SAKIZDAN HEYKELE: OTİZMLİ MUSTAFA’NIN BAŞARI HİKÂYESİ

SAKIZDAN HEYKELE: OTİZMLİ MUSTAFA’NIN BAŞARI HİKÂYESİ

04 Nisan 2024

Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi, Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde 9 yaşındaki otizmli Mustafa Miraç Eren’in kendi adını taşıyan ‘’Mustafa’’ sergisine ev sahipliği yaptı. İlk kişisel sergisini açmanın mutluluğunu yaşayan Mustafa, yeteneğiyle sanatseverlerden tam not aldı.

Sergide, Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi'nde 2 yıl boyunca eğitim alan Mustafa’nın sakız, oyun hamuru ve seramik hamuru ile yaptığı hayvan figürlerinden oluşan 70’e yakın heykel yer alıyor.

Serginin açılışına çok sayıda vatandaşın yanı sıra Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da katıldı.

Güney Özkılınç: Akademimizde özel çocuklara birebir eğitim veriliyor

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç sergi açılışındaki konuşmasında, ‘’Güzel Sanatlar Akademimizde özel çocuklara yönelik birebir eğitim veriliyor, şu an 10 özel çocuğumuz eğitim alıyor. Biz bu özel çocukların bağımsız, üretken ve toplumla bütünleşen bir yaşam kurabildiklerini göstermek amacıyla her yıl bir öğrencimizle kendi adını taşıyan bir sergi düzenliyoruz. Daha önceki yıllarda Akademimizde eğitim gören özel öğrencilerimizden Ali ve Sarp’ın kişisel sergisini düzenlemiştik. Bu yıl üçüncü sergimiz olan Mustafa’yı açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Sibel Eren: Güzel Sanatlar Akademisi’nde oğlum kendini çok geliştirdi

Küçük ressam Mustafa Eren'in annesi sergi açılışında, ‘’Küçükçekmece Belediyesi sayesinde oğlumun yeteneğini sergileme fırsatı bulduk. Mustafa 4- 5 yaşlarında kağıtla oynuyordu, biz sonradan hayvan şekilleri yaptığını fark ettik. Daha sonra sakızla şekiller yapmaya devam etti. İlkokula başlayınca öğretmenine durumdan bahsettim o da bizi Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi'ne yönlendirdi. Mustafa 2 yıldır burada heykel ve resim üzerine eğitim görüyor. Oğlum kendini çok geliştirdi. Küçükçekmece Belediyesi'ne ve emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Nimet Erdoğan: 'Mustafa' keşfedilmesi gereken bir yetenek

Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi'nde görev yapan Sanat Eğitmeni Nimet Erdoğan, ‘’Özel çocuk eğitimlerine başladığımızda mülakatlar yaptık ve yetenekli çocuklarımızı keşfettik. Mustafa’nın sakızlardan heykeller yaptığını annesinden öğrendik ve çok şaşırdık. Onun ilginç bir yeteneği var, parmaklarının kıvrımlarıyla ve sakızın elastik özelliğinden faydalanarak çalışmalar yapıyor. Mustafa ile sakızları suda eriterek daha büyük eserler yaptık. Resimler de yapıyoruz ancak onun ilgi alanı heykeller. O keşfedilmesi gereken bir yetenek ve onun üniversite eğitimine kadar yanında olacağız’’ dedi.

Sergi, 18 Nisan’a kadar Güzel Sanatlar Akademisi’nde görülebilir.

ygvhcjaixd02zjaylxfuzprk.jpg

kzdy3afgufvp50lph7mscqix.jpg

1Iwal90haephdmdlmguxc8rj.jpg

ykjth3vgcm9wxsfi7p5uwa1c.jpg

5bcltjiv2kfhs3Irpebjov1u.jpg

jdfcmt2abtwbpxqkye3o4d5l.jpg

k3tsyem5Iwda6sivurnpzff1.jpg

jodhloqa1erwppb3fzs5ius9.jpg

vkdjxnkb2aapfwzymbcuoIiv.jpg

rmwp4eohcetlkrI8jsg3pyyb.jpg

fwxhintugcwpnj290gez4qlf.jpg

gop4guxn0aIthyefm7sojfwm.jpg

Ioktfugrjalgrz0awxcbp6xs.jpg

atcgnperhy8huu0fxxk9vI52.jpg

tIigx308jsepbqflxrn5o17g.jpg

gpasyxvh6qohwfdpgb4kxvzo.jpg

uyhw3psq2lxmxvrf8bit1ufp.jpg

3qr7mfgysgluijmnanopptfw.jpg

oyizygevh4mluvrIxotnq5kf.jpg

uvxtIehk2rapfovl3q940uz8.jpg

jt0rixha18gxrub4qpezo7bn.jpg

uyidwcgvotdp6jt8bvI0nce1.jpg

pcgshhuo5sfd7x4kvmdzqrc8.jpg

l9dkuxpw1cvf20wir7qmjblh.jpg

Ieresohaugg5fdqprd8uloja.jpg

zkwwendkaucsm8xogpl6fsjq.jpg

hldoxycmzkpplunaf2a0sjme.jpg

7kiadpwqn8bvgwezl32tn6h9.jpg

smrjxvIgzsvwfumut7nc5pqi.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.