ŞARKI SÖZLERİNİN SİHİRBAZI AYSEL GÜREL, ÖLÜMÜNÜN 10. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

ŞARKI SÖZLERİNİN SİHİRBAZI AYSEL GÜREL, ÖLÜMÜNÜN 10. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Türk müziğine yazdığı şarkı sözleriyle damga vuran Aysel Gürel, 10. ölüm yıldönümünde Sarıyer’de ailesi ve sevenleri tarafından anıldı. Yüz bin sayfalık el yazısı metin, şiir ve sözlerden seçilerek çıkarılan ‘Ne Kavgam Bitti, Ne Sevdam’ kitabının hikayes

Müzik tarihinin önemli söz yazarlarından Aysel Gürel, ölümünün 10. yılında Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinliğe Aysel Gürel’in kızı Müjde Ar ve eşi Ercan Karakaş, Ataol Behramoğlu, Ayşegül Aldinç, Pelin Batu, Levent Üzümcü, İlker Özdemir, Tiyatro Sanatçısı Göksel Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve yazarın birçok seveni katıldı. Usta ismin 60 yıl boyunca biriktirdiği el yazısı şiir, söz, mektup ve çalışma notunun yer aldığı ‘Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam’ adlı kitabındaki şiirler, sanatçı dostları tarafından okundu.

 

GURUR DUYUYORUM

 

Yalnızca aşkı, sevdayı değil toplumsal sorunları da şarkılarına ve şiirlerine konu alan sanatçı için düzenlenen gecenin açılış konuşmasını yapan kızı Müjde Ar, annesinin sadece yaşadıklarını değil yaşayamadığı birçok şeyi de sözlerinde anlattığını söyledi. Müjde Ar; “Ben onun kızı olduğum için o kadar çok gurur duyuyorum ki. Hele günümüzde kadına yapılanları görünce ah be Aysel diyorum” dedi.

 

ŞARKILARI HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

 

Aysel Gürel’in hayatını anlatan belgeselle başlayan anma gecesinde, ünlü söz yazarının manevi oğlu, besteci ve müzisyen İlker Özdemir, Gürel’in sözlerini yazdığı şarkıları seslendirdi. Çocuk yaşta evlendirilen Ünzile için 40 yıl önce yazdığı şarkıyı seslendiren Özdemir, Gürel’i sözcüklerin sihirbazı olarak tanımladı. İlker Özdemir, “Onunla yollarımızın kesişmesi ve beni ailesine alması ömrümce yaşayacağım bir gurur” dedi.

 

ŞİİRLERİ GECEYE DAMGA VURDU

 

“Şiirin sütünü emmişim, Şiire maya vermişim” diyerek toplumsal meselelere yazdığı sözlerle dikkat çeken Aysel Gürel’in unutulmaz şiirlerini okuyan sanatçı dostları Ataol Behramoğlu, Ayşegül Aldinç, Levent Üzümcü ve Pelin Batu salonu dolduran seyirciler tarafından büyük alkış aldı.“Annemin evi çöp evden halliceydi. Bulduğu her yere yazmış. Şiirlerini toplamak 2 yılımızı aldı” diyen Müjde Ar, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam kitabını Sarıyerliler için imzaladı.

 


Kaynak: Sarıyer Belediyesi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.