KARTALLI ÇOCUKLAR, TRAFİK HAFTASI’NDA PARKURA ÇIKTI

KARTALLI ÇOCUKLAR, TRAFİK HAFTASI’NDA PARKURA ÇIKTI

‘6-12 Mayıs Karayolu Trafik Haftası’ dolayısıyla Kartallı çocuklar, önce trafik kurallarına dair teorik bir sunum izledi, ardından Trafik Eğitim Parkı parkurunda akülü araçları kullandı.

‘6-12 Mayıs Karayolu Trafik Haftası’ dolayısıyla Kartallı çocuklar, önce trafik kurallarına dair teorik bir sunum izledi, ardından Trafik Eğitim Parkı parkurunda akülü araçları kullandı.

Kartal Belediyesi’nin çocukların erken yaşta trafik eğitimi alabilmesi ve kurallara daha duyarlı olabilmesi amacıyla Yalı Mahallesi’nde bin metrekare üzerine kurduğu Trafik Eğitim Parkı’ndaki trafik eğitimleri devam ediyor. Bu kapsamda, Karayolu Trafik Haftası dolayısıyla çocuklara, uzman eğitmenler tarafından, trafik kurallarına uygun olarak durma, duraklama ve park etme yöntemleri, uygulanması gereken manevra kuralları, emniyet kemerinin önemi, trafik levhalarının ve yol işaretlerinin anlamları ile trafik ışıklarında sürücü ve yaya olarak davranış metotlarının neler olduğu anlatıldı.

Teorik eğitimin ardından çocuklar; caddelerin, yolların ve trafik ile ilgili tüm detayların olduğu Trafik Eğitim Parkı parkurunda akülü araçları kullandı. Kreşli çocuklar, araçlarına binerek, araçları trafik işaret ve levhalarına uygun olarak kullanmayı, yaya geçitlerinde doğru yürüme kurallarını, trafik lamba ve işaretlerini takip etmeyi, yol çizgileri ile ışıklı ve sesli cihazlarda bulunan butonları kullanmayı, iki araç arasındaki güvenli takip mesafesini ve trafikte geçiş öncelikleri gibi bilgileri uygulamaya geçirdi.

Genel trafik eğitiminin yanı sıra çocukların trafikte karşılaştıkları olumsuz durumlarda neler yapmaları gerektiği de minyatür trafik işaret ve levhaları, yaya geçitleri ve trafik lambaları ile öğretildi. 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın, eğitimlerde öğrencileri yalnız bırakmadı. Başkan Yardımcısı Aydın, Kartal Belediyesi’nin en fazla kreşe sahip olan ilçe belediyesi olarak bilinçli nesiller yetiştirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bugün, Trafik Haftası kapsamında kreş öğrencilerimizle beraberiz. Onlara, eğitim parkurumuzda trafik kurallarının önemini uygulamalı bir şekilde öğretiyoruz. Trafik konusunda ne yazık ki Avrupa’nın geride kalmış toplumlarından biri olarak, nesillere bu bilinci aşılamak mecburiyetindeyiz. Bugün kreş öğrencilerimiz burada hem eğlendi hem de keyif dolu anlar yaşadı.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.