca şöyle konuştu: “Sağlık turizmi başka önemli bir konu. Bu konuda hem hizmet verip hem de hizmetlerden yararlanabiliriz. İzmir ve Bremen arasında uluslararası tematik fuarlar yapabiliriz.”

Bremen-İzmir İş İnsanları Ekonomik Forumu
6 Haziran Pazartesi günü ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “Bremen-İzmir İş İnsanları Ekonomik Forumu” düzenliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Kenti İzmir Derneği tarafından düzenlenen forumda iki kentin avantajları, yaşadıkları zorluklar, ortak işbirliği alanları ve gelecek konuşulacak.

 

dIhzqlvuyhswwb7xaog53pca.jpg

fd6forestpbzm8atj3wnx9p4.jpg

kevycox5fb4dqtn3rlcqsf7g.jpg

pkxvbf63xtqt9dsrugcaihzl.jpg

sjx1y4cl3rtpzje79upoihct.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.