Kızlar Kamera Arkasında

Kızlar Kamera Arkasında

Sinema alanında kariyer hedefleyen kız öğrencilerin desteklenmesi amacıyla “Kadının Gözüyle Sinemanın Gücüyle” sloganı ile hayata geçirilen, teorik, uygulama ve teknik destek verilmesini kapsayan Yeni Nesil Sinema Okulu çalışmaları devam ediyor. Jürinin seçimi ile beyaz perdede hayat bulacak 5 öykü ve senaryo grubu; senaryo, film yapım, yönetmenlik-oyuncu yönetimi, görüntü yönetmenliği, ses, film müziği, kurgu-post production, color correction alanlarında online verilen teorik eğitiminin ardından, uygulamalı eğitime başlandı.

Tüm Ekipler Eğitimde

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden 3 Numara ile Medine Baskın, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Her Hayat Eve Sığar mı? isimli çalışma ile Rojda Ezgi Oral, Ankara Üniversitesi’nden Kamera Arkası ile Merve Tarım, Mersin Üniversitesi’nden Muhtar Bey isimli çalışma ile Emine Doru ve Malatya İnönü Üniversitesi’nden Porê Zer isimli çalışma ile Zeynep Ordu ekipleriyle birlikte Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nde konaklayıp eğitimlere katılıyor.

Fikirleriniz Film Olacak

Yeni Nesil Sinema Okulu öğrencileri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i de makamında ziyaret ederek sohbet etti.  Öğrencilere projeye katılımlarından dolayı teşekkür eden Başkan Böcek, Antalya isminin kültür sanat ile yan yana olduğunu belirterek, “Ben de eski bir sinemacıyım. 1975 yılında bir sinema makinesi almıştım. Konyaaltı’nın köylerinde, okullarında film oynatmıştım. Sizlere cesaretinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Projemize başvurdunuz ve şimdi eğitim alıyorsunuz. Fikirleriniz, çok kısa sürede filme dönüşecek ve Altın Portakal’da izleyeceğiz. Projede emeği geçen arkadaşlarıma, hocalarımıza ve ailelerinize de teşekkür ediyorum. Hep birlikte güzel şeyler yapacağız” dedi.

Başkan Böcek Hayallerimizi Gerçekleştirdi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Medine Baskın, projeyi bölüm başkanından öğrendiğini belirterek, “Kadın hikayeleri yazıyordum. Yazdığım senaryo ile sürece dahil olduk. Sinema sektörü çok pahalı. Film çekmek ciddi anlamda yatırım ve birikim istiyor. Hepimiz öğrenciyiz. Eğitim ve ekipman anlamında destek almamız bizin için çok iyi bir olanak oldu” dedi. Çekilen filmlerin Altın Portakal’da yayınlanacak olmasının hayal gibi bir şey olduğunu belirten Baskın, “O platformda var olacağımız için çok heyecanlıyız ve mutluyuz. Muhittin Böcek başkanımıza bize bu imkanları sunduğu için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Hayallerimizin Ötesinde

Mersin Üniversitesi’nden Emine Doru, projeyi öğrendikten sonra ekip oluşturup çalıştıklarını belirterek, “Bu projeye katılmak kendime olan güvenimi arttırdı. Kendi imkanlarımızla hayal bile edemeyeceğimiz olanakları ayağımıza getirdiler” dedi. Malatya İnönü Üniversitesi’nden Zeynep Ordu ise birinci sınıf öğrencisi olduğunu belirterek, “Okulda daha öğrenemediğinim bir çok şeyi öğrenip uygulama imkanına eriştim. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Başkanımız Muhittin Böcek’e bize güvenip böyle bir imkan sağladığı için çok teşekkür ederiz” dedi.

Uzman isimler Ders Veriyor

Görüntü Yönetmeni Hakan Okumuş, Senarist Filiz Ekinci, Ses Teknisyeni Gökhan Şahin, Senarist Tanıl Arayancan, Görüntü Yönetmeni-Yönetmen Cengiz Uzun, Yapımcı-Yönetmen Mehmet Urba, Ses Tasarımcısı-Müzik Yönetmeni Cem Altıntaş, Öğretim Görevlisi Dr. Rıdvan Yücel, Öğretim Görevlisi Gökhan Evecen ve Araştırma Görevlisi Mehmet Emre Gül’ün verdiği eğitimler sonunda çekilecek filmler 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında seyirciyle buluşacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

xzbslnjo7kav0wpgqtpnhocd.jpg

llnqwtkpm5yhiega1nzgbx9s.jpg

lf5wzIaghr9vu6eawdjixox3.jpg

kwbrwctqzhcyg1qll69ksdtg.jpg

padyecovjmh42g1bzep8hxwj.jpg

cm24gzy7onkpeufqdn38qukz.jpg

5xur2j0b1ftcbIqsxkpvvdeh.jpg

xhesdnmf7Il9agi0jah1re6m.jpg

z3hxojgb4i5stf9Inl82erqw.jpg

81wq2t56vszu70knsdaggz9f.jpg

gjekrIyssxzfgvoihtd2qr56.jpg

syfd1cv5jxbgmu3lenI7yfkw.jpg

ojv1xhim2vlqzhfzttwy7lrg.jpg

0lznsa4ecq32euzyo6vuth7r.jpg

1eamdyncissI0vgfd3bbrwtw.jpg

nmpct8adry9o0fmhIf6u73qs.jpg

qmlysektw5huzdvibgIndxpt.jpg

0jfpstypykrnarebbzxmnjdv.jpg

nsbvygdkr5c0twzh9fukwqcx.jpg

mkuwqmfelp1oxsea2zluvcjd.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.