1. HABERLER

  2. BÜYÜKŞEHİR

  3. SARIYER'E BİR ÖDÜL DAHA
SARIYER'E BİR ÖDÜL DAHA

SARIYER'E BİR ÖDÜL DAHA

En yaşanılabilir ilçeler arasında 4.sırada olan Sarıyer, geçtiğimiz gün Brand Week toplantılarında açıklanan sonuçlara göre Türkiye’de “Çok yüksek insani gelişme performansı” gösteren 13.ilçe seçildi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Zorlu Center'da d

A+A-

Sarıyer günden güne değer kazanıyor. Ülkemizde insani gelişmeye katkı sağlamak için kurulan İnsani Gelişme Vakfı, büyükşehir sınırlarında nüfusu 200 binden fazla olan 161 ilçeyi kişi başına düşen gelir, doğumda beklenen yaşam süresi, okuryazar ve okullaşma durumları, tüketim durumları, altyapı ve ulaşım, katılım durumları, şeffaf yönetim gibi 65 farklı ölçütte inceledi. Sadece Türkiye değil aynı zamanda Birleşmiş Milletler ölçülerine göre çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip ilçeler belirlendi. Rapora göre Sarıyer, insani gelişme düzeyine sahip 30 ilçe arasında 13.sırada yer alarak geçtiğimiz yıla göre gelişme seviyesini yükselten 14 ilçe arasına girdi.

 

HEDEF: DÜNYA KENTİ SARIYER

 

İnsani Gelişme Endeksi sonuçlarına göre verilen "Çok Yüksek İnsani Gelişme Ödülleri" Zorlu Center'da belediye başkanlarının katılımıyla sahiplerini buldu. Plaketini İNGEV Başkanı Vural Çakır'ın elinden alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Bu ödülü tüm Sarıyerliler adına alıyorum. Biz göreve geldiğimiz 2009 yılından bu yana büyük bir sorumluluk duygusuyla söz verdiğimiz dünya kenti Sarıyer için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sarıyer’de yüksek yaşam kalitesini sağlamak, yerel varlıklarımızı en üst performansa taşımak üzere hazırladığımız Sarıyer Kalkınma Eylem Planı bu süreçte bizim için büyük bir yol gösterici oluyor. Emeklerimizin bu şekilde ödüllerle taçlandırılması bizim için mutluluk verici" diyerek teşekkür etti. 

 

SARIYER’İN EKONOMİSİ ÜÇÜNCÜ OLDU

 

Bölgelerin insani gelişim düzeylerini kapsayan raporda Sarıyer; ekonomik durum endeksinde üçüncü, sosyal kapsama göstergesinde yedinci, sosyal yaşam endeksinde dokuzuncu, eğitim endeksinde yirmi üçüncü, sağlık endeksinde otuz altıncı, yönetişim saydamlık endeksinde yetmiş ikinci ve belediye çevresel performans ve ulaşım endeksinde ise yetmiş yedinci sırada yer aldı.

 

İNSANİ GELİŞME ENDEKSİ NEDİR?

 

İnsani Gelişme Endeksi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990 yılından beri ülkeler düzeyinde yayımlanmaktadır. Kişi başına düşen gelir, doğumda beklenen yaşam süresi, okur-yazar ve okullaşma oranları dikkate alınarak hesaplanan İnsani Gelişme Endeksi, gelirin yanında eğitim ve sağlık verileriyle insani gelişmeyi ölçmeye çalışmaktadır.

 

EN GELİŞMİŞ 30 İLÇE SEÇİLDİ

 

İnsani Gelişme Vakfı İNGEV önceki gün araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Brand Week toplantıları sırasında açıklanan bu araştırma Türkiye’de “çok yüksek insani gelişme performansı” gösteren 30 ilçenin hangileri olduğunu ortaya koydu.

Bu araştırma Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı çerçevesinde yapılıyor ve her yıl açıklanıyor.Bu raporda ilçeler 4 ayrı bölümde değerlendiriliyor. “Çok yüksek insani gelişme”, “Yüksek insani gelişme”, “Orta insani gelişme” ve “Düşük insani gelişme”...

 

ARTIŞ VAR!


Çok yüksek insani gelişme gösteren ilçe sayısı bir yılda ne kadar arttı?

Bu yıl “çok yüksek insani gelişme” listesine giren ilçe sayısında büyük artış var. Geçen yılki raporda bu rakam 18’di. Bu yıl bu rakam 30’a çıktı. 


Kaynak: Sarıyer Belediyesi
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.