Şamlar Tabiat Parkı bisiklet tutkunlarına açıldı

Şamlar Tabiat Parkı bisiklet tutkunlarına açıldı

Başakşehir Şamlar Tabiat Parkı bisiklet tutkunlarına açıldı

Amatör ve profesyonel bisikletçilerin vazgeçilmez adresi olacak olan Şamlar Tabiat Parkı bisiklet parkuru kapılarını açtı. Vatandaşlar doğayla iç içe, temiz havada, ücretsiz olarak verilen bisikletlerle maceralı bir parkurda bisiklet turu yapacak.

Sporun ve sporcunun dostu Başakşehir Belediyesi’nden bisiklet tutkunlarına süper parkur. Şamlar Tabiat Parkı’nda oluşturulan bisiklet parkuru ile amatör ve profesyonel bisikletçiler doğayla içe içe yeni bir alana kavuştu. Şamlar 5. kapıda faaliyete geçen parkur, koşu ve yürüyüş alanı olarak da kullanılabilecek.

 Hafta sonu, ailesi ve yakınlarıyla keyifli bir etkinliğe katılmak isteyen sporcular Şamlar 5.kapı’da buluştu. Yeni kurulan bisiklet ve koşu parkurunu deneyen vatandaşlar belediyenin ücretsiz olarak verdiği bisikletlerle ter döktü. Ormanın içerisinde amatör ve profesyonel tüm sürücülerin rahatlıkla geçebileceği parkuru tamamlayan vatandaşlar turun sonunda aldıkları bisikletleri teslim etti.

Oksijeni bol, doğayla iç içe spor imkanı

İnsanların harekete geçmesini sağlayarak sağlıklı yaşama destek olmak amacıyla Başakşehir Belediyesi Gençlik ve Spor İşleri Müdürlüğü’nün projelendirdiği, sportif aktivite ve organizasyonların yapılacağı Şamlar 5.kapı, spor yapmak isteyen herkese hafta içi ve hafta sonu hizmet verecek. Vatandaşların ücretsiz olarak faydalanabilecekleri bu hizmetler için tüm fiziki imkanlar hazırlanırken, ziyaretçilere sadece doğayla iç içe, temiz bir havada spor yapmak kalacak.

Ücretsiz bisiklet imkanı

Koşu, yürüyüş ve bisiklet sürüşünün yapılabileceği iki parkurun bulunduğu spor alanında kısa parkur günlük spor için kullanılırken, uzun parkurdan yarış ve büyük müsabakalarda faydalanılabilecek. 3.2 km uzunluğundaki kısa parkurda vatandaşlar haftanın her günü belirli saatler aralığında gelerek oluşturacakları kayıtla bisikletlerini alabilecek ve ormanın içerisinde sporunu yapabilecek. Dileyen vatandaşlar kendi bisikletleri ile de parkurdan faydalanabilecek. Aynı zamanda yürüyüş ve koşu yapmak isteyen vatandaşlarda kısa parkurdan faydalanabilecek.

 Parkuru tamamlayan vatandaşlar tecrübelerini paylaştı.

Parkuru iki kez turlayan 54 yaşındaki Selahattin Sarancık, “ Yaşı ilerlemiş insanların bu şekilde spor yapmaları çok önemli. Buradaki parkurda biraz zorlu ama keyifliydi. Herkese tavsiye ediyorum.”

 Amatör bisikletçi Bilal Altuntaş, “ Başakşehir’de yaşıyorum. Uzun zamandır şamlar ormanına gelmek istiyordum bu etkinlikte benim için bahane oldu. Birkaç yıldır amatör olarak bisiklet kullanıyorum. Parkur amatörler için biraz zorlayabilir. Eğimleri, dik çıkışları biraz zorlayabilir. Kısa ama antrenmanlar ve ısınmak için ideal bir parkur. Bu tarz ekstrem spor aktivitelerini belediyemizden daha fazla bekliyoruz.

 Turun küçük bisikletçileri 11 ve 13 yaşındaki abla kardeş Betül ve Ayşegül Aydın,” Parkurun sonunda bisikletleri elimize alıp gelmek zorunda kaldık. Biraz yokuşlar vardı bu da bizi zorladı. Ama çok keyifli ve güzel bir gün geçirdik. Sokakta bisiklet sürmektense burada doğanın içerisinde olmak çok daha güzel.”


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.