Özgür Özel, Medya Dayanışma Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Özgür Özel, Medya Dayanışma Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi

-“ENDİŞE YARATAN MADDELER KANUN METNİNDEN ÇIKARTILIP, YAZ BOYU KOMİSYONLARDA TARTIŞILMALI”

-“DİYALOG YOLU TERCİH EDİLİRSE YAPICI KATKI SUNMAYA HAZIRIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Basın Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifine ilişkin olarak, “Maddelerin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olduğuna göre bu kanunu şimdi çıkarmakla, ekim ayında geniş bir mutabakatla çıkarmak açısından uygulamada bir fark olmayacak. O yüzden hızlı ve kalitesiz yasama yerine, başta meslek örgütleriyle ve toplumun tüm kesimleriyle müzakere edilerek düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Endişe yaratan maddelerin kanun metninden çıkarılıp, yaz boyunca oluşturulacak komisyonlarda tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu haliyle kanunlaştırılmaya çalışılırsa, buna çok sert bir refleks göstereceğimizi, içtüzükten ve anayasadan kaynaklanan haklarımızı kullanacağımızı açıkça söylüyoruz. Ancak diyalog yolu tercih edilirse yapıcı katkı sunmaya hazırız” dedi.

CHP’li Özel, TBMM gündeminde bulunan Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanun Teklifi’ne ilişkin olarak gazeteci meslek örgütleri adına Parlamento Muhabirleri Deneği Başkanı Kemal Aktaş, Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanvekili Yusuf Kanlı, Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Kenan Şimşek, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, Türkiye Fotomuhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Şeyma Paşayiğit ile görüştü. Özel, yaptığı açıklamada, “Ülkenin gündeminde Basın Kanunu’nda ve bazı kanunlarda değişiklik yapan, kamuoyunda Dezenformasyon Kanunu diye kısaca adlandırılan kanun var. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi grubundan randevu isteyen Medya Dayanışma Grubu Heyetini kabul ettik. Basın meslek örgütlerinin temsilcileriyle kanun teklifini görüştük. Bu teklif, Türkiye’deki herkesi ilgilendiren, en çok gazetecilik mesleğini ilgilendiren, bir kısmı beklenen, bir kısmı mahsurlu görülen, bir kısmından ciddi endişeler duyduğumuz maddeler içeriyor. 1 yıl süredir, AKP’nin ve İletişim Başkanlığı’nın hazırlık içinde olduğunu biliyoruz. Sürece Milliyetçi Hareket Partisi’nin dahil olduğunu biliyoruz. Neredeyse 1 yıldır kendi kendilerine bu konuyu görüşenlerin, muhalefetle, siyasi partilerle ve basın meslek örgütleriyle yeterince müzakere etmediklerini değerlendirdik” dedi. Özel, şunları kaydetti:

BU HALİYLE KANUNLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIRSA SERT REFLEKS GÖSTERİRİZ

“Özellikle 29’uncu maddedeki düzenleme, ciddi şekilde tartışılmaya ve enine boyuna tartışılıp çok dikkatli yazılmaya muhtaç bir madde. AKP’nin dayattığı 1 hafta, 10 günlük bir süre içinde bu kanunun çıkması, bu maddenin bu haliyle kanunlaşması ciddi mahsurları içeriyor. Bu maddenin konunun ilgilileriyle, muhataplarıyla, akademisyenlerle ve meslek örgütleriyle dikkatli şekilde baştan yazılması lazım. Zaten maddelerin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olduğuna göre bu kanunu şimdi çıkarmakla, ekim ayında geniş bir mutabakatla çıkarmak açısından uygulamada bir fark olmayacak. O yüzden hızlı ve kalitesiz yasama yerine, başta meslek örgütleriyle ve toplumun tüm kesimleriyle müzakere edilerek düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir süredir beklenen bazı maddeler var kanunda. İnternet sitelerinin beklediği bazı olumlu maddeler var. Bu maddeler dakikalar içinde kanunlaştırılabilir. Bu konuda iletişime açığız. Endişe yaratan maddelerin kanun metninden çıkarılıp, yaz boyunca oluşturulacak komisyonlarda tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu haliyle kanunlaştırılmaya çalışılırsa, buna çok sert bir refleks göstereceğimizi, içtüzükten ve anayasadan kaynaklanan haklarımızı kullanacağımızı açıkça söylüyoruz. Ancak diyalog yolu tercih edilirse yapıcı katkı sunmaya hazırız.”


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.