KARTAL BELEDİYESİ KREŞ ÖĞRENCİLERİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇTİ

KARTAL BELEDİYESİ KREŞ ÖĞRENCİLERİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇTİ

Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü’ne bağlı 11 kreşte eğitim gören 6 yaş öğrencileri sağlık taramasından geçti. Çocukların zihinsel ve bedense..

Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü’ne bağlı 11 kreşte eğitim gören 6 yaş öğrencileri sağlık taramasından geçti. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini gözeterek koruyucu önlemler alan Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü, bu kapsamda 6 yaş grubu öğrencilerinin tamamını, ortopedi taramasından geçirdi.

6 yaş grubu öğrencileri, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Adnan Konal tarafından Kartal Belediyesi Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar refakatinde tek tek muayene edildi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Adnan Konal, muayene sırasında çocuklarda ortopedik açıdan nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi. Konal, “İlk olarak ayaklara bakıyoruz. Ayaklarda herhangi bir düztabanlık var mı yok mu diye.. Kaval kemiği, topuk çizgisine bakıyoruz düzensizlik var mı diye.. Bozulma varsa o da düztabanlık belirtisidir. Daha sonra sırt bölgesine bakıyoruz, kürek kemiklerinde bir asimetri var mı diye.. Beli öne doğru eğerek, omurgasında bir eğrilik var mı, Skolyoz var mı onu tespit etmeye çalışıyoruz. Daha sonra boyun bölgesine bakıyoruz. Boyun adalelerinden birinde Tortikollis dediğimiz bir çekme var mı? El ve ayak şekillerine bakıyoruz. El gücünü kontrol ediyoruz. Dizlerinde herhangi bir sıkıntı var mı ona bakıyoruz. Bir eğiklik, bacakta Raşitizme bağlı bir çarpıklık var mı diye kontrol ediyoruz. Çocukların bedensel gelişimi açısından bu kontroller çok önemli. Çünkü birçok vücut bozukluğu, erken yaşta teşhis koyulursa düzelebilir” dedi.

Sağlık taramasının ardından kreş öğretmenleri, ailelere bilgi vermek için Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Adnan Konal’dan çocuklar hakkında bilgi aldı. Kartal Belediyesi Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Adnan Konal’a teşekkür etti ve Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına plaket takdiminde bulundu. 
 
Kaynak: istanbulses / Kartal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.