'Sağlıkta Şiddet Yasası Taslağı, 10 Güne Kadar Bakanlar Kurulu'nda'

'Sağlıkta Şiddet Yasası Taslağı, 10 Güne Kadar Bakanlar Kurulu'nda'

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 'Sağlıkta Şiddet Yasası' taslağını en geç 10 gün içerisinde Bakanlar Kurulu gündemine getireceklerini söyledi. Bakan...

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 'Sağlıkta Şiddet Yasası' taslağını en geç 10 gün içerisinde Bakanlar Kurulu gündemine getireceklerini söyledi. Bakan Müezzinoğlu, "yasa taslağını Bakanlar kurulu'nda görüştükten sonra Meclis’e göndereceğiz. Bu dönem bitmeden bunu yasalaştırmak istiyoruz" dedi.

Çeşitli açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Malatya’ya gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ilk olarak Vali Vasip Şahin’i ziyaret etti. Kentteki sağlık çalışmalarıyla ilgili bilgiler alan Bakan Müezzinoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanlığı olarak son günlerde Adalet ve İçişleri bakanlıkları ile yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, aldıkları kararların olgunlaştığı bir süreçte olmadıklarını ve en geç 10 gün içerisinde Salğkta Şiddet yasası taslağını Bakanlar Kurulu gündemine taşıyacaklarını söyledi. Bakanlar Kurulu'nda taslağı görüştükten sonra Meclis’e göndereceklerini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, bu dönem bitmeden bunu yasalaştırmak için çalıştıklarını söyledi.

Kayseri Tabip Odası’nın 'doktora şiddet uygulayanların muayene edilmemesi' uygulamasını başlatmak istemesinin sorulması üzerine ise Bakan Müezzinoğlu, asla böyle bir durumun söz konusu olmayacağının altını çizerek, "Şiddet uygulayana tedavi hizmeti verilmemesi yönünde bizim asla böyle bir bakış açımız yok" dedi. Hekimlik mesleğinde böyle bir bakış açısının olmasının çok doğru olmadığını da belirten Bakan Müezzinoğlu, mesleki ve etik anlamda görevlerini yapacaklarını ancak uygulanan şiddetle ilgili de yaptırımların en ağır şekilde uygulanmasını arzu ettiklerini belirtti. Bakan Müezzinoğlu, "Biz her halükarda hakaret de etseler bize yanlış da yapsalar, tedbirlerin alınmasını isteriz ama onun tedavisini yapmak bizim mesleki görevimiz ve sorumluluğumuzdur" dedi.

Şiddete başvuranların cezasının emniyet ve hukuk çerçevesinde verileceğini ifade eden Müezzinoğlu, "Ceza vermek hekimin veya sağlık çalışanlarının işi değildir. Biz hizmetimizi en iyi şekilde yapmak zorundayız" dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Valilik ziyaretinin ardından kentte yeni yapılan 640 yataklı Devlet Hastanesi inşaatını gezdi. Beraberinde Malatya Valisi Vasip Şahin ve milletvekilleri ile büyük bir bölümü tamamlanan hastaneyi inceleyen Bakan Müezzinoğlu burada yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Bakan Müezzinoğlu, yeni hastane için "Belki 10 yıl önce rüyamızda görsek inanamayacağımız koşullarda bir Devlet Hastanesi" diyerek övgüyle bahsetti. Müezzinoğlu Türkiye’de artık özel hastanelerin önünde giden devlet hastaneleri konseptini yakaladıklarını belirterek önümüzdeki süreçte çok daha ilerini göreceklerini söyledi.

Hastane inşaatını gezen Bakan Müezzinoğlu, konuklar için hazırlanan ikramların yanına geldiğinde ise içeceklere baktı ve "Milli içeceğimizi koymamışsınız" dedi ve sadece bir bardak su içti.

MP,CÖ(MP/SS)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.