Prof.dr. Özkan: Derya Sert'in Durumu Takip Ediliyor

Prof.dr. Özkan: Derya Sert'in Durumu Takip Ediliyor

AKDENİZ üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilimdalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert'in...

AKDENİZ üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilimdalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert'in durumunun takip edildiğini belirterek, "Bu bir süreç. Burada önemli olan anne adayımızın bebeği sağlıklı şekilde kucağına alması" dedi.

Prof. Dr. Ömer Özkan, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrenci sağlık toplulukları tarafından Isparta'da düzenlenen 'Organ Nakli Sempozyumu'na katıldı. SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu'ndaki sempozyum öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Özkan, üniversitelerin düzenlediği bu tür etkinliklere zamanı ölçüsünde katılmaya çalıştığını belirtti. Dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert'in durumunun takip edildiğini belirten Prof. Dr. Özkan şunları söyledi:

"Bu bir süreç. Burada önemli olan anne adayımızın bebeği sağlıklı şekilde kucağına alması. Bu bir tüp bebek tedavisi. Riskleri var, takibinde zorluklar var. Naklin sıkıntı olmadan devam etmesi, sonunda anne adayının çocuğu sağlıklı bir şekilde kucağına alması için takibimiz devam edecek. Nakil sadece ameliyat işlemiyle bitmiyor. Annenin sadece gebe olması önemli değil. Bunun devam etmesi gerekiyor."

Kadavradan nakillerin arzu edilen düzeyde olmadığından da yakınan Prof. Dr. Özkan, "İyi desek bile, biz canlı vericilerden alınan organlarla operasyon yapıyoruz. Kadavradan organ naklinde dünya ortalamasının çok altındayız" diye konuştu.

ME(HA/COŞ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.