KARTAL BELEDİYE BAŞKANI YÜKSEL'DEN BAŞBAĞLAR KATLİAMI ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET

KARTAL BELEDİYE BAŞKANI YÜKSEL'DEN BAŞBAĞLAR KATLİAMI ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET

Kurban Bayramı dolayısıyla Erzincan'da bulunan ve bir dizi ziyarette bulunan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, 5 Temmuz 1993’te Erzincan’a bağlı Kemaliye İlçesi’nin Başbağlar Köyü’nde...

Kurban Bayramı dolayısıyla Erzincan'da bulunan ve bir dizi ziyarette bulunan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, 5 Temmuz 1993’te Erzincan’a bağlı Kemaliye İlçesi’nin Başbağlar Köyü’nde gerçekleştirilen katliamda şehit edilen 33 vatandaşın kabirlerini tek tek ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Ziyarette Başkan Yüksel'e Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan da eşlik etti.

İlk olarak Başbağlar Müze ve Kültür Evi'ni ziyaret eden Başkan Yüksel'e katliamdan yaralı olarak kurtulan, aynı zamanda katliamın tek tanığı olan köy muhtarı Ali Akarpınar, köye yapılan baskını ve yaşananları anlattı.

28 yıl geçmesine rağmen katliamın acısının hala dinmediğini belirten Başkan Yüksel, "Temmuz ayı acıları hala taze, 28 yıl geçmesine rağmen kabukları kurumayan acılar. Sivas'ta yakıldık Başbağlar'da vurulduk. Tüm acılarımız ortak, amacımız kardeşliğimizin pekişmesi. Acının tarafı olmaz. Acılarımız da sevinçlerimiz de ortak değerimiz çünkü Erzincan Kardeşliğin şehri" dedi.

Köy muhtarı Ali Akarpınar, Başkan Yüksel'e, 5 Temmuz anma günü dışında köylerini ziyaret etmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek teşekkür etti.

Başkan Yüksel, daha sonra Müze ve Kültür Evi’nin ziyaretçi defterine şunları yazdı:

"Bugün, ziyaretinde bulunduğum Başbağlar Köyü'nde ülke tarihimizin en acı olaylarından biri yaşanmıştı. Her zaman bu acıyı andığımızda söylediğimiz gibi 2 Temmuz Sivas, Madımak'ta yandık, 5 Temmuz Erzincan, Başbağlar'da vurulduk...! Bu oyunları bozmak için bu acıları hissedip kardeşlik tohumlarını yeşertmeye devam etmeliyiz. Bu ülke hepimizin.

Kısacasıçok büyük oyunlar oynandıülkemizde... Kardeşi kardeşe düşürdüler. Öyle tarifsiz acılar yaşattılar ki kardeş kavgası devam etsin...! Türk-Kürt, Alevi-Sunni diyerek ölümler yaşattılar insanlığa. Bu oyunları bozmak için bu acıları hissedip kardeşlik tohumlarını yeşertmeye devam etmeliyiz. Bu ülke hepimizin, paylaşamayacağımız hiçbir şey yok. Kardeşliğimizi devam ettirebilmek için birbirimizi sevmeye devam etmeliyiz ama en önemlisi çok çalışmaya devam etmeliyiz. Bir hemşehirliniz olarak yaşadığınız acıyı derinden yaşıyor ve hissediyorum. Sorumluluğum gereği yanınızda olmaya, kardeşliğimizi büyütmek için daha çok çalışmaya devam edeceğim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesiyle birbirimizi sevmeye ve "Vatanınıçok seven, en çok çalışandır" ilkesiyle çok çalışmaya devam edeceğiz."

Müze sonrası Başbağlar Şehitlik Anıt’ını ziyaret edip saygı duruşunda bulan Yüksel, Başbağlar Şehitliği'ne geçerek 33 şehidin mezarına tek tek  karanfil bıraktı.

KÖYDEKİ VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞIP ÇOCUKLARA KİTAP VE OYUNCAK DAĞITTI

Ziyaretinde köy sakinleri ile de bayramlaşan Başkan Yüksel, Muhtar Ali Akarpınar'dan köyün sorunları dinleyip, ihtiyaçlar için destek ve çocuklar için park yapma sözü verdi; çocuklara, oyuncak ve kitap hediye etti. Eski dernek başkanıŞerif Gül, Başkan Yüksel'e, günün anısına Türk Bayrağı gravürlü saat hediye etti.

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.