Ön Seçimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön Seçimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön seçim yaklaşıyor. Peki üyeler oy kullanırken nelere dikkat edecekler?


- Ön seçim 29 Mart 2015 Pazar günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılacaktır. Ön seçimde 31.12.2014 tarihi itibarı ile üye üye kaydı yapılmış ve Yargıtay'a iletilmiş olan üyeler oy kullanabilecektir.

- Oy kullanabilecek üyelerimizin listeleri 20-21-22 Mart tarihlerinde ilçe binalarımız ile ilçe seçim kurulunda askıda olacaktır. Sorun olması durumunda ilçe seçim kuruluna yazılı itirazda bulunabilirsiniz.

- Oy kullanmaya gelirken yanınızda CHP üye kartınızı veya üzerinde TC Kimlik numaranız bulunan fotoğraflı, resmi bir kimlik belgesi bulundurmalısınız.

- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girilmesinin yasak olduğunu unutmayın. Kabine girerken bunları sandık kuruluna teslim ediniz

- Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıkları açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez

- Okuma- yazma bilmeyen seçmenlere, oylarını kullanmaları konusunda başkaları tarafından sandık alanında yardım edilmez. Okuma- yazma bilmeyen seçmen sorduğu ve istediği taktirde, kurul başkanı nasıl oy verileceğini açıklama yetkisine sahiptir.

OYUNUZUN GEÇERSİZ SAYILMAMASI İÇİN;

1. Oy pusulası üzerinde aday isimlerinin yanındaki kutucukları işaretlemelisiniz.

2. 1. ve 3. Bölge için "En az 13, en çok 26" , 2. Bölge için "En az 11 en çok 22" aday işaretlemeniz gerekmektedir.
3. Oy pusulası üzerinde aday isminin yanındaki kutucuklara koyduğumuz işaret dışında hiçbir yazı, çizgi, sembol, leke ve benzeri şeyler bulunmamalıdır.
4. Zarfın içine oy pusulası dışında broşür, kart, anahtar liste ve benzeri hiçbir şey konulmamalıdır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.