KÜÇÜKÇEKMECE’NİN ÇEHRESİ YEŞİL ALAN VE PRESTİJLİ PARKLARLA DEĞİŞİYOR

KÜÇÜKÇEKMECE’NİN ÇEHRESİ YEŞİL ALAN VE PRESTİJLİ PARKLARLA DEĞİŞİYOR

27 Haziran 2022

Küçükçekmece Belediyesi kent karakterinin kimliğine, dokusuna ve kentteki yaşam kalitesine oldukça olumlu katkılar sağlayan peyzaj ve yeşil alan planlamasıyla ilçenin çehresini değiştirmeye ve güzelleştirmeye devam ediyor.

Son 3 yılda imar planlarında atıl durumda bulunan 48.400 m²’lik alanda 18 adet yeni park alanı kente kazandırılırken, mevcut 20 adet parkın revizyon çalışmaları yapılarak kent sakinlerinin hizmetine sunuldu. İlçede hizmete sunulan park alanları 738.385,52 m²’ye, yeşil alan ise 194.834,49 m²’ye yükseltildi.

Başkan Kemal Çebi: Küçükçekmece’de yeşili güçlendirmeye devam edeceğiz

Küçükçekmecelilerin dinlenebilmeleri, spor yapmaları ve yeşil doku içinde çocukların ve yetişkinlerin verimli zaman geçirmesi için atıl alanları yeşile dönüştürdüklerini söyleyen Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Kent içinde fiziksel ve sosyal çevrenin niteliğini artıran, eğitimsel, kültürel ve rekreasyon amaçlı kullanımlara olanak tanıyan ve vatandaşların kullanımına açık olan kamusal mekânların sayısını artırıyoruz. İyileştirme ve yeni yeşil alanlar oluşturma hedeflerimizde vatandaşlarımızın ve kentin ihtiyaçlarını gözeterek, sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, erişilebilirlik ve kullanışlılık gibi etkenleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu çerçevede Küçükçekmece’de yeşil dokuyu artırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Fevziçakmak, Atakent ve Cumhuriyet Mahallesi’nde köpeklere özel pati park

Küçükçekmece’de şehrin kalabalığı içerisinde köpeklerini gezdirecek yer bulmakta zorlanan hayvanseverler de unutulmadı. İlçenin 3 noktasında hayata geçirilen pati parklarda, hem hayvan dostları hem minik dostlar keyifli zaman geçiriyor. Toplam 2.033 m² olan bu parklarda 10 farklı aktivitenin (tahterevalli, lastik atlama, standart atlama, atlama duvarları, standart tünel, yürüyüş yolu, tırmanma, slalom set, bar slalom, denge basamağı) yer aldığı köpek eğitim parkurları, vatandaşlar içinse banklar ve piknik masaları yer alıyor.

Kent mobilyaları usta ellerde az maliyetle üretiliyor

Küçükçekmece Belediyesi, ilçenin ihtiyacı olan kent mobilyalarını da son 3 yılda aktif hale getirilen iki adet imalat atölyesinde üretiyor. Yeni ve modern makinelerle donatılan atölyelerde, ilçenin ihtiyacı doğrultusunda 3 yılda 2 bin kent mobilyası (bank, kameriye, piknik masası, çöp kovası, çatılı piknik masası, ahşap saksı) üretildi.

Hobi bahçesinde vatandaş toprakla buluşuyor

Küçükçekmecelilere şehrin ortasında 268 parsellik hobi bahçesinde tarım yapma imkânı sunan Küçükçekmece Belediyesi, Hobi Bahçesi içerisinde ve Atakent Mahallesi’ndeki Anadolu Meyve Bahçesi’nde yer alan 770 ağaçlık bahçelerdeki meyveleri de toplayarak başta Çocuk Esirgeme Kurumu olmak üzere, İyilik Merkezi ve Kadın Konuk Evi sakinleri ve ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyor.

Mevsimlik çiçek serası sayesinde tasarruf sağlanıyor

Kentte mevsimlik çiçek ihtiyacının daha az maliyetle karşılanması için 540 m² kapalı alan ve 189 m² gölgelik alana sahip toplam 729 m² lik mevsimlik çiçek üretim serası kuruldu. Atakent Mahallesi’ndeki serada her yıl yaz ve kışlık olmak üzere 2.000.000 adet mevsimlik çiçek yetiştirilmesi planlanıyor. Üretim için hedeflenen miktarları yetiştirebilmek adına sera alanlarının büyütülmesi hedefleniyor.

Yeşil alanların temizlik ve bakım çalışmaları periyodik olarak yapılıyor

İlçe genelinde bulunan park, bahçe ve yeşil alanların bakımı, temizlik, onarım ,yenileme ve ağaç budama çalışmaları periyodik olarak Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. İlçede budanan ağaç dalları, dal öğütme makinesi ile öğütülerek, nakliyeden tasarruf sağlanırken, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kanalıyla ihtiyaç sahiplerine yakacak olarak teslim ediliyor.

 

q3trxfgbmhoIkhzvnrfsct67.jpg

drwy5slIlemm0yz3uz6aptvb.jpg

cjrzha9hk5nvdg46l82xlvj7.jpg

a8eafq1bl94tjgmxcbsupvgd.jpg

os8bvjnopaytgabny97Ixzm6.jpg

wcayk3mqbxzsu7lnrmbfIvie.jpg

q8ryufdhgb1mq6vlnp9nl4sd.jpg

coh0eunlmp8miz1cwt5ouIvq.jpg

7rs0ldwqdbvv23pnqIeczljh.jpg

9h8k1odzidurwa5sxqtulpmn.jpg

zugsq9fclpn2ubifxtv7oa15.jpg

I9arowmdwqpsiag3gn6ultp8.jpg

jm1haixfbwu4k0gtavrI3rc5.jpg

txfz208nl7ozu6c1xhhvvgmc.jpg

2fpv1mgsrdx0ukfhx8twobzu.jpg

ig9yunags4rmhdjzkxpw8q0h.jpg

nrjwy9xb5nvoglzI6uzaouwk.jpg

sdjoxt7ha9pujbx1iqe3fm54.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.