Kızkulesi Koşusu'nda birinciliğe General Briella uzandı

Kızkulesi Koşusu'nda birinciliğe General Briella uzandı


3+ yaşlı dişi İngiliz atlarının katılımıyla gerçekleştirilen mücadele 1400 metre mesafe üzerinden sentetik pistte koşuldu.2023 yılı Kızkulesi Koşusu'nu; Mert Ali Karabulut'un sahibi, Berdan Yerlikaya'nın yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü ise Erdal Akyavuz'un üstlendiği kır dişi tay General Briella (General Quarters - Smart Angel / Fast Company) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşunun videosu için tıklayınız.

Keyifli bir mücadeleye sahne olan koşuda ikinciliği, Mehmet Kaya idaresindeki My Pretty Girl (Kafkaslı - Kısrağım / Luxor) elde ederken, dış kulvardan ataklar sergileyen Bizim İçin (Papa Clem - Miss Queen / Mountain Cat) Özcan Yıldırım ile üçüncü, Akın Sözen ile bu önemli koşuya katılan Valley of Flowers (Native Khan - Lily of the Valley / Haafhd) dördüncü ve Anabella (Kaneko - Sweetest / Byron) ise Vedat Abiş ile beşinci oldu.
 

Kazanan General Briella için bitiriş derecesi  1.24.27 olarak kayıtlara geçerken, koşudaki farklar 2 Boy - 1/2 Boy - 2 Boy - 1,5 Boy şeklinde oluştu.Koşunun ardından Şeref Tribünü’nde düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Edibe Karabulut'a kupasını, Genel Sekreterimiz Ahmet Özbelge verdi.Törene, Yönetim Kurulu Üyemiz Yüksel Göktürk ile Asli Üyemiz Z. Ahsen Kurum da katıldı.

 

KIZ KULESİ

İstanbul’da boğaz manzarasının vazgeçilmez yerlerinden biri de Bizans devrinden kalan tarihi Kız Kulesi’dir. Salacak açıklarında Karadeniz’in Marmara Denizi ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerine inşa edilmiş olan kulenin adı tarihte birçok efsaneye konu olmuştur. M.Ö. 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kuleyi, bazı Avrupalı tarihçiler “Leander Kulesi” olarak da adlandırır. Kule hakkındaki efsanelerden en bilineni, kuleye adını da vermiş olan Leandros efsanesi'dir. Her gece Hero’yu görmek için denizi yüzerek geçen Leandros ile Hero’nun aşk hikayesi trajediyle bitmiştir. Uzun yıllar boyunca savunma kalesi, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak kullanılmış olan Kız Kulesi, 2023 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun restore edilerek yeniden ziyarete açılmıştır.

wozvo8f9yxlbgw4sndklt3iz.jpg

jnv3d49wtbkim0pyfqebrcuz.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.