Prof. Dr. Kenan Binak Koşusu'nu Special Of Horses kazandı

Prof. Dr. Kenan Binak Koşusu'nu Special Of Horses kazandı

Geçtiğimiz yıl Lega Lady isimli safkanın birincilik elde ettiği bu önemli koşu sentetik pistte 1400 metre mesafede gerçekleşti.

2 yaşlı tayların birincilik mücadelesi verdiği Prof. Dr. Kenan Binak  Koşusu'nun 2022 yılı galibi; Hulusi Çil'in sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Aytekin Coşkan tarafından antrene edilen doru dişi tay Special Of Horses (Azaraks - Suzi Gold / Banknote) oldu. Koşuya Barış Kurdu idaresinde katılan tay, İzmir ve Bursa'nın ardından İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda da koşu kazanmayı başararak toplamda üçüncü birinciliğini elde etti.

Mücadelenin ikinciliğini, Vedat Abiş idaresindeki Nurselin (Yıldırımbey - Tuğçe Hanım / Bullmarket) elde ederken, Fresno (Fast 'N' Famous - Adriana La Cerva / Lomitas) Özcan Yıldırım ile üçüncü, Halis Karataş ile bu önemli koşuda boy gösteren Hot Toccet (Toccet - Head Blast / Strike The Gold) dördüncü ve İlker Soyad idaresindeki Ayris (Scarface - Koralev / Red Bishop) ise beşinci olarak koşuyu tamamladı.

Koşunun videosu için tıklayınız.

Koşunun galibi  Special Of Horses için bitiriş derecesi 1.25.92 olurken, farklar 1,5 Boy - 1/2 Boy - 3,5 Boy - 5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi, Kulübümüz Asli Üyesi Hulusi Çil'e kupasını, Vildan Binak verdi.Törene, Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Can N. Güven ve Yüksel Göktürk ile Kulübümüz Denetim Kurulu Başkanı Armağan Turhan katıldı.

Prof. Dr. Kenan Binak

1929 yılında İstanbul'da doğan Kenan Binak, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Cerrahpaşa İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Bölümü'nde asistanlık yapmaya başladı. 1956 yılında Rockefeller Bursu'nu kazanarak Amerika'ya giden Binak, Wayne State Üniversitesi, Weill Cornell Tıp Fakültesi, Harvard Üniversitesi ve Mayo Kliniği'nde çalışmalarını sürdürdü. 1959 yılında Türkiye'ye dönerek Cerrahpaşa Hastanesi'nde çalışmaya başlayan Kenan Binak, 1960 yılında uzman, 1964 yılında ise doçent oldu. 1970 yılında da profesör unvanını alan Binak, İstanbul Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri'nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türk Tıp Akademisi ve Türk Kardiyoloji Derneği'nin de kurucu üyelerinden olan Prof. Dr. Kenan Binak, İngilizce ve Türkçe olarak çok sayıda bilimsel makale ve kongre bildirilerinin yanı sıra birçok bilimsel kitap yazdı. Aynı zamanda şair olan ve binicilik sporuyla da yakından ilgilenen Binak, 1974 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi. 1984, 1990 yıllarında iki dönem Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2011 yılında aramızdan ayrılan eski başkanlarımızdan Prof. Dr. Kenan Binak'ı anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

5qikslqajb4hvcne8fdeakhy.jpg

06bstsb8kcrrymqf5qtdpoji.jpg

tnzqix2gahvhwfydzuv1wbq3.jpg

3jndooxalqfatyv4hprgtzcs.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.