ORTAK VAROLUŞ MOZAİĞİ GUINNESS REKORLAR KİTABI’NDA

ORTAK VAROLUŞ MOZAİĞİ GUINNESS REKORLAR KİTABI’NDA

EXPO 2021 Hatay’ın en önemli eserlerinden biri olan Ortak Varoluş Mozaiği, doğal mermer taşlarından yapılan en büyük taban mozaiği özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerine aldı.

Hatay’ın binlerce yıllık tarihini anlatan bin 600 metrekare büyüklüğündeki eser için şehre gelen Guinness yetkilileri, incelemelerini tamamladıktan sonra nihai kararını açıkladı.

KONSER ÖNCESİ KARAR AÇIKLANDI

Hatay’ın ana vatana katılış etkinlikleri kapsamında düzenlenen konser öncesi kararı açıklayan Guinness World Records Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Şeyda Subaşı, yeni rekorun sahibinin Hatay Büyükşehir Belediyesi olduğunu açıkladı.

REKOR SAHİBİ HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Subaşı ilk olarak rekor sahibi olabilmek için gerekli uluslararası şartları açıkladı. Mozaiğin tamamen doğal taşlardan yapılmış, havadan bakıldığında tanımlanabilir, minimum 500 metrekare büyüklüğe ve en az iki renge sahip olması gerektiğini ifade eden Subaşı, Ortak Varoluş Mozaiği’nin bu şartları yerine getirdiğini söyledi ve rekor sahibinin 23 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Hatay Büyükşehir Belediyesi olduğunu ifade etti.

Konuşmasının ardından Subaşı, rekorun tescil edildiği sertifikayı Başkan Savaş’a takdim etti.

Sertifikayı alkışlar eşliğinde alan Savaş, elde edilen başarının Hatay’a ve Hataylılara ait olduğunu söyledi.

SAVAŞ: HATAY HALKI İNANDI VE BİRLİKTE BAŞARDI

Başarıyı Hatay halkının elde ettiğini ifade eden Savaş, “Bugün Hatay’ın en anlamlı günü. Bugün Hatay’ın bayramı, kurtuluşu. Bugün Hatay’ın ana kucağıyla, ana vatanıyla buluşma günü. Ve bugün aynı zamanda hepimizin gurur duyacağı rekor günü. Bu rekor Lütfü Savaş’ın, HBB ya da arkadaşlarımızın değil. Bu gurur ve başarı tüm Hatay’ın. Çünkü Hatay halkı inandı ve birlikte başardı” diyerek bu kutlu günde rekor kırmanın onurunu yaşadığını belirtti.

Savaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“20 yıl boyunca bağımsızlık mücadelesi verdik. Bu mücadelenin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhurbaşkanımız Tayfur Sökmen’e, Başbakanımız Abdurrahman Melek’e, Meclis Başkanımız Abdulgani Türkmen’e ve mücadeleye katkı veren tüm büyüklerimize, şehit ve gazilerimize bu başarıyı armağan ediyoruz. Hepimize hayırlı olsun.”

SAHNE VOLKAN KONAK’IN

Lütfü Savaş’ın konuşmasının ardından Volkan Konak Dağlar Bizimdir şarkısıyla EXPO amfitiyatroda sahneye çıktı. Sevilen şarkılarını amfitiyatroyu hınca hınç dolduran binlerce hayranıyla birlikte seslendiren başarılı sanatçı, amfitiyatroya ve seyircinin coşkusuna hayran kaldığını dile getirdi.

Birbirinden güzel şarkılar seslendiren Volkan Konak, kendisine hediye edilen çiçeği emekli bir kadın öğretmene vererek güzel bir jest yaptı.

Konak’ın şarkılarıyla eğlenen Hataylılar, ana vatana katılmanın coşkusunu doyasıya yaşadı. 

9kbrehssoIjjcfwlx3n0gmyq.jpg

2fydojzxn5uvpoasghpzdl9i.jpg

9aajbdhuoczo8prsmmt5btl2.jpg

dfrw9eguhemlpb8scdcbqp4m.jpg

bmqyfkunp9axo8loIfnvdg1g.jpg

c1vxksuh0vofappbcjl25rt7.jpg

f1l52tvcxourijkp3es6sopd.jpg

ehaulbrbfIl4mo6jx7znn9tt.jpg

bvsomsnrpyfrca2ztjjtlekn.jpg

ixmbf7aqswpyfdek5e2auolI.jpg

lqymfz9gjekt3bsvni7drthr.jpg

dhcrnb0rdmqcfn5vtsxleo9g.jpg

nyfp0jijcxs9gchwtqrb58Iv.jpg

t627eI4kaqgwohmfsnyzqxbl.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.