KUKLA FESTİVALİ PERDELERİNİ ATAŞEHİRLİ ÇOCUKLAR İÇİN AÇTI

KUKLA FESTİVALİ PERDELERİNİ ATAŞEHİRLİ ÇOCUKLAR İÇİN AÇTI

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.Ataşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bu yıl çok re..

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Ataşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bu yıl çok renkli bir program hazırladı. Bu kapsamda yer alan Uluslararası Ataşehir Kukla Festivali, 20-23 Nisan tarihleri arasında birçok noktada çocuklarla buluşuyor.

Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen festivale Portekiz’den Teatro Trule, İtalya’dan Eva Sotriffer ve Max Castlunger, İspanya’dan Toni Zafra, Çek Cumhuriyeti’den Karromato, Bulgaristan’dan State Puppet Theatre Bourgas (Burgaz) ve Macaristan’dan da Mikropodium katılıyor.

Festivalde kukla sanatçıları; el kuklası, animasyon, gölge kuklası, ipli kukla, maskeler gibi pek çok farklı tekniklerle, her yaştan izleyiciye kukla sanatının her türünden en iyi örneklerini sunuyor.

Festival Bulgaristan’dan State Puppet Theatre Bourgas grubunun renkli, eğlenceli ve büyülü gösterisiyle 20 Nisan Perşembe günü saat 10.00’da Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde başladı. Aynı gösteri, 21 Nisan Cuma günü de saat 10.00’da Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda yapıldı.

Kuklanın başkenti sayılan Çek Cumhuriyeti Prag’tan Karromto grubunun ipli kukla tekniğindeki ve büyüleyici görsellikteki sirki, 22 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’da Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu’nda; 23 Nisan Pazar günü ise saat 11.00’da Küçükbakkalköy Prestij Caddesi’nde kuklaseverlerle buluşacak.

Masa kuklası tekniği, canlı müzik, video ve efektlerle zenginleştirilen İtalya’dan Eva Sotriffer&Max Castlunger grubunun “Meee” isimli gösterisi 21 Nisan Cuma günü saat 10.00’da, 22 Nisan Cumartesi günü ise saat 11.00’da MSKM’de olacak.

İspanya’dan gelen ve değişik teknikte hazırlanmış kuklalarıyla dans eden sanatçı Toni Zafra, kukla ve kuklacı ilişkisini, “Minik Dünya” oyunuyla 23 Nisan Pazar günü saat 11.00’da MSKM’de, saat 17.00’da ise Küçükbakkalköy Prestij Caddesi’nde sahneleyecek.

Festivale Portekiz’den katılan Manuel Costa Diaz, “Puppets of My Life” adlı gösterisini 20 Nisan Perşembe günü saat 10.00’da Ataşehir Nikah Salonu’nda, 22 Nisan Cumartesi günü ise saat 13.00’da MSKM’de sergileyecek.

Türkiye’den Biteatral’in sergileyeceği “Masal Gülleri”, görselliği, hikayesi ve müziğiyle 23 Nisan Pazar günü saat 11.00’da Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda, saat 17.00’da ise Neşet Ertaş Kültür Evi’nde, hayal âleminde büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

Açıkgöz Kukla Tiyatrosu tarafından Türk kukla tiyatrosunun baş kahramanı İbiş'in komik, aynı zamanda düşündürücü maceralarının anlatıldığı oyun “İbiş’in Konağı”, 22 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’da, 23 Nisan Pazar günü de saat 11.00’da Neşet Ertaş Kültür Evi’nde sahnelenecek.

“UNESCO Kültür Mirası Taşıyıcısı” ünvanlı Karagöz sanatçımız Cengiz Özek de “Çöp Canavarı” oyunuyla 20 Nisan Perşembe günü saat 12.00’da Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde, 21 Nisan Cuma günü ise saat 12.30’da Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda unutulmaz bir 23 Nisan yaşatacak.

Bunun yanı sıra, bu yılki festivalde önemli bir başka gösteri daha göze çarpıyor. Sanat hayatında 40 yılı geride bırakan Sermet Erkin, 23 Nisan Pazar günü saat 13.00 ve 15.00’da Küçükbakkalköy Prestij Caddesi’nde illüzyonun incelikleriyle festivale renk katacak.

Kukla severler için bir sürpriz de, Mehmet Erbil’in yürüteceği atölye çalışması. Düştepe Oyun Müzesi’nde 23 Nisan Pazar günü saat 16.00’da başlayacak etkinliğe katılacak çocuklar, canlı müzik eşliğinde, tümüyle hayal gücüyle tasarlanan bir yolculuğa çıkacak.

Not: Mustafa Saffet Kültür Merkezi, Neşet Ertaş Kültür Evi ve Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenecek gösterilerin biletlerini 3 gün öncesi itibariyle, merkezlerin kendi gişelerinden temin edebilirsiniz.

 

       PROGRAM:

20 Nisan Perşembe - 10.00

Kukla Festivali - “Açıkgöz Kukla Tiyatrosu’’ (Türkiye) - MSKM

 

20 Nisan Perşembe - 10.00

Kukla Festivali “Teatro Trule” (Portekiz) - Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu

 

20 Nisan Perşembe - 11.00

Kukla Festivali “Mikropodium” (Macaristan) – Neşet Ertaş Kültür Evi

 

20 Nisan Perşembe - 12.00

Kukla Festivali “Cengiz Özek” (Türkiye) - MSKM

 

20 Nisan Perşembe - 15.00

Kukla Festivali “Mikropodium” (Macaristan) – Neşet Ertaş Kültür Evi

 

21 Nisan Cuma - 10.00

Kukla Festivali “Eva Sotriffer & Max Castlunger” (İtalya) – MSKM

 

21 Nisan Cuma - 10.00

Kukla Festivali “Açıkgöz Kukla Tiyatrosu’’ (Türkiye) - Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu

 

21 Nisan Cuma - 12.30

Kukla Festivali “Cengiz Özek” (Türkiye) - Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu

 

22 Nisan Cumartesi - 11.00

Kukla Festivali “Eva Sotriffer & Max Castlunger” (İtalya) – MSKM

 

22 Nisan Cumartesi - 11.00

Kukla Festivali  “State Puppet Theatre Burgas” (Bulgaristan) – Neşet Ertaş Kültür Evi

 

22 Nisan Cumartesi - 11.00

Kukla Festivali “Karromato” (Çek Cumhuriyeti) - Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu

 

22 Nisan Cumartesi - 13.00

Kukla Festivali “Teatro Trule” (Portekiz) – MSKM

 

23 Nisan Pazar - 11.00

Kukla Festivali “Toni Zafra” (İspanya) – MSKM

 

23 Nisan Pazar - 11.00

Kukla Festivali “State Puppet Theatre Burgas” (Bulgaristan) – Neşet Ertaş Kültür Evi

 

23 Nisan Pazar - 11.00

Kukla Festivali “Biteatral - Ayşe Lebriz” (Türkiye) - Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu

 

23 Nisan Pazar - 11.00

Kukla Festivali “Karromato” (Çek Cumhuriyeti) – Fevzipaşa Cad. Küçükbakkalköy

 

23 Nisan Pazar - 17.00

Kukla Festivali “Biteatral - Ayşe Lebriz” (Türkiye) – Neşet Ertaş Kültür Evi

 

23 Nisan Pazar - 17.00

Kukla Festivali “ Toni Zafra” (İspanya) – Fevzipaşa Cad. Küçükbakkalköy

 

 

 

 

 


Kaynak: Ataşehir Belediyesi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.