''Saygı duymamız gerekir''

''Saygı duymamız gerekir''

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de görev yapan yabancı basın kuruluşlarının yönetici ve muhabirleriyle biraraya geldi

İstanbul'da gerçekleşen toplantı basına kapalı gerçekleşti.

CHP'den yapılan açıklamada, Türkiye'deki gündeme ilişkin CHP'nin yaklaşımlarını anlatan Kılıçdaroğlu'nun daha sonra basın mensuplarının sorularını tek tek cevapladığı belirtildi.

Toplantı öncesi Türkçe ve İngilizce hazırlanmış broşürlerin dağıtıldığı toplantıda ayrıca Taksim Gezi Parkı olaylarında biber gazından olumsuz etkilenen göstericiler izletildi.

“SAYGI DUYMAMIZ GEREKİR"

Toplantı sonrası basın mensuplarının Gezi Parkı Olaylarına ilişkin sorularını yanıtlayan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Dayanışma Platformu’nun bugün yaptığı açıklamada Gezi Parkı’nda eyleme devam kararını da değerlendirdi. Eylemcilerin aldığı kararlara saygı duyulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Biz de saygı duyacağız. Gençler oturdular, eyleme onlar karar verdiler. Uzun süredir tartışıyorlardı bildiğim kadarıyla. Bu tartışmaların sonunda bir demokraside olması gereken kurala uyarak, onların kararına saygı göstereceğiz" dedi.


“ÇAĞRI YAPABİLİRLER, DEMOKRATİK TALEPTİR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sabah saatlerinde twitter üzerinden eylemcilere ‘Herkes evine dönmeli’ çağrısı yaptığı hatırlatılan Kılıçdaroğlu bu konuya da ilişkin, “Çağrı yapabilirler onu da demokratik bir talep olarak görmemiz gerekiyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı gençlere ‘Evinize dönün’ diyor. Gençlerin de bazı talepleri var. Hangi gerekçeyle eyleme devam edeceklerini bilmiyoruz tabi. Onlara da saygı göstereceğiz" diye konuştu.


“ÜLKENİN DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜĞE İHTİYACI VAR"

Konuya ilişkin açıklamalarına devam eden Kılıçdaroğlu, “Anayasa da silahsız ve saldırısız, toplu gösteri yapma hakkı vardır. Yurttaşın demokrasilerde hakkıdır. İnsanlar düşüncelerini özgürce dile getirirler. Onlar da orada bir araya geldiler, düşüncelerini söylüyorlar. Geniş bir kamuoyu desteği aldılar. Sadece Türkiye’den değil, dünyadan da büyük bir destek aldılar. Çünkü onlar daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi istiyorlar. Bu ülkede kim daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi istemiyor? Eğer bu talep haklıysa, meşruysa herkesin destek vermesi lazım. Bu ülkenin daha fazla özgürlüğe ihtiyacı var" dedi.


“OLAYLAR DÜNYADA YANKI BULUYORSA…"

Gezi Olaylarını bir toplumun patlaması olarak nitelendiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Aslında baskılanan bir toplumun patlaması. Bardağı taşıran son damladır Gezi Olayı. Sadece bir parka sahip çıkmanın ötesinde bir olaydır bu. Eğer dünyada yankı buluyorsa, dünya bu olayı sahipleniyorsa bunun bir anlamının olması gerekir. Orantısız güç kullanarak sizin bu insanları susturmamanız gerekir. 4 kişi yaşamını, 12 kişi gözünü yitirdi. Bütün bu baskılara, biber gazı, copa ve tazyikli sulara rağmen bu insanlar özgürlük ve demokrasi istiyorlar. Bundan hepimizin onur ve gurur duyması gerekir. Çünkü onlar bu ülkeye demokrasi ve özgürlüğü getirmek istiyorlar" şeklinde açıklamalarda bulundu.

DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.