Savaş Halindeki İki Ülke Ukrayna Ve Rusya, Esenyurt’tan Barış Güvercini Uçurdu

Savaş Halindeki İki Ülke Ukrayna Ve Rusya, Esenyurt’tan Barış Güvercini Uçurdu

Esenyurt Belediyesi’nin düzenlediği 1. UluslararasıEsenyurt Halk Dansları ve Müzik Festivali başladı. Dünya kültürlerini bir arayagetiren festivalin ilk gününde, savaş halindeki Ukrayna ve Rusya’yı temsil edendansçılar sahneye çıkarak birlikte barış güvercini uçurdu.

Esenyurt’ta ilk defa yapılan uluslararası festival,buluşma ve yürüyüş kortejiyle başladı. İlçe sakinlerini selamlayan BelediyeBaşkanı Kemal Deniz Bozkurt, vatandaşları görkemli festivale davet etti.Ülkelerinin kültürlerini temsil eden misafir gruplar, ilçenin parkları ve toplukonut bahçelerinde yaptıkları gösterilerin ardından yürüyüş korteji ileEsenkent Rıfat llgaz Açık Hava Tiyatrosu etkinlik alanına geçti. Yüzlercekişiden oluşan kortej, EsenyurtBelediyesi’nin barış ve kardeşlik sahnesinde bir araya geldi. Saygı duruşu veİstiklâl Marşı’nın ardından İBB bando ekibi kısa bir konser verdi. 16 ülkeninkatıldığı festival coşkusuna siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye başkanyardımcıları, Esenyurt Kent Konseyi, belediye meclis üyeleri, mahallemuhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra binlerceEsenyurtlu ortak oldu.

Ukrayna Ve Rusya, Birlikte Barış GüverciniUçurdu

16 ülkeden gelen dans ve gösteri grupları açılışseremonisinde sahneye birlikte çıkarak birlik, beraberlik ve dostluk mesajıverdi. Ülkelerini temsil eden kültür elçileri ile sahnede bir araya gelenBaşkan Bozkurt, savaş halindeki Ukrayna ve Rusya’dan gelen dansçılarla birliktebarış güvercini uçurdu. Esenyurtlular ise o sırada "Savaşa hayır!"sloganlarıyla barış ve kardeşlik mesajı verdi.

“Bu Umut Daha Da Büyüyecek, Yeşerecek”

Sahnede festivalin açılış konuşmasını yapan EsenyurtBelediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Bir kişinin değil, bir grubun değil,herkesin kendini özgürce ifade ettiği bir ortamda olmak kadar güzel bir şey varmı? Bence hayatın sırrı da burada. Herkesin karşısındakini olduğu gibi kabulettiği, kendisine benzetmeye çalışmadankabul ettiği bir dünyayı, ülkeyi ve ilçeyi oluşturmak için biz buranın adına ‘Umudun Şehri’ dedik. İnşallah buumut daha da büyüyecek, yeşerecek. Hep birlikte bu umudu büyüterek başkayerlere de taşıyacağız, çünküiyilik bulaşıcıdır” dedi.

“Esenyurtlu Olmak Ayrıcalıktır”

“Esenyurt’ta 100 değişik dil konuşuluyor” diyenBaşkan Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece Türkiye’nin değişikbölgelerinden gelen insanlar deği,aynı zamanda dünyanın değişik bölgelerinden göçüp gelen birçok misafirimiz devar burada. Esenyurt’ta olan ve yansıtılmaya çalışılan kötü tablonun aslında nekadar iyi bir şekilde yürüdüğü,insanların ne kadar toleranslı olarak birbirlerini kabul ettiğini, birbirlerini ne kadar sevdiğini, saydığını, değerverdiğini gösteren bir tablo var. Yıllardır haksızlık yapılıyor. Özellikle bizgöreve geldikten sonra haksızlık yapılıyor, sankiçok kötü bir kentmiş gibi! Esenyurtlu olmaktan, Esenyurt’ta olmaktan her zamangurur duydum, bundan sonra da gurur duyacağım. Esenyurtlu olmaközeldir, zorluklarla mücadele etmek demektir. Zalimlere boyun eğmemek demektir.

