MANSUR YAVAŞ ESNAF BULUŞMALARINA KALE BÖLGESİ İLE DEVAM ETTİ

MANSUR YAVAŞ ESNAF BULUŞMALARINA KALE BÖLGESİ İLE DEVAM ETTİ

Bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Yavaş, Ankara Kalesi ve çevresini yeniden canlandıracaklarını ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent esnafıyla bir araya gelerek yaşadıkları sorunları, talep ve çözüm önerilerini birinci ağızdan dinlemeye devam ediyor.

Ankara’nın önemli turizm bölgelerinden biri olan Ankara Kalesi esnafını Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, BELPA AŞ Genel Müdürü Ramazan Değerli ve Meclis Üyesi Ertan Işık ile ziyaret eden Yavaş; tarihi, kültürel ve turistik öneme sahip bölgenin yeniden canlandırılması için esnafla birlikte iş birliği içinde çalışacaklarını söyledi.

YAVAŞ: “ANKARA’NIN MÜCEVHERİ; KALE”

Seçimden önce gezdiği yerleri tekrar gezmeye başladıklarını belirten Mansur Yavaş, Ankara Kalesi ve çevresine turistlerin gelmesini sağlayacak projeleri hayata geçireceklerini belirterek,“Özellikle Kültür Tabiat Varlıkları mevzuatı uzun sürüyor. Ankara’nın mücevheri; kale… Ben 2009 yılında aday olduğumda hakikaten şunlarla karşılaştım; ‘Ankara’da tarihi ne var, turist niye gelsin?’ Ben de ‘O zaman Ankara’ya bir de benim gözümle bakın’ diye, bu evlerin restore edilmiş hallerinin animasyonunu yaptım. Özellikle aşağıdaki halin civarında bazı sokakları restore edilmiş gibi gösterdik animasyonda… Kalede birtakım problemler var. Kamulaştırma problemleri var. Bunları da aşmak için Bekir Bey ile görüştük. İcap ederse buranın da bir yeniden planını yapmak suretiyle, var olanların da boş kalanların da daha iyi değerlendirilebileceği şekilde bir proje yapılmasını düşünüyoruz. Burada gelen turistlerin daha fazla zaman geçireceği şekilde düzenlemeler yapmamız lazım”diye konuştu.

YAVAŞ KALE BÖLGESİ İÇİN YAPILAN PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Kale bölgesinde yaşayan vatandaşların ve esnafın otopark sorunu başta olmak üzere yaşadıkları diğer sorunları da dinleyen ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunan Yavaş, Ankara Kalesi ve çevresini yeniden canlandıracaklarının altını çizerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim buranın reklamını güzel yapmamız lazım ama buranın biraz daha güzelleştirilmesi lazım. Şimdi ikinci etap bitiyor. Üçüncü etabı da bitireceğiz. Bizim dönemimizde inşallah burası bitmiş olacak. Aşağıdaki hal bitiyor. Eski Modern Çarşı’nın yerine bir tane çok güzel kültür merkezi... Posta Caddesi başladı. Anafartalar Caddesi projesi bitti. Ulus 100. Yıl Çarşısı’nı yıkıyoruz. Oraya meydan yapıyoruz. Şu anda Anafartalar Çarşısı restore ediliyor, onu görüyorsunuz. Yine Emekli Sandığı binaları da restore ediliyor. Tamamen tarihi görünüm ortaya çıkacak. Hacı Bayram ile beraber Hıdırlık Projemiz bitti. Hıdırlık’ta da kentsel dönüşüm her şeyi bitti. İhale aşamasına geldik. Ulus’un tamamını Tarihi Kent Meydanı olacak şekilde… Burada Kent Konseyi’nin kale grubu var. Onlar da sürekli etkinlik yapmak suretiyle burayı sürekli güncel tutuyorlar. En büyük problemimiz biliyorsunuz otopark, geliş gidiş de zorluk var. Ücretsiz 2 adet elektrikli minibüs buraya gelip gidiyor, devamlı ring yapıyor. Eğer yetersiz kalıyorsa biz de belediyenin araçlarıyla destek verir buraya daha çok turist gelmesini sağlayabiliriz.”

Kültür ve Tabiat Varlıklar Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş de kale bölgesi başta olmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesinin Ulus ve çevresinde hayata geçirmeyi planladığı projeler hakkında vatandaşlara ve bölge esnafına bilgi verdi.

Kale bölgesindeki devam eden inşaatları inceleyerek bilgi alan Yavaş, dükkânları da tek tek gezerek‘hayırlı işler’dileklerini iletti.Sohbetin ardından Ulus Kültür Merkezi ve dolmuş duraklarının yapılacağı inşaat alanına da giderek bilgi alan Yavaş’a bölge halkı ve esnafı yoğun ilgi gösterdi.

2q096xgt7hundpxirbwzmgfs.jpg

haa9w43ctjtvrv8yzfb7shwl.jpg

pbfpviqjnkyeo1x5I8crvbzu.jpg

vtIxymf1r8q74u6uz9bnjamx.jpg

4ylnuhzsalmh5ebtvrtoxfam.jpg

das9krmeuykjw5ovhqcpfbxb.jpg

4u2ewamkpx9tn0st8fqhyoxk.jpg

zclxuj8peasengchqgxawqof.jpg

jhlk4zlsp7oc6eg5ww20ruqd.jpg

eurdvaf8jj6znxwmr2ukksm1.jpg

5kscmw4xnoaz8ifbcvItydu3.jpg

rfnzmIgswfcrhlx0qtai8qkn.jpg

bn38th6kwvq5ajg9hrujdpci.jpg

we7a3udo9fnfycqz1rcvbxpt.jpg

z9pvnwabtkjxyjuoxIqmec0e.jpg

bzctiwqpfuh3mzedg9xk6kfr.jpg

9ou5w3ygpdvhhe1ytdq4m2rs.jpg

qggsupldwjIzobqbpeysh0h6.jpg

qgtI2fsdpbkav7wwjlf1zen4.jpg

xepuqhareIyyoblk0rwu7lox.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.