SARIGAZİ ‘YAŞAR KEMAL KÜTÜPHANESİ’NE KAVUŞTU

SARIGAZİ ‘YAŞAR KEMAL KÜTÜPHANESİ’NE KAVUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, Sarıgazi Meclis Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Yaşar Kemal Kütüphanesi’nin açılışını, bölgede yaşayan çocuklarla birlikte gerçekleştirdi. Çocuklar ve gençler kadar, yetişkinlerin de yararlanabileceği bir kütüphane açtıklarını belirten İmamoğlu, “Hayatım boyunca kütüphaneleri çok sevdim. Kütüphanelerin ve kitapların bana çok şey kattığını düşünüyorum. Çocuklarımıza ve gençlerimize güzel bir gelecek sağlamak istiyorsak, onlara bu tür mekanları cömertçe sunmalıyız. Bunu yaparsak; özgüveni yüksek, karakterli, adil, cesur ve çok kabiliyetli bir geleceği hazırlarız. O gelecekte hiç kimse aldanmaz, aldatılmaz. Öyle bir gelecekte, üretken ve gerçekten özel bir nesil, bu ülkeye hem kendi ülkesi adına hem de dünya adına hizmet eder” dedi.

“PARAYLA ÖLÇÜLMEZ İŞLER…”

Şehrin yaşam kalitesini artırmak ve vatandaşlara adil fırsatlar sunmak amacında olduklarına vurgu yapan İmamoğlu, “Bu fırsat eşitliği içinde özellikle eğitime, sağlığa, geçime dönük ne varsa, bunları cömertçe sunarak, onların hakkı olan eşitlik hakkına katkı sunmak bizim görevimiz” ifadelerini kullandı. “Parayla ölçülemez bir bilgi havuzunu vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” diyen İmamoğlu, “Niye parayla ölçülemez biliyor musunuz? Buraya gelip ders çalışan bir evladımızın, bir kızımızın, bir oğlumuzun 20-30 yıl sonra belki dünyayı kurtaracak, bir salgındaki aşıyı ya da tedaviyi bulacağını düşünün. Bu mümkün mü? Mümkün. Ya da belli bir süre sonra, öyle buluşlara, öyle güzel işlere imza atarlar ki, ülkemize öyle büyük zenginlikler katarlar ki, hiçbirimiz tahmin bile edemeyiz. İşte onun için, kurulan bu bilgi havuzlarının, bu kütüphanelerin, eğitim alanlarının parayla ölçülebilir bir değeri yok. O bakımdan bu yola net bir şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“YAŞAR KEMAL’İN BU TOPRAKLARDA VAR OLMASI ÖVÜNÇ KAYNAĞIDIR”

Türk edebiyatının duayen ismi Yaşar Kemal’in adını taşıyan bir kütüphaneyi ilçe belediye başkanlığı döneminde Beylikdüzü’nde de açtığını hatırlatan İmamoğlu, “Türk edebiyatının en güçlü kalemi desek, yeridir. Böylesi özel bir insanın bu topraklarda var olması, bir övünç kaynağıdır. Bütün dünya tanır. ‘İnce Memed’i, ‘Yer Demir Gök Bakır’ı, ‘Yusufçuk Yusuf’u, ‘Çakırcalı Efe’yi edebiyatımıza kazandırmış özel bir insan. 50’ye doğru giden kütüphanelerimizde, ülkemizin edebiyat tarihine iz bırakmış şairlerimizi, yazarlarımızı mutlaka anacak, onların kıymetini, onların isimlerini yeni nesle öğretmek adına, bu tür isimleri bu mekanlara koymaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YENİ NESİL KÜTÜPHANENİN ÖZELLİKLERİ

Yaşar Kemal Kütüphanesi’nin, yeni nesil kütüphane vizyonu doğrultusunda hizmete aldıkları 15. kütüphane olduğunu belirten İmamoğlu, tesisin 6 katlı olduğunu kaydetti. Kütüphanenin, 1.774 metrekare üzerine kurulu bir alanda, toplam 400 kişilik kapasitesiyle İstanbullulara hizmet vereceğini aktaran İmamoğlu, “Kütüphanemiz muazzam zenginlikte, 20.000 bin eserlik koleksiyonuna sahip. Tarihten edebiyata, siyaset biliminden felsefeye, sanattan bilişime, kültürel mirastan çocuk kitaplarına pek çok türden kitap yer alıyor. Yeni nesil kütüphane diyoruz çünkü, burası ayrıca bir kültürel tesis olarak da hizmet verecek. Yaratıcı yazarlık atölyeleri, yazar-okur buluşmaları, karikatür ve illüstrasyon atölyeleri, senaryo atölyeleri, video art çalışmaları ve bilişim atölyeleri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bunların yanı sıra öğrencilerin sınavlara hazırlık dönemlerinde katılabilecekleri etüt programları oluşturulacak. Halkımız, Yaşar Kemal Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğüne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek” bilgilerini paylaştı.

Törende konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da göreve gelmelerinden bugüne kadar 36 kütüphane açtıklarını, yıl sonuna kadar bu sayıyı 50’ye çıkaracakları bilgisini paylaştı. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Yaşar Kemal Kütüphanesi’ni çocuklarla birlikte açtı.

Foto Link: https://box.ibb.gov.tr/index.php/s/jLp9FhRrVzvOBWM
9mogpregblhtImvzldzykufd.jpg

5c620fdnlfh3tyadyjwp8qiw.jpg

lpxn6yae7gfxpwchfkm1rkgq.jpg

haycsntzcz2jmu76nf5lwdj1.jpg

aIbyvjk1ki7j9bfmchw4tql0.jpg

gtjyvsfxuqdhikzphrc5jxl8.jpg

q1kgv8yhtcemIjrbrql5m37w.jpg

x7fgymu1lptvs8Ipdrawogkv.jpg

m3kdwlaI6yw5oqtsehe4z7pp.jpg

ogjswn1hmv5pn7lmuqufz392.jpg

ubnyrxgwdhqot6ayvphlemcq.jpg

Iom52zd1htipsr6knmqwfd0p.jpg

uxmIn5zsgv6oz2ymder0y3ar.jpg

hxnoonyl6p1kyI9t2vrl7sfk.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.