Sait Akson Koşusu'nu Final Dance kazandı

Sait Akson Koşusu'nu Final Dance kazandı

3 yaşlı safkan İngiliz taylarının Türk atçılığının derbisi Gazi Koşusu öncesindeki en önemli sınavlarından birini teşkil eden yarış 2200 metre mesafe çim pistte gerçekleştirildi.

2022 yılı Sait Akson Koşusu'nu, Nimet Arif Kurtel'in sahibi olduğu Final Dance (Declaration Of War - Finnie Mac Cool / Giant's Causeway) jokeyi Halis Karataş idaresinde zaferle noktaladı. Moz. Org. San. Tic. A.Ş. yetiştirmesi, Batuhan Ay'ın antrene ettiği doru erkek tay zaferle ayrıldığı son startı olan G1 Erkek Tay Deneme'nin ardından üst üste ikinci Grup koşu zaferini elde ederken, dördü Açık koşu galibiyeti olmak üzere toplamda beşinci birinciliğini hanesine yazdırmış oldu.

Yarışı izlemek için tıklayınız.

Merhum Kurucu Üyemiz adına koşulan yarışta jokeyi Ahmet Çelik ile start alan Zala Bey (Agresivo - Automatic Control / Al's Theatre) pistten ikincilikle ayrılırken, Sigoş (Toruk Macto - Crafty Spell / Mastercraftsman) Gökhan Kocakaya idaresinde üçüncü oldu. Jokeyi Müslüm Çelik ile mücadeleye katılan Satoshi (Paco Boy - Belginim / Strike The Gold) dördüncü sırada yer alırken, Bold Sea Rover (Torok - Seacleef / A. P. Indy) Akın Sözen idaresinde sıralamanın beşinci basamağında yer aldı.

Koşunun galibi Final Dance için bitiriş derecesi 2.17.19 olurken, farklar 2,5 Boy - 2 Boy - Burun - Burun şeklinde sonuçlandı.

Yarışın ardından düzenlenen törende, kazanan safkanın sahibi Nimet Arif Kurtel'e kupasını Yönetim Kurulu Üyemiz Hakan Yücetürk verdi.

Törene Kulübümüz Genel Saymanı Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Gülnur Gülerce, Tuğban İzzet Aksoy ve Yüksel Göktürk ile eşi Ferhan Göktürk de katıldı.
 

Sait Akson

1913 yılında İstanbul'da doğan Sait Akson müzik, resim ve yabancı dil konularında eğitim aldı. Babası Akif Akson'un atlara duyduğu sevgiden etkilenen Sait Akson, küçük yaşlardan itibaren atlarla ilgilenmeye başladı. 15 yaşında ilk kez centilmen binici olarak yarışlara katılmaya başladı. Avrupa ülkelerinin atçılık ve yetiştiricilikle ilgili gelişmelerini yakından takip eden Akson, bu süreçte Prens Halim Sait ile tanışarak yakın arkadaş oldu. 1938 yılında Yarış ve Islah Encümeni Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Akson, II. Dünya Savaşı başladığında Yedek Subay Okulu'ndan mezun olarak 46. Süvari Alayı'na katıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nda hava müşavirliği yaptığı sırada askerlik yapan Prof. Mehmet Muhlis Ete ve Ali Ersan ile birlikte, Yarış Atları Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği'nin tüzüğünü hazırladı. Başta Ahmet Atman ve Fikret Yüzatlı olmak üzere, kuruluşunda Akson'un da etkin rol oynadığı dernek, 1943 yılında hayata geçirildi. Türkiye Jokey Kulübü 'nün kuruluşunda da Özdemir Atman'la birlikte çalışan Akson'un ismi bu dönemde uluslararası atçılık camiasında duyulmaya başladı. Birçok şampiyon atın yarış performansını bizzat izleyerek değerlendiren Akson, yurtiçi ve yurtdışında yayımlanan birçok makale yazdı. Kendi anılarını kaleme aldığı "Yarışçılık Anılarım" isimli kitabı da gelecek nesillere değerli bir miras olarak bıraktı.1970 yılında aramızdan ayrılan Kulübümüzün kurucu üyelerinden Sait Akson'u, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

j4vd1qg0eopcnxnqk58ubtrm.jpg

zlhdwx6vfoj7qcrri0eku1lg.jpg

4mqhgrvhs3Ibfopxejn5tod6.jpg

Isjw6u8dqynvmetbswulahgi.jpg

c9xgtmsdzu81phdhytbr57e3.jpg

lepd5qgtIcxs1mvivfbn6fyw.jpg

p6tcqnc0Izguafupmjrxaeh7.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.