MANSUR YAVAŞ: POLATLI GORDİON ANTİK KENTİ UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE YERİNİ ALDI

MANSUR YAVAŞ: POLATLI GORDİON ANTİK KENTİ UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE YERİNİ ALDI

Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girdi. Tarihi zenginlikler gelecek nesiller için koruma altına alındı.

45’inci UNESCO Dünya Mirası KomitesiSuudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesinden yetkililerin de katıldığı toplantıda yapılan oylama sonucunda Polatlı’da bulunan Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi kararlaştırıldı.

Başkentte antik dönemin önemli eserleri arasında bulunan Gordion Antik Kenti; Ankara’dan listeye girmeye hak kazanan ilk, Türkiye’den ise 20’inci dünya mirası oldu.

 

YAVAŞ: “SIRA ASLANHANE CAMİİ’NDE…”

Polatlı Yassıhöyük’teki Gordion’un listeye alınması ile ilgili müjdeyi AnkaraBüyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından duyurdu.

“Sizlere müjdeli bir haberim var”diyen Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

“Polatlı’daki Gordion Antik Kenti, bugün yapılan oylama ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini aldı. Ankara turizmini geleceğe taşıyacak, ekonomimize can verecek bu adımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sıra Aslanhane Camii’nde…”

 

KENT EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Efsanelere konu olan Frig Krallığı’nın merkezi Gordion Antik Kenti; daimi listeye girmesi ile birlikte tüm dünyaya kapılarını açacak ve daha tanınır hâle gelecek. Tüm dünya tarafından korunacak tarihi eser sayesinde Başkente gelen turist sayısı artarken, kent ekonomisine de katkı sağlanacak.

nb7oysx50v9n6zddg2mjqyio.jpg

i5vf8kurepysezyaxtbjzh04.jpg

npxbk5zfhgdgoa3clboquen7.jpg

isghqw14mmpnaxz05bcwvojy.jpg

b3jcd2jaafsIynpoqvs7peg0.jpg

pws1xjurfldzgoy9pjh6oI0l.jpg

lchxymr5qafgfryes3nddu4k.jpg

Itdwbtyzsefyvkgrobas0a1f.jpg

p5h0njkwqdymbvvuglf2wal6.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.