LAGÜN KİTAP GÜNLERİ FESTİVAL ATMOSFERİNDE BAŞLADI

LAGÜN KİTAP GÜNLERİ FESTİVAL ATMOSFERİNDE BAŞLADI

04 Haziran 2022

Küçükçekmece Belediyesi’nin Atakent Menekşe Parkı’nda düzenlediği Lagün Kitap Günleri festival atmosferinde bir açılış programıyla başladı. Küçükçekmece’de ilk kez gerçekleştirilen Kitap Günleri’nin açılışına kitapseverler büyük ilgi gösterdi. 10 Haziran’a dek sürecek olan Lagün Kitap Günleri’nde 36 stantla, 80 yayınevi yer aldı.

YAYKOOP işbirliğiyle düzenlenen Lagün Kitap Günleri’nin açılış programına Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin yanı sıra Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Gözüdok, YAYKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Elif Akkaya, Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Mustafa Aksoy ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haziranı hüzne çeviren edebiyatın 3 usta kalemi yad edildi

Lagün Kitap Günleri’nin ilk gününde Yazar- Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve Yazar Şeyhmus Diken konuk oldu. Söyleşide, Haziran ayında sonsuza uğurladığımız Türk Edebiyatı’nın üç usta ismi Nâzım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal anıldı. Açılış konserinde sahne alan Türk halk müziğinin sevilen sesi Nida Ateş ise en güzel türküleri Küçükçekmeceliler için seslendirdi.

Başkan Kemal Çebi: Kültüre, sanata, doğaya öncelik vermeye devam edeceğiz

Küçükçekmece’de Kitap Günleri’nin ilkini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Öncelikle burada yad edeceğimiz Nâzım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal’i saygıyla anıyorum. İyi ki bu topraklara iz bıraktılar. Lagün Kitap Günleri ismi Küçükçekmece’den, Küçükçekmecelilerin ortak hafızasından gelmektedir. Kendimi bildim bileli evim olan bu kentten gelmektedir. Bir Küçükçekmeceli olarak yıllardır hayalini kurduğum projeler vardı. Şimdi elimde fırsat varken bunları hayata geçirmek istiyorum. Küçükçekmece’de kültüre, sanata, doğaya öncelik vermeye devam edeceğiz. Bireylerin, özgürlüğüne toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kent adaletine inanıyorum. Ama biliyorum ki bir kentte yöneticiler ne düşünürse düşünsün, kentli buna katkı sunmuyorsa başarı olmaz. Onun için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizi asla yalnız bırakmadınız. Bu kente ve kentliye yakışır etkinlikleri sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YAYKOOP Başkanı Elif Akkaya da kültürün sanatın iyileştirici gücünün pandemiden sonra herkese iyi geleceğine inandığını ifade ederek, Lagün Kitap Günleri’nde emeği geçenlere teşekkür etti.

Işık Öğütçü  babası Orhan Kemal’e dair anılarını paylaştı

Söyleşiye konuk olan Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü  babası ve Nâzım Hikmet’in cezaevi yıllarını şu sözlerle anlattı:  “Babam Orhan Kemal 1938 yılında başladığı cezaevi sürecinin nedenlerinden bir tanesi de Nâzım Hikmet’in şiirlerini çantasında bulundurması ve okumasıdır. Ancak öyle bir tesadüf olmuştur ki  Bursa’da 52. koğuşta birlikte kalmışlardır. Nâzım Hikmet Çankırı Cezaevi’nden Bursa’ya gönderilmiştir. Babam, Hikmet’e Bursa Cezaevi’nin şairi olarak takdim edilir. Aralarında 12 yaş fark vardır. Bir abi kardeş, usta çırak, öğretmen öğrenci ilişkisi vardır. Nâzım Hikmet ayaküstü sohbetlerde babamın düşünce yapısını anlıyor ve bir süre sonra sizinle aynı koğuşta kalabilir miyim diyor babama. İzinler alınıyor ve 52. Koğuşta birlikte kalıyorlar. Tesadüf böyle bir şey, babam onunla 3,5 yıl kalıyor. Bu süre zarfında Nâzım Hikmet’ten çokça etkileniyor”

Şeyhmus Diken: Şehrinin ruhunu edebiyatına yedirmiş bir şahsiyettir Ahmed Arif

Ahmed Arif’in ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ kitabının 50. yılı anısına “Abisi Olmak Halkının” isimli kitabını yayınlayan Diyarbakırlı Yazar Şeyhmus Diken hemşehrisi Ahmed Arif’in memleket sevdasına değinerek, “ Ahmed Arif 6 yaşına kadar Diyarbakır’da ailesiyle yaşıyor. 6 yaşından sonra ayrılıyor. Epey yıllar sonra hapislik hayatı sonlandıktan sonra sürgünlük yıllarını önce Urfa’da sonra Diyarbakır’da gerçekleştiriyor. 64 yıllık ömrünün 8-10 yılı Diyarbakır’da geçiyor. Ancak baktığımızda sanki hiç şehrinden ayrılmamış gibi şiirlerini yazıyor. Edebiyatına malzeme yapıyor. Ahmed Arif, , o şehrin ruhunu edebiyatına yedirmiş bir şahsiyettir. Bu biraz da o acılı kuşağın hikayesi, yaşamlarının metinlerinin ruhuna nüfuz etmiş halleridir”dedi.

Güney Özkılınç: Basında Nâzım kitabını Küçükçekmecelilerle buluşturmaya hazırlanıyoruz

‘Nazım’ın Bursa Yılları’ kitabı ve Nâzım Hikmet üzerine araştırmalarıyla bilinen Yazar  Güney Özkılınç, söyleşide usta şairin yaşamından kesitleri katılımcılarla paylaştı. Özkılınç, “Nâzım Hikmet, kendi paşa soyundan gelmesine rağmen gönlü emekçilerden yana atan bir şairdir. Yaşamının 13 yıla yakını hapishanelerde geçmiş, şiirleri tüm dünyaya mâl olmuştur. Cezaevlerinin duvarlarını aşmıştır Nâzım’ın dizeleri… Öyle ki Che Guevara’nın annesine yazdığı mektupta bile yer almıştır. Küçükçekmece Belediyesi olarak “Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde” kitabını okurlarla buluşturduk. Bu kitap, Hikmet’in dünyanın tüm ülkelerinde yayınlanmış kitaplarını bir arada topladı. Şuan baskıda olan “Bilinmeyen Yönleriyle Basında Nâzım” kitabını ise bu ay sonunda yayınlamaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

10 Haziran’a dek devam edecek

Bir hafta boyunca devam edecek Kitap Günleri'nde aralarında sevilen isimler ve güçlü kalemler Nebil Özgentürk ve Ayşe Kulin, CHP İstanbul Milletvekili Siyasetçi -Yazar Yunus Emre, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Miktad Kadıoğlu, Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli, Şair Murat Menteş, Yazar Mehmet Erte’nin de yer aldığı pek çok isim,  Küçükçekmecelilerle bir araya gelerek hem söyleşi gerçekleştirecek hem de kitaplarını imzalayacak.

 

 

um7jvyqpbl92riex3no6awgk.jpg

yzc7lptfmreu90chhoxlvqsj.jpg

trbstvddh50Ijkyflq4cuneg.jpg

2phnosowfzy6ig3knmug1vec.jpg

ufdw3l7frcozks0mmhjwyaus.jpg

5krhsmryclw6dpuevt27deaj.jpg

k0t6Iheuqpogybla8chmgpmy.jpg

vstc1p42l8tkajnvehmsjzmI.jpg

xupxcusb8rkfd6iqdkmgcz0z.jpg

rjtsebgg0nny5kmxlquik3mb.jpg

I9gbydepxqtusn7f83wm0zls.jpg

gfxsot59vbc6dbd804ruztmj.jpg

p5if8sgmvzn3rqbkpdeoxkqc.jpg

xsqbIqklngjwd6fmuwtc5lpn.jpg

up2bms3fvtxfyhqkqzdIge8w.jpg

grdudj9fo4xI1e5zenyv8wjl.jpg

mnz3fggt4c6kksrljnbousfh.jpg

vhy2a47fwqk0udpe6xgwgv9q.jpg

ywmh5mbgzogawvyoIj6c2cas.jpg

eckdpn3supwyvgzdhmkfIhxv.jpg

vfclxhw2I69jdky4dr0aqnbh.jpg

36jpdbuqslbvxhtdry5f0rzs.jpg

afbsvggyzyq4jmihpmneunuh.jpg

mzr4w6tnaxhtu2hqdefsvr5w.jpg

fx2piyzjzcdkmsrnbghgtb50.jpg

mkwaj4tywppsrlqhedtbncva.jpg

eb97kke6tu0mrypldsw3mx5i.jpg

yvl2tsf9nxIhend4l7cuwpm0.jpg

kdkwqxuiozwn9ushvlhqaeb3.jpg

pnrjlvqhl138zdasf4gwm9eo.jpg

jkpys5u4e7cwbt3ozmynoqaf.jpg

p0mfswvnxjpcaxt5Ifsrbznq.jpg

q4vz2xud3wsrtnsfcIjizypo.jpg

451ld92vgubbecp7snlmnojj.jpg

dlmpakupzdmeq80u4qjxznah.jpg

ofnylbdcdb5gvIjphy2swsfh.jpg

fn1yj3vukcczm5ghiju0asle.jpg

danf0b7k2wqpzt4gu56pIm3w.jpg

gz0j5wqtpjekxyqrtdofvnh3.jpg

yaix79wn8q0mtj3zueuxfkdr.jpg

tezjIg21r3m4pbfwckdevnm9.jpg

7nydgcbkevk1lblo6unp8ovj.jpg

81htdsfcxypukmjk0ob4jvti.jpg

nu2rI68ed9iuo3jbgxzz5tmk.jpg

hao4jmruzs0oexdqakprI2im.jpg

yuyv8w5mhdcopmts9sovjb34.jpg

0bwnrmuIguwslv1hjyf25deq.jpg

vuxs82mpnxctk9mwaz7dek3a.jpg

hopnvexpuxauih5bmfz7e92m.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.