KIZILAY’DAN KORONAVİRÜSE KARŞI DONÖR ÇAĞRISI

KIZILAY’DAN KORONAVİRÜSE KARŞI DONÖR ÇAĞRISI

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, koronavirüse karşı donör bağışı çağrısında bulundu.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, koronavirüse karşı donör bağışı çağrısında bulundu. Kınık, “Korona geçirmiş ve iyileşmiş bağış yapmaya uygun tüm donörleri merkezlerimize bekliyoruz. Her bir plazma damlanız o kadar değerli ki. Vazgeçmeyin lütfen” dedi.

Kızılay’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“COVID-19, 2019 yılında Çin’de başlayan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan SARS-CoV-2 virüsüne bağlı bir hastalıktır. Başlıca öksürme, hapşırma gibi damlacık yoluyla yayılmakla birlikte virüs bulaşmış yüzeyler ve eşyalarla temas ile de bulaşabilmektedir. Hastalık hızlı yayılmakta olup, henüz kesin bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır.

“Herhangi bir hastalıktan iyileşmiş kişilerin kanından elde edilen plazmalar tarih boyunca aşının ilk öncülü olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda immün plazma tedavisi 1900’lerin başından bu yana tıp camiasında bilinen ve uygulanan bir yöntem olup, geçmişte dünyayı etkisi altına alan SARS, MERS, Ebola, Kuş Gribi gibi salgınlarda da uygulanmıştır.

“Gelinen süreçte şu an günümüzde Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) COVID-19 hastalığından iyileşmiş bireylerin kanından elde edilecek immün plazma tedavisini önermektedir ve ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaya başlanmıştır.

KİMLER DONÖR OLABİLİR?

Kimlerin bağışta bulunabileceği ise şöyle açıklandı:

 • Ulusal mevzuata göre tam kan bağışı şartlarını ve COVID-19 İmmün Plazma Tedarik ve Klinik Kullanım Rehberi gerekliliklerini sağlayan bağışçılar, 
 • 18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış) bağışçılar,
 • Erkek ya da gebe kalmamış (düşük ve kürtaj dahil) kadın bağışçılar, 
 • Daha önce kendilerine kan transfüzyonu yapılmamış bağışçılar, 
 • COVID-19 hastalığına yakalanmış ve sonrasında iyileşmiş bireyler,
 • Bağışçı adayının COVID-19 enfeksiyonu tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu olmalıdır VE
 • Bağışçı adayı, hastanede yatarak tedavi görmüş kişi ise en az 24 saat ara ile nazofaringeal bölge dediğimiz boğaz ve burundan alınmış iki test sonucunun “NEGATİF” olması ve tam iyileşmesinin (Öksürük, Ateş, Nefes Darlığı vb.) üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalıdır. 

  İki negatif test sonucu olmayan bağışçılar için aşağıdaki madde uygulanır.
 • o COVID-19 bağışçı adayı, tedavisini evde karantina altında tamamlamış ise klinik olarak tam iyileşmelerinin üzerinden en az 28 gün geçmiş VE bağış öncesinde boğaz ve burundan alınmış bir test sonucu “NEGATİF” olmalıdır.
 • Bağışçı adaylarının hastalık dönemine ait kayıtları eksiksiz, takip edilebilir ve dökümante olmalıdır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.