Maltepe Belediye Meclisi’nden teröre karşı tek ses!

Maltepe Belediye Meclisi’nden teröre karşı tek ses!

Maltepe Belediye Meclisi’nde Sivas ve Başbağlar Katliamları’nda katledilenler anıldı.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te yaşanan katliamda ve 5 Temmuz’da Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde düzenlenen baskında hayatını kaybedenler Maltepe Belediye Meclisi’nde anıldı. CHP ve AK Parti grup temsilcileri katliamları kınadı.  

Maltepe Belediyesi’nin temmuz ayı olağan toplantıları, Maltepe Belediye Başkanı ve Maltepe Belediye Meclis Başkanı Ali Kılıç’ın Başkanlığı’nda Prof.Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

Başkan Kılıç, Meclis’e hitaben yaptığı konuşmasında 29 yıl önce Sivas Madımak’ta ve Erzincan’ın Başbağlar köyünde aynı terör odaklarının kurbanı olan, bu saldırılarda yaşamını yitiren tüm canların anısı önünde saygıyla eğildiğini ifade ederek “Bu hafta sonu önce Sivas’a gittik. Madımak Oteli önüne karanfillerimizi bırakıp saygı duruşunda bulunduk. Ardından Maltepe’de faaliyet gösteren siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve temsilcileriyle Başbağlar Köyü’ne gittik. Başbağlar köyünde katledilen vatandaşlarımızın anısı önünde saygı duruşunda bulunduk. Bu köyde yaşayan insanlarımızla deyim yerindeyse kucaklaşıp helalleştik. Önemli olan benim tek başıma oraya gitmem değildi. Önemli olan Maltepe’deki siyasi partilerimizin, siyasi yelpazeyi temsil eden temsilcilerimizin de bir yürek, bir yumruk olup teröre karşı burada net bir tavır sergilemesi hem Maltepemize ve hem ülkemize yakışan bir fotoğraf oldu. Bütün arkadaşlara, huzurlarınızda bu birliği ve beraberliği sağladığı için teşekkür ediyorum.” dedi. 

‘15 TEMMUZ’DA DA AYNI ZİHNİYET VARDI’

Aynı karanlık zihniyetin 15 Temmuz 2016’da da karanlık ve kirli yüzünü gösterdiğini anımsatan Kılıç, “Bu girişim Türk insanının, milletimizin karşı çıkmasıyla topyekün şekilde bertaraf edilmiştir. Ancak bu girişimde yaşamını yitiren şehitlerimizin önünde bir kere daha saygıyla eğiliyorum.” diye konuştu.  

Maltepe Belediyesi çalışanı Kenan Dolu’nun geçtiğimiz ay trafik kazası sonrasında yaşamını yitirdiğini paylaşan Kılıç, “Maltepe Belediyesi’nin  engelli bir çalışanı Kenan kardeşimiz sokakları arşınlıyordu. Trafik terörünü, trafikte yaşanan aksaklıkları dile getiriyordu. Müdürlüklerimize bildiriyordu. Çözüm odaklı çalışıyordu. Bu kardeşimizi emek verdiği, giderilmesi için mücadele verdiği trafik kazası sonrasında kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. Kılıç, Maltepe Belediye Meclis Üyesi Rahmi Çakıroğlu’nun kardeşi Nejdet Çakıroğlu’nun vefatından dolayı başsağlığı diledi.

YUNANİSTAN’DAKİ MALTEPE İLÇESİYLE KARDEŞLİK MÜJDESİ

Geçtiğimiz ay Yunanistan ziyaretinde bulunduklarını aktaran Kılıç, “Öncelikle mübadele döneminde Maltepe’den ayrılarak Yunanistan’a yerleşen eski Maltepeli komşularımız, dostlarımız, arkadaşlarımızın Atina merkezde oluşturdukları eski adı Maltepe olan Kallithea ilçe belediyemizi ziyaret ettik. Onların çalışmaları hakkında bilgi aldık. İlçe Belediye Başkanımız Dimitris Karnavos’un eşi de eski bir Maltepeli. Burada izleri olan bir aile. Onlarla kardeş şehir belediyesi, kültür sanat etkinlikleri noktasında her iki ilçe arasında önümüzdeki aylarda faaliyetlerde bulunacağız.” şeklinde konuştu. Kılıç, Kurban Bayramı öncesi gerçekleştirilen meclis toplantısının Maltepeliler’e hayırlı olmasını temenni ederek herkesin Kurban Bayramı’nı kutladı.  Tarih : 04.07.2022 Haber Fotoğrafları

rcxociyn3qgrapt4klb6adv1.jpg

yjwzfkrch1gen0qymxwa5ofv.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.