OKUL KANTİNLERİ DENETLENDİ

OKUL KANTİNLERİ DENETLENDİ

Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede bulunan okulların kantinlerini denetledi. Yıl boyu sürecek uygulama, okulların açılmasıyla başladı.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla beraber, okul kantinleri de ürün satışlarına başladı. Okulların açılmasıyla beraber Arnavutköy Belediyesi Zabıta müdürlüğü ekipleri de yıl boyunca sürecek okul kantini denetimlerine start verdi.

Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen denetimlerde, zabıta ekipleri satılan yiyeceklerin son kullanma tarihlerini inceleyerek, satışa uygun olup olmadıklarını kontrol etti. Denetim sırasında bazı okullarda açıkta satılan yiyeceklerin cam kaplarda satılması gerektiği halde plastik kaplarda satıldığı, pipetlerin üzerlerinin açık olduğu, bazı etiketlerin yanlış basıldığı, ürünlerin üzerinde fiyat etiketi olmadığı, satışı yasak olsan yağlı cips ürünlerin ve gazlı içeceklerin satıldığı görüldü. Satışı yasak olan gazlı içecek ve yağlı yiyecekler toplandı. Denetimlerde kurallara uymayan, satışı yasak olan ürün satan bazı kantin sahipleri ise uyarıldı ve haklarında tutanak tutuldu. Kantinlerin ruhsatlarını da kontrol eden zabıta ekipleri ise kantin çalışanlarına uymaları gereken kuralları anlattı.

"Çocuklarımızın sağlığı çok önemli"

Denetimi gerçekleştiren Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürü Resul Ekrem Baltacı karşılaşmış olduğu problemlerle ilgili, "Özellikle bu kantinlerimizin ruhsatlı olarak temiz ve hijyenik şartlarda hizmet verilip verilmediğini denetliyoruz. Çocuklarımızın sağlığı çok önemli. Dolayısıyla satılan ürünlerin gazlı içecekler, yağlı yiyecek olmaması lazım. Bunun yanında et ürünlerinin burada pişirilip servis edilmemesi gerekiyor. Diğer hijyenik koşullara da önem veriyoruz. Bizim kendi yönetmeliğimize, belediyemizin emir ve yasaklar yönetmeliğine bunların karşılığı olan idari para cezalarını, uyarılarını yapıyoruz. Eksikler devam ediyorsa da kademe kademe idari para cezalarından kapatma cezalarına kadar gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

"Yağ içeren ürünler toplandı"

Satışı yasak olan yağlı cips ürün satıldığını gören Zabıta Komiseri Recai Yılmaz, "Bu ürünlerin satılmaması gerekiyor. Yağ içeren bir ürün olduğu için bunları toplayacağız buradan. Gerekli tutanağı bu ürünler için tanzim edeceğiz. İlk seferde olduğu için para cezası işlemi uygulamıyoruz. Gerekli uyarıları yapacağız bununla ilgili, kantincinin de konudan haberi olmayabilir” diye konuştu.

"Tespit tutanağı tutuldu"

Satışı yasak ürün hakkında tutanak tutan Özgür Sağesen ise "Burada tutanağımızı tuttuk konuya ilişkin, tutanağa ek olarak da fotoğrafını ekleyeceğiz ürünün, çünkü satılması yasak bu içeceklerin ve satışa sunulmuş. Şimdilik tespit tutanağımızı tutuyoruz daha sonra gerekli yasal işlemleri yapacağız" dedi.

 


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.