Prof. Dr. Kenan Binak Koşusu'nu Burgas kazandı

Prof. Dr. Kenan Binak Koşusu'nu Burgas kazandı

Geçmiş koşu performansları başarılı 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarının kıyasıya bir birincilik mücadelesi verdiği koşu, 1900 metre mesafe üzerinden çim pistte yapıldı.

2023 yılında Cansucan isimli safkanın birinciliğe ulaştığı Prof. Dr. Kenan Binak Koşusu'nun 2024 yılı galibi; Fedai Kahraman'ın yetiştiricisi, Sanem Kahraman'ın sahibi olduğu 6 yaşındaki doru erkek safkan Burgas (King David - Thisbe / Yavuzstar) oldu. Koşuya Vedat Abiş ile katılan, Kadir Baltacı antrenesindeki Burgas, kariyerinin 17. birinciliğine bu koşu ile ulaşmış oldu.

Koşunun videosu için tıklayınız.

5 safkanın katıldığı koşuda ikinciliği, Vincitore isimli safkan Özcan Yıldırım ile elde ederken, Extraction Akın Sözen ile üçüncü, Ahmet Çelik ile bu önemli koşuya katılan Native Power dördüncü ve son olarak Timelord ise Ayhan Kurşun ile beşinci oldu.

Koşunun galibi Burgas için bitiriş derecesi 1.54.10 olurken, farklar  3 Boy - 5,5 Boy - 1/2 Boy - 2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Fedai Kahraman'a kupasını, merhum Kenan Binak'ın oğlu Emrah Binak verdi.Törene, Kulübümüz Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Asli Üyemiz Can N. Güven ile davetliler de katıldı.


 

Prof. Dr. Kenan Binak

1929 yılında İstanbul'da doğan Kenan Binak, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Cerrahpaşa İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Bölümü'nde asistanlık yapmaya başladı. 1956 yılında Rockefeller Bursu'nu kazanarak Amerika'ya giden Binak, Wayne State Üniversitesi, Weill Cornell Tıp Fakültesi, Harvard Üniversitesi ve Mayo Kliniği'nde çalışmalarını sürdürdü. 1959 yılında Türkiye'ye dönerek Cerrahpaşa Hastanesi'nde çalışmaya başlayan Kenan Binak, 1960 yılında uzman, 1964 yılında ise doçent oldu. 1970 yılında da profesör unvanını alan Binak, İstanbul Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri'nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türk Tıp Akademisi ve Türk Kardiyoloji Derneği'nin de kurucu üyelerinden olan Prof. Dr. Kenan Binak, İngilizce ve Türkçe olarak çok sayıda bilimsel makale ve kongre bildirilerinin yanı sıra birçok bilimsel kitap yazdı. Aynı zamanda şair olan ve binicilik sporuyla da yakından ilgilenen Binak, 1974 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi. 1984, 1990 yıllarında iki dönem Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2011 yılında aramızdan ayrılan eski başkanlarımızdan Prof. Dr. Kenan Binak'ı anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile saygı ve rahmetle anıyoruz.

I3xkdywkxgzurirqfm6qnscm.jpg

mcnygdm350pqf9qj67lvwktr.jpg

uldb21jhsnjaocxzl6temgag.jpg

ah7k5dcqI0yrmtood1j8zz9a.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.