Yine Umudu Yeşerteceğiz

Maalesef ülkemiz kötü bir zamandan geçiyor ama bukötülük bizim kaderimiz değil. Biz Anadolu’nun çocuklarıyız, hangi devletlerinkurulduğunu, nelerin yaşandığını, nelerin bittiğini ve yeniden yeşerdiğinionlarca kez imparatorluk ve devlet olarak yaşamış toprakların çocuklarıyız.Ülkemizde yine umudu yeşerteceğiz. Bu bizim kaderimiz olmayacak. Bu zorluklarlamücadele ederken yapmamız gereken tek şey var: Birliğimizi, beraberliğimizigüçlendirmek. Birbirimize sımsıkı sarılmak, birbirimizin değerlerine vebirbirimizin dallarına tutunmak... Ancak buşekilde bu zorluklarla mücadele ederiz. Bizi güzellikler bekliyor. Ben bunainanıyorum. Yeter ki içimizdeki o güzelliği yeşertelim. Çok güzel şeyleri beraberceyaşayacağımızı düşünüyorum.”

Dünya Bütün Canlılara, Herkese Ait

Konuşmasında eşitlik ve dünya barışını vurgulayanBaşkan Bozkurt, “Dünya hepimize ait! Hiçbir ırkın,hiçbir kökenin, grubun tekelinde değil. Dünya sadece insanların değil, bütüncanlıların; herkese ait. Ben bu ülkenin bir evladı olmaktan onur, gururduyuyorum ve herkes için de ülkesinin, değerlerinin bu kadar önemli olduğunu aslaunutmuyorum. Bunu unutmadan yaşadığımızda da dünyayı kurtaracağımızı, berabercekardeşliğimizi büyüteceğimizibiliyorum. Yaşamak çok güzel, bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibikardeşçesine. Dünyayı güzellik kurtaracak” şeklinde konuştu.

GösteriAlanı Tıka Basa Doldu

Festival açılış seremonisinin ardından sahneye ilkçıkan ekip, Türkiye’yi temsilen Esenyurt Belediyesi Halk Oyunları Topluluğuoldu. Anadolu’nun birçok yöresine ait oyunları oynayan topluluk, izleyicilerdenbüyük alkış topladı. Daha sonra sahne alan dansçı misafir gruplar, yöresel kıyafetleri ve danslarıyla ülkelerininkültürlerini yansıtma fırsatı yakaladı. Gösterileri ilgiyle izleyenEsenyurtlular, amfi tiyatroyu tıka basa doldurdu. İlk günün finalindeuluslararası halk dansları topluluklarının gösterileri ve Anadolu Ateşi'ninözel dans gösterisi, izleyenleri büyüledi. Gösterinin ardından ilk günküprogram vatandaşların coşkulu alkışlarıyla tamamlandı.

Sanatın ve müziğin doyasıyahissedileceği festivalin bugünkü programı ise şöyle:

19.30 Uluslararası Halk Dansları TopluluklarınınGösterileri

Makedonya, Karadağ, Kuzey Osetya, Gürcistan,Meksika, Bulgaristan ve İran

Yer: Esenkent Rıfat llgaz Açık Hava Tiyatrosu

zfyjdb5k1tyglstd6kqu4c08.jpg

0wq7m6mlpnu1zoderwtkzvcp.jpg

pyj0x3wzggbvrkfaenascdhk.jpg

da64zcuqkmlv5h1litgfg8ox.jpg

sno8fdewnfj9ckp3I6mdm10b.jpg

vlq4exryiwpsjyz2d0kchhob.jpg

cpuc5o6fkq2tjeux19wtipyz.jpg

egujk2roa0xwcyhbstlb8dfs.jpg

6cgplsmcd8xgebhqoyfwzsnr.jpg

3zhicrus9kyhqzqlmtoywpe6.jpg

zlusojbbpncws6450mefIzfa.jpg

drfhk47nl8ziacmfgtjyqwar.jpg

s3cnwvatzfhkk2myuorb1gld.jpg

3qbdtaz0ksxqbgf1oaltfeiz.jpg

hzsIzorkbjl9mkp6afjx85eu.jpg

pfId4is1foxcaw8vleuzk3go.jpg

us1exognjl2rtcjcixhI65ga.jpg

xbcmcfyaukngtp0elo6qdvgz.jpg

3nr5txmqkpifguqjcaIkezpb.jpg

g8nzmbj10ayuyrr5xieewaxt.jpg

opx0rqcu5bxvd6z3kjdystyv.jpg

12gnzgpfkydhal6rv0blo7eI.jpg

x64za8b3iqcm0hqd1vjd2mwe.jpg

mptctlz9z2nw4vukjsbpha5f.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.