Ressam Hoca Ali Rıza Sergisi Ziyarete Açıldı

Ressam Hoca Ali Rıza Sergisi Ziyarete Açıldı

Ressam Hoca Ali Rıza Sergisi Ziyarete Açıldı

Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerin yer aldığı “Ressam Hoca Ali Rıza Koleksiyon Sergisi”, Beyoğlu Belediyesi Galatasaray Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında önemli bir sergi daha sanatseverlerle buluştu. Türk resim tarihine beş binden fazla çalışmasıyla en çok eser bırakan ressam olarak geçen Hoca Ali Rıza, ölümünün 92. yılında özel sergiyle anıldı. Beyoğlu Belediyesi ile Kültür Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonu’ndan Ressam Hoca Ali Rıza” sergisi, Beyoğlu Belediyesi Galatasaray Sergi Salonu’nda ziyarete açıldı. Serginin açılışına; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaşı, AKM Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı ile çok sayıda sanatsever katıldı.

ANADOLU’NUN ÖZÜ İSTANBUL, İSTANBUL’UN ÖZETİ İSE BEYOĞLUDUR

Serginin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Belediye Başkanlığının ardından 2,5 yıldır Ankara’da görev aldığını ve bütün Türkiye’yi dolaşma fırsatı bulduğunu söyledi. Bakanlığın 671 noktada antik kent kazısı yaptığını hatırlatan Demircan, “Türkiye öyle bir kültür merkezi ki dünyanın bütün medeniyetleri, bütün kavimleri buraya gelmiş, burada yaşamış. Anadolu aynı zamanda Doğu ile Batı arasında köprü kuran ve herkese kucak açmış merhamet dolu bir medeniyettir. Anadolu’nun özü İstanbul, İstanbul’un özeti ise Beyoğludur. Kültür ve Turizm Bakanlığının en önemli misyonlarından biri, tarihi şehirleri kültürleriyle, sanatlarıyla, mimarisiyle, estetiğiyle ve kültürel mirasıyla korumak ve ortaya çıkarmak” dedi.

SANATSEVERLER HOCA ALİ RIZA’YLA TARİHİ BİR MEKANDA BULUŞUYOR

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da Ressam Hoca Ali Rıza’nın bir üstat olduğunu belirterek, “Anadolu’yu, ülkemizi resmeden çok değerli bir sanatçı. Tabii İstanbullular ve sanatseverler Hoca Ali Rıza’yla tarihi bir mekanda buluşuyor. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, bakanımızın, bakan yardımcımızın ciddi bir emeği var. 15 gün boyunca AKM’de, Galataport’ta yaklaşık 85 farklı noktada, 5 binden fazla sanatçının, 500’den fazla etkinliğin yer aldığı, dünyanın en büyük festivallerinden biri ve en önemli durağındayız” ifadelerini kullandı.

MİLLİ KÜTÜPHANE ARŞİVİ KOLEKSİYONU’NDA YER ALAN EŞSİZ ESERLER SERGİLENİYOR

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında hazırlanan sergi, “Yaşadığı devri yaşatan ressam” olarak da anılan Hoca Ali Rıza’nın eşsiz eserlerini sanatseverlerle buluşturdu. Kara kalem, yağlı boya, sulu boya, desen ve eskizleriyle İstanbul’un neredeyse her semtini, gökyüzünü, ağaçlarını, eski evlerini, tarihi binalarını en ince ayrıntılarıyla eserlerinde yansıtan ilk Türk ressam olarak bilinen Hoca Ali Rıza’nın, Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonu’nda yer alan eserlerinden derlenerek hazırlanan sergi, 12 Haziran’a kadar ziyarete açık olacak.


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.