“SARP” SERGİSİ GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ’NDE KAPILARINI ARALADI

“SARP” SERGİSİ GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ’NDE KAPILARINI ARALADI

27 Mart 2023

Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi, özel gereksinimli olan down sendromlu 13 yaşındaki Sarp Elifoğlu’nun resim merakını tutkuya dönüştürme serüvenini anlattığı “Sarp” isimli resim sergisine ev sahipliği yaptı.

 Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında kapılarını aralayan sergide Sarp Elifoğlu, ilk kişisel sergisini deprem bölgesindeki özel gereksinimli çocuklara armağan ettiğini dile getirdi.

21 Mart’a özel 21 resim çalışması 15 Nisan’a kadar görülebilir

Art of İst Atölye ve Türkiye Down Sendromu Derneği ile iş birliğiyle gerçekleştirilen serginin açılışına Sarp Elifoğlu’nun yanı sıra Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Türkiye Down Sendromu Derneği Eğitim Koordinatörü Seniha Salihoğlu, Art of İst Atölye Eğitmeni Zeren Turgay Demir ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergide, Art of İst Atölye’de 2 yıl boyunca birebir resim eğitimi alan Sarp’ın farklı tarz ve tekniklerle yorumladığı 21 adet akrilik üstü tuval tablosunun yanı sıra eserlerin yapılış anlarının hikayeleri de yer alıyor.

Sarp Elifoğlu : Eksiğimiz yok, fazlamız var… İstersek yapabiliriz

İlk sergisini açmanın heyecanını yaşayan Sarp Elifoğlu, deprem bölgesinde yer alan 800 down sendromlu bireye dikkat çektiği konuşmasında, “13 yaşındayım. Jimnastik, basketbol, futbolla ilgilenmeyi ve resim yapmayı çok seviyorum. Çalışmalarımı deprem bölgesindeki down sendromlu çocuklara armağan ediyorum. Bizim eksiğimiz yok. Fazlamız var. İstersek yapabiliriz”  diye konuştu.

Sarp’ın Annesi: Fırsat verildiğinde yapabiliyorlar

Sarp’ın ilk kişisel sergisinin açılışına şahit olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren annesi Rüyam Elifoğlu, “Oğlumuz ile kendisi olduğu için, +1 kromozomlu olduğu için gurur duyuyoruz. 13 senedir onu desteklemeye devam ediyoruz. Bu çocuklar fırsat verildiğinde yapıyorlar. Ona destek olmaya devam edeceğiz. Bu projeyi gerçekleştirmek için bize alan açan Küçükçekmece Belediyesi yetkililerine ve  emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Zeren Demir: 2 yıllık çalışmamızın meyvesini alıyoruz

Art of İst Atölye Kurucusu Zeren Turgay Demir ise, “Sarp ile çoğu birebir olmak üzere özel ve grup atölyelerimizde gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın meyvesini bu sergi ile alıyoruz. Yaşıtlarının kısa zamanda sıkıldığı resim atölyelerinde Sarp saatlerce öğrenmek için çaba sarf edip keyif alarak tutkuyla resim yaptı.  Şimdi de kendisi gibi down sendromlu bireylerin de eğer isterlerse her şeyi başarabileceklerini bu sergiyle göstermiş oluyor” dedi.

Güney Özkılınç: Özel çocuklarımızı desteklemeye devam edeceğiz

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “Güzel Sanatlar Akademimizde güzel işler yapmaya devam ediyoruz. Bu merkezde 30 branşta sanat dersleri gençlere, kadınlara, çocuklara verilmekte ama 2021 yılından itibaren de özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara da birebir eğitimler veriyoruz. Hem hocamız Zeren Hanım, hem de Sarp’ın  bu akademinin öğrencisi olması bizi sevindiriyor. Sarp’ı tebrik ediyor, onda emeği olan hocamızı ve Sarp’ın ailesini de yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Sergi, 15 Nisan’a dek Güzel Sanatlar Akademisi’nde görülebilir.

ekign79tv5fmruzIyb6lhss2.jpg

rumnn1lzbpsfic9xtcasrk4j.jpg

0r46xabumukcytg2xqwhezvt.jpg

dxs51hvwrrymunq9c4kgkvsd.jpg

6vltoqzgIhxnhydwmofrabvz.jpg

ljxiqutmu5nstvmhIbk8vcw9.jpg

h8mntenku1kt0fwsqxvyIxlv.jpg

lusthmgxryoew9Iotujz06ex.jpg

ocxiagdyvryuhvt1wjpj63hk.jpg

jpqilfIgm8feyzb2c9gkoy3a.jpg

vpdrIoxehnt1wskubae8swgt.jpg

nmtoeavy9gzre3szItik0dbh.jpg

1vrm24xnndxeplibfsm3f78z.jpg

I8wtxlc1zrydok2tcsbiruvm.jpg

5amtcmiek84y61qqnlfhwna2.jpg

t65tb93kxosIy2whrd7ed0ip.jpg

9orzgtr5fpshbjInwbocv6eu.jpg

yvntc8dqgnhby5e64harmk3l.jpg

67ktxz53ljpp8bdoq0grcwen.jpg

vv40pfhnyl7kbomxrngzdl9j.jpg

elpkmbcaqfqngrtrjtg2zwpd.jpg

jrubsfhzymc3ug6c2loea0k4.jpg

eai7rIjkmud8rf9w3exctq0k.jpg

0ko5yx3flwj7r1behza9pyuh.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.