SCADA Kontrol Merkezi Açıldı, Hedef Yılda 40 Milyon Metreküp Su Tasarrufu

SCADA Kontrol Merkezi Açıldı, Hedef Yılda 40 Milyon Metreküp Su Tasarrufu

 

Yenisistemle mali tasarruf, su kaynaklarını koruma, iklim değişikliği ile küreselısınmaya karşı mücadele birlikte gerçekleştiriliyor.

 

ProjeyleAdana’da ilk etapta 12 adet ölçüm bölgesinde yılda yaklaşık 1,7 milyon metreküpsu tasarrufu gerçekleşiyor. Ölçüm bölgesi sayısı 40’a çıkarıldığında yılda 7milyon metreküp, Adana’nın tamamı sisteme alındığında ise yılda 40 milyonmetreküp su tasarrufu sağlanacak.

 

Adana’da SuKayıplarının Azaltılması Projesi devreye girdi. Seyhan ve Yüreğir ilçelerininD-400 Karayolu altında kalan bölgelerinde su kayıplarının azaltılması amacıylahayata geçirilen proje kapsamında 40 Adet Daraltılmış Ölçüm Alanı oluşturuldu.Su kayıplarının azaltılmasına yönelik yapılan işlerin izlenmesi,değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi amacıyla yapılan, Adana Büyükşehir BelediyesiASKİ SCADA Kontrol Merkezi törenle hizmete girdi.

Açılış törenineAdana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, siyasiler, bürokratlar veAdanalılar katıldı.

 

ADANA’NINTAMAMI SİSTEME DAHİL EDİLDİĞİNDE YILDA 40 MİLYON METREKÜP TASARRUF

Projeninayrıntılarını ve önemini anlatan Başkan Zeydan Karalar, “D-400’ün güneyinde 40adet daraltılmış bölgede, yani Adana’nın yüzde 17’sini kapsayan su kullanımalanında, nerede ne kadar su kullanıldığını belirliyor, varsa kaçağın tespitiniyapıyoruz. 12 adet ölçüm bölgesinde yapılan basınç yönetimi ile 1 yılda 1,7milyon metreküp su tasarrufu sağlandı. Şu an mevcut proje 40 daraltılmış ölçümalanını ön görmektedir. Diğer bölgelerde yapılan çalışmalarda yıl sonuna kadartamamlanacaktır. 40 adet daraltılmış ölçüm alanı yönetimi tam olarak devreyegirdiğinde yılda 7 milyon metreküp sadece bu bölgede su tasarrufusağlanabilecektir. Bu da günde yaklaşık 20.000 m3 suyun kazanılarak artanihtiyaca cevap verilmesi anlamına gelmektedir. Adana’nın tamamını bu sistemle kontrolettiğimizde yılda yaklaşık 40 milyon metreküp su tasarrufu olacak. Bu daAdana’nın 3 ayda kullandığı su miktarı anlamına geliyor” diye konuştu.

YAPAY ZEKADEVREDE

Basınçla ilgilikontrolü yapay zekanın gerçekleştireceğini belirten Başkan Zeydan Karalar,böylece hata yapma riskinin ortadan kalktığını belirterek, “Biz bu işebaşlarken alınan göç ve artan nüfusa oranla, Çatalan’dan gelen suyun artıkyetmeyeceğini, yeni arıtmalarla içme suyunun artırılmasını konuşuyorduk. Busistemle öyle bir proje, en azından bir müddet gerekli olmayacak. SCADA(Uzaktan İzleme ve Denetleme Sistemi) Kontrol Merkezi ile yeni bir arıtmayapmak ihtiyacından da Adana’yı kurtarmış olduk. Bugün arıtmanın maliyetinin500-600 milyon lira olduğunu düşünürsek, açılışını yaptığımız kontrolmerkezinin önemini daha iyi anlamış oluruz” dedi.

KÜRESELISINMAYA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ

Yüksek basınçlasu verildiğinde eski boruların patladığını anlatan Başkan Zeydan Karalarşunları söyledi: “Bu durumun sonucu yaklaşık yüzde 25 su kaybı gerçekleşiyor. Bukayıp yüzde 5-6’ya düştüğünde ve bütün şehrin tamamını bu sistemle kontrol altınaalıp yılda 40 milyon metreküp su tasarrufu gerçekleştirdiğinizde hem Adana’ya,hem iklim değişikliğinin yarattığı tahribatın azaltılmasına önemli katkı sağlıyorsunuz.Kuraklığın, su sıkıntısının, iklim değişikliğinin konuşulduğu dünyada, bu işinparanın ötesinde ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. Günümüzde dünyanınyüzde 40’ı su sıkıntısı içinde yaşıyor. Biz kentimizde suyu koruyarak, küreselısınmaya karşı da mücadele etmiş oluyoruz. Adana özel işler yapan bir şehirdir.Bu sistemde yapay zekanın kullanılıyor olması da önemli bir iştir. Emeği geçenherkesi kutluyorum. Adana özel, güzel bir kenttir, Adanalılar özel insanlardır.Adana ve Adanalılar her zaman daha iyisini hak etmektedir. Biz de en iyisini vegüzelini yapacağız.”  

TEKNİK BİLGİAKTARILDI

Başkan ZeydanKaralar’ın konuşmasının ardından ASKİ SCADA (Uzaktan İzleme ve DenetlemeSistemi) Kontrol Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Bina içinde sistemintanıtımı yapıldı. ASKİ Genel Müdürü Nesrin Vursavuