Lale Karabıyık'tan KYK Borçları Açıklaması

Lale Karabıyık'tan KYK Borçları Açıklaması

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’ın açıklaması şöyle:

“Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Kasapoğlu ikinci defa Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alarak "KYK borçlarına eklenen farkın faiz olmadığını, Sayın Kılıçdaroğlu'nun faiz dediğini, oysa faize en çok karşı olanın iktidar olduğunu" söylüyor.

Kendisine sesleniyorum Sayın Kasapoğlu faizi bize öğretmeyin, faizin tanımını da ne olduğunu da biz biliriz, ancak sanırım siz faizi farklı algılıyorsunuz, kaldı ki faizi sevmeyen, karşı olan sizler politika faizini düşürdük derken vatandaşa yansıyan faiz dahil, iç borçlanma tüm faizleri arttırdınız. Faize karşıyız derken kısa bir süre önce meclise getirdiğiniz ek bütçe bile faizi karşılayabilmek içindi.

Faizin anaparayı geçtiği tek örnek de sizin iktidarınızda gerçekleşti, bu nedenle şu faizdir bu değildir bunu bize öğretmeyin, bu konuda gençlere karşı mahcupsunuz bu mahcubiyetinizi örtmek için de konuyu faizdir-faiz değildir tanımına çekmek bu konuda gençlere karşı yaptığınız yanlışta sizi masum göstermez.

Kaldı ki adına TEFE deyin, ÜFE farkı deyin ne derseniz deyin ama bu gençlerin suçu değil, enflasyonu da sizin ekonomi yönetiminiz bu hale getirdi. Ülke, ekonomisi yönetilemiyor, savruluyor.

Bu ülkede işsizlik var, istihdam sağlamaya yönelik çabanız yok, günlerce Kısa Çalışma Ödeneği ile, Ücretsiz İzin Aylığıyla zaten yoksulluk daha da derinleşti. TÜİK’in açıkladığı enflasyondan daha derin bir enflasyon hissediliyor, aileler çocuklarını okutmakta zorlanıyor, gençlerin yurt sorunu var, burs sorunu var, barınamıyor ve beslenemiyorlar, bir öğün yiyerek günü geçiren öğrenciler var.

Sayın bakan faiz midir, Enflasyon farkı mıdır konuyu bu noktaya çekmek yerine mevcut durumda zaten eğitimini zor tamamlayan, iş bulamayan gençlere biz destek olmak yerine, yanlış yapmışız, borçlarını ikiye, üçe katlamışız ayıp etmişiz demeli.”

Diğer taraftan iktidarın istemesi halinde ilgili kanun kapsamında öğrenim kredisi borçlarının endeks kaynaklı artışının yarısını silebileceğini ancak bu yetkisini kullanmadığını da belirtmek isterim.

Gençler yoksullukla mücadele ederek eğitimlerini tamamlıyor. Geleceğe umutla bakmaları gerekirken okul biter bitmez bir de kredi borcu yükünün altına giriyor. İşsizlik ve ekonomik kriz altında ezildikçe eziliyorlar. “Dünyayı ve ülkenizi gezin” nasihati veren iktidarın gençlerin içinde bulunduğu zor durumdan haberi yok. Son olarak gençler enflasyondaki yüksek artışlar nedeniyle eskiden de ödeme zorluğu çektiği öğrenim kredisini hiç ödeyemez hale gelmiştir. İktidarın öğrenim kredilerini ÜFE’ye endekslemesi ve bu borçların silinmesi için hiçbir girişimde bulunmaması bir soygun zihniyetidir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kredi borcuna eklenen ilave miktarda yüzde 50 indirim yapma yetkisi var. Aynı kanun kapsamında ayrıca öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcunun eğitim süresince aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez de denmektedir.

150 bin liraya varan öğrenim kredisi borcu olanlar bulunuyor. Bu ülkede gençler öncelenmeli ve Eğitim Hakkı ulaşılabilir olmalıdır. Devlet okuyan her öğrenciyi desteklemelidir. Biz CHP iktidarında, KYK borçlarının faizleri sildiğimiz gibi, bundan sonraki süreçte de işe girdikten sonra sadece ana para geri ödemesi yapılmasını sağlayacağız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.