KÜÇÜKÇEKMECELİLER, MAHALLE KİTAPLARIYLA BULUŞTU

KÜÇÜKÇEKMECELİLER, MAHALLE KİTAPLARIYLA BULUŞTU

28 Mart 2024

Küçükçekmece Belediyesi, ilçedeki mahallelerinin zengin kültürel dokusunu, tarihini ve gündelik yaşamını anlatan özel bir kitap serisini, düzenlediği lansman ile kamuoyuna tanıttı. Küçükçekmece Belediyesi kültür yayınları kapsamında literatüre kazandırılan “Benim Semtim, Benim Mahallem” isimli 6 ciltlik kitap serisinin lansmanı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına; Proje Koordinatörü Hakkı Zariç, Yazar Kübra Yeter, Gazeteci- Yazar Özlem Temena, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, mahalle muhtarları, kitaba katkı sunan mahalle sakinleri ve çok sayıda Küçükçekmeceli katıldı.

Güney Özkılınç: Kentin geçmişini bilmek, o kentle bağ kurmamızı sağlıyor

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “ Oturduğumuz yerin geçmişini bilmek o yerle bağ kurmamızı sağlıyor. Bu kitabı kentin geçmişini ve hikâyesini gelecek nesillere aktarma konusunda çok önemsiyoruz. Küçükçekmece’ye baktığımızda eski bir ilçe. Banliyönün olduğu kilometre 24 ün olduğu bir ilçe. Bu hat olduğu için şehir içi sayılacak bir yer. Biz Küçükçekmece’de göl ile başlayarak, kentin envanterini çıkarttık. Küçükçekmece’deki kuş türlerinden, tarihi eserlerine, edebiyatından, Osmanlı belgelerine ve burada yaşamış önemli isimlere kadar pek çok alanda 23 adet kitap hazırladık. Biz aslında bu envanterlerle, Küçükçekmece’de kültür müdürlükleri sadece konser, tiyatro yapmaz dedik. Siz Küçükçekmeceliler olmasaydı böyle bir şey hazırlamak mümkün olmazdı. Emeği geçen yazarlarımıza ve sizlere,  Belediye Başkanımız Kemal Çebi ve şahsım adına teşekkür ederim” diye konuştu.

Hakkı Zariç: Küçükçekmece’nin edebiyatımıza, sinemamıza birçok katkı sunduğuna şahit olduk

Proje Koordinatörü, Yazar Hakkı Zariç ise  “Bu kitapları hazırlarken Küçükçekmece’de sahaya indiğimizde çok fazla şeyle karşılaştık, anlatamayacağım kadar çok hikâye birikti içimizde. Muhtarlarımız ve mahallelerimizin yerlileriyle bu mahallelerin geçmişini, sevincini, mutluluklarını, üzüntülerini, acılarını konuştuk. Yeri geldi acının belleğini de oluşturduk. Buradan yolu geçmiş önemli edebiyat isimlerine, yönetmenlere yer verdik. Küçükçekmece’nin bir yaşam ve kültürel zenginlik sunduğu gibi edebiyatımıza, sinemamıza, sanatımıza da birçok katkı sunduğunu görüyoruz. Biz de bu kitaplarda bunu sizlerle paylaştık. İyi ki Küçükçekmecelilerle tanıştık.  Bize kültürel, kişisel, entelektüel alanda çok şey kattılar. Çok teşekkür ederiz” dedi.

Özlem Temena: Her defasında farklı bir renge ulaştık

İkitelli ve Cennet kitaplarının yazarı Özlem Temena ise, “ Bu proje bize ilk geldiğinde Küçükçekmece Belediyesi bize bir yumak verdi. Biz o yumağı sara sara her seferinde farklı bir renge ulaştık. Biz aslında bu renkleri dokuyan birer insandık. Bu ortaya çıkan renkli tablodan çok mutluluk duyuyorum. Hikâyelerini bizimle paylaşan mahalle sakinlerine ve Belediye Başkanı Kemal Çebi’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kübra Yeter: Mahalleliyle bir araya geldik, kıymetli insanlar tanıdık

Fatih ve Kanarya Mahallesi kitaplarının yazarı Kübra Yeter, “Fatih Mahallesi’ne geldiğimizde hikâyeye nerden başlayacağımı bilmiyordum. Muhtarlarımızla görüşmeye başladık. Mahalleliler, Menekşe’nin Fatih’in nasıl canlı bir yer olduğu, nasıl sosyal bir yer olduğu, kadınların çocukların sokaklarda özgürce gezebildikleri bir yer olduğunu anlattı bana. Fatih’te Menekşe’de mahalle kültürünün geride kaldığını düşünürken, bu kültürün hala yaşatıldığına, komşuluk ilişkilerinin güzelliğine şahit olduk. Benim için çok kıymetli anlardı. Hepinize teşekkür ediyorum” diyerek duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Belediye kütüphanelerinde de yerini aldı

Küçükçekmece’deki 21 mahallenin renkli hikâyelerini, sıcak komşuluk ilişkilerini, tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak için oluşturulan “Sefaköy, Fatih, Halkalı, İkitelli, Cennet, Kanarya” isimli kitapların yazarlığını, Kübra Yeter, Hakkı Zariç, Cenk Kolçak, Özlem Temena, Rojhat Turgut yaptı. ‘Benim Semtim, Benim Mahallem Küçükçekmecem’ isimli envantere, Küçükçekmece Kütüphanelerinden de ulaşılabilir.

pr09hbzn2zd5klyfnwbsvcic.jpg

cqhsz6dd7ywpIxjluf4qimha.jpg

sefgvky6Iacwmgfq5uwo3hr7.jpg

xugs2qbbjnlogqwr3Ijvkfe9.jpg

xhxqcfdibma309qrre2fywut.jpg

qaztucr04d2c5kszymymsv1x.jpg

1xdvqoneztbn5e9vjmmhlps2.jpg

npemxtyojkvsqwy0nvpkradh.jpg

h73v8wls5cezuwmlrkvtx4fo.jpg

waglom6dhsjgiz2h81frvyxp.jpg

fiwqph05dgpkmk8mr4qn7xtx.jpg

dwznevcvmcdls9qriefhyyax.jpg

au3bpe8mcsqy50Izdpr1fkxl.jpg

vovmyfiryhapu2dezrbe9fhw.jpg

rx7gmvjonwna6yujoe9bsqyk.jpg

j7anpfrupmc8kfwdbtI0osyl.jpg

n0l4mre9xzewahfso532rpfz.jpg

xndh7afjd3pay6w0jo1zspct.jpg

v5u4yeqbnamcg30ohlruvxzj.jpg

djjyraIloxapwqvcemkh1dku.jpg

2hvhymurdtsl0lg4seam86j9.jpg

w0fbunuvqp2bxojgeea4crvs.jpg

hz8lc03xbgsegf6q9amj7dxk.jpg

zwrcxwn4fatIgppm6ijbuh0y.jpg

sx8cliznpad2oumduxyfjlrt.jpg

uktdlegzq5y1vjhdxonzlsic.jpg

dulsxd6knhb9yvfn15xzks0o.jpg

bcjesndm5nh7qzorpktrs6ia.jpg

a4kozhj2eskrv7clg6yb5ayn.jpg

10gt6c4u7wz8jmrvogxnzna3.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.