Saim Önhon Koşusu’nda zafere ulaşan Akatahan oldu

Saim Önhon Koşusu’nda zafere ulaşan Akatahan oldu

Çim pistte 1400 metre mesafede koşulan yarış, 4 yaşlı 8 safkan Arap atının mücadelesine sahne oldu. Mehmet Yıldız’ın sahibi olduğu, Hikmet Turan’ın antrene ettiği Akatahan (Özgünhan - Hankızı / Sezginbey) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde 1.30.68’lik derece yaparak koşuyu kazandı. Sultansuyu Tarım İşletmeleri tarafından yetiştirilen al at, son startında Mohaç Koşusu’nu (KV-9) kazanma başarısı göstermişti.

Yarışın ikincisi Vedat Abiş ile Soyluşah olurken, Ali Yıldız idaresindeki Zincir Koparan üçüncülükte, Mehmet Kaya ile Jafar dördüncülükte, Mehmet Akyavuz ile Bozkırefesi de beşincilikte yer aldı. Farklar ise 1 Boy - 3 Boy - 1 Boy - 1,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşuyu izlemek için tıklayınız.

Koşu sonrası gerçekleştirilen törende, Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk, kazanan atın sahibi adına antrenörü Hikmet Turan’a kupasını takdim etti.

Törene İstanbul Hipodrom Müdürü Volkan Yıldız da katıldı.

 

Saim Önhon

1892 yılında İstanbul’da doğan Saim Önhon, Harp Akademisi’nden mezun oldu. 1912 yılında subay olarak görev aldığı Balkan Savaşı’nın ardından I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale cephesinde savaştı. Kolordu Komutanı General Ali Fuat Cebesoy’un yaveri olarak Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Moskova Askeri Ataşeliği görevinin ardından 3. Kolordu Süvari Alayı ve Bölük Komutanı olarak görev yaptı. Süvari Binicilik Okulu Komutanı olarak Türk Binicilik Ekibi’ne başkanlık yaptı. “Atatürk’ün Süvarileri” diye anılan bu ekip, 1936 Olimpiyatları ile 1938 Roma Binicilik Müsabakaları’na katılarak Roma’da Mussolini Kupası’nı kazandı. 1944 yılında generalliğe terfi etti. Ordudan ayrılarak 1950 - 1957 yılları arasında parlamentoya girerek Kocaeli ve Urfa milletvekilliği yapan Önhon, Türkiye Jokey Kulübü’nün kurucu üyeleri arasında yer aldı. Başkanlığını Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu’nun yaptığı Yönetim Kurulunda Genel Sekreter olarak görev yapan Önhon, Yüksek Komiserler Kurulu Üyeliği görevinde de bulundu. 1968 yılında aramızdan ayrılan, kulübümüzün kurucu üyelerinden, emekli General Saim Önhon’u, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

dsypmb7I2jcskoaoqnmfwxr4.jpg

jc4cy3xkiI6lauhnpmmyfz2w.jpg

a7uylxkcdtgf4zebw56qx0Iy.jpg

8t4g6ahylcnvfuydvwn9ujzi.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.