MİNİKLERİN YETİŞTİRDİĞİ MEŞE FİDELERİ BAKAP’TA DOĞAYLA BULUŞTU

MİNİKLERİN YETİŞTİRDİĞİ MEŞE FİDELERİ BAKAP’TA DOĞAYLA BULUŞTU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, çocuklardaçevre bilinci oluşturmak, doğa ve ağaç sevgisi aşılamak amacıyla çeşitli projelere imza atıyor.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 18 Çocuk Etkinlik Merkezi, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı iş birliğiyle BAKAP’ta fidanlık oluşturdu.

 

“CAN SUYU VERDİĞİMİZ FİDANLAR ÇOCUKLARLA BİRLİKTE BÜYÜYECEK”

Proje kapsamında 2023 Kasım ayında “Meşe Palamudu Tüpleme”etkinliği sonrasında filizlenen meşeler BAKAP’ta doğayla bütünleşti.

Yaklaşık 400 çocuğun bakımını üstlendikleri meşeler, yine çocuklar tarafından toprakla buluşturuldu. Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Çocuk Hizmetleri Şube Koordinatörü Nagehan Turpçu, amaçlarının doğayı seven, doğa dostu çocuklar yetiştirmek olduğunun altını çizerek,“Fideye dönüşen meşe palamutlarını bugün toprakla buluşturduk. Bu projemizi her sene TEMA Vakfı’yla birlikte meşe palamutlarını tüpleyerek Ankara’nın farklı bölgelerinde toprakla buluşturacağız. Amacımız çocuklara yeşil bir Ankara bırakmak. Fidanlarımızı toprakla buluşturmak için Ankara’da çok önemli bir merkez olan BAKAP’ı tercih ettik. Burada Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğünün bir ormanı olsun istedik. Bugün burada can suyu verdiğimiz fidanlar, çocuklarımızla birlikte büyüyecekler”diye konuştu.

 

“HER BİR AĞAÇ BİZE BİR NEFES”

TEMA Vakfı Çayyolu Bölge Sorumlusu Aylin Tural ise, daha önceÇocuk Etkinlik Merkezine üyeçocuklarla birlikte“Sıfır Atık Projesi”yürüttüklerini belirterek şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi bünyesindekiÇocuk Kulübü ve Çocuk Etkinlik Merkezleri ile birlikte bir çalışma yürüttük. Bizim amacımız çocukların eli biraz toprağa değsin istiyoruz. Solucan var, kurt var diye toprağa dokunmak istemiyor çocuklar. Korkmasınlar topraktan. Büyükşehir Belediyesi de bu projemize büyük destek verdi. Bugün de böyle güzel bir tablo ortaya çıktı.”

Kendi yetiştirdikleri meşe fidelerini toprakla buluşturan çocuklar sevinçlerini şu sözlerle dile getirdiler:

-Poyraz Yıldırımer:“Kışın saksılarda yetiştirdiğimiz meşeleri buraya diktik. Gelecekte burası orman olacak. Her bir ağaç bize bir nefes.”

-Ayaz Alan: “Biz kışın meşe palamutlarını saksılarda yetiştirdik. Şu anda bunları ekiyoruz. TEMA sayesinde Türkiye çöl olmayacak ve biz de bu ağaçlarla birlikte büyüyeceğiz.”

-Mina Dündar:“Türkiye çöl olmayacak.”

opmvadip1yln5t8xabzkrnwg.jpg

znelxdl5yb8tbqo7uc9zktfp.jpg

w25djionc7ykjvzsmtprlypx.jpg

kktzaIx8qbnhcj1vseqny7dg.jpg

j5yk31qnzeh8fmvoacdhvn9d.jpg

62i3taqzxl7sgukhmu4fnyrt.jpg

xnm02hedwiv6yymkswbfzIv7.jpg

mh4t6mtfcpblgglaunpr50rj.jpg

jnqtxmt0clze9dah5loz8vj1.jpg

wxcvwr1ip73da9thunkyt2fz.jpg

wr5nlych0xl32mpgja4tnqoe.jpg

yrphf5u3tsnm6hr27kcjsnvb.jpg

jdmbfsaybxp2khh70p48tuyo.jpg

kxaua6jdqwnzo1ih9s0mg4ph.jpg

cbao3lrqnjtlz0pgcwy2dfki.jpg

t6gzcjopz0dus2olhlIabqmx.jpg

Iltcgj1az24v3fovmixapdwh.jpg

aowj6cfvuzhoyirdbqb71jhf.jpg

l8debvbn4xnh0saql5moeap6.jpg

pjIe1jzivcanmubrw5psfxha.jpg

6bsqybhuv4nmaz0zIfsmlrxp.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.