Köroğlu Koşusu'nda galibiyete Queimada Grande uzandı

Köroğlu Koşusu'nda galibiyete Queimada Grande uzandı

3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus olarak gerçekleştirilen koşu, 1900 metre mesafe çim pistte start aldı.

2022 yılı Köroğlu Koşusu'na jokeyi Gökhan Kocakaya ile katılım gösteren, Hüseyin Nafiz Şengül'ün sahibi ve yetiştiricisi olduğu Queimada Grande (Luxor - Nightingale / Pivotal) pistten galibiyetle ayrıldı. Abdullah Çiftçi'nin antrene ettiği 5 yaşındaki doru erkek safkan bu koşuda ortaya koyduğu performansla yarış hayatının 8. galibiyetini elde etmiş oldu.

Ankara'da programın 8. mücadelesinde Grey Kurt (Perfecto - Bziya / Manila) ikincilik elde ederken, Hunting (Justenuffhumor - Adastralina / Ocean Crest) üçüncü, Rising Sory (Victory Gallop - Lalla Mina / Distant Relative) dördüncü, Sun Time (Luxor - Glowing Sun / Strike The Gold) da beşinci olarak koşuyu tamamladı.

Yarışın galibi Queimada Grande için bitiriş derecesi 1.57.67 olurken, farklar 1/2 Boy - 1,5 Boy - Boyun - Baş şeklinde sonuçlandı.

Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert'in de katıldığı törende, kazanan safkanın sahibi adına Ankara Hipodrom Müdürü Özgür Kaya'ya ödülünü Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir verdi.


Köroğlu

Köroğlu, 1550-1600 yılları arasında Bolu'da yaşadığı rivayet edilen bir halk ozanıdır. Kim olduğu hakkında pek bir bilgi bulunmamakla birlikte, Türk, Altay, Anadolu efsanelerinde ve halk öykülerinde yer alan söylencesel öyküsünün anlatıldığı Köroğlu Destanı'nın başkahramanıdır. Köroğlu halk şairleri içerisinde özgürlüğün sembolüdür. Bolu Beyi'nden babasının intikamını almak üzere dağlara çıkan, yiğitlik ve iyilikseverliği ile destanlaşan Köroğlu ile şair Köroğlu halk zihninde kaynaşmış durumdadır. Şiirlerinde coşkun bir seslenişle yiğitlik, dostluk, aşk, doğa sevgisi çok sade bir dille anlatılır. Bu şiirler, hikayeci aşıkların nesirle anlatılan hikayeleri arasına serpiştirilmiştir. 24'ü bulan hikayeler, Türk dünyasına yayılan bir Köroğlu destanının doğuşunu hazırlamıştır. Bazı öyküleri kitaplara ve sinemaya aktarılmıştır. Yaşar Kemal'in "Üç Anadolu Efsanesi" eseriyle destan günümüz edebiyatında da yer almıştır.

 

k2ombfprdx3yvhmcnqsgoheg.jpg

hw8qgke2amp1hvnbyrxm9fyu.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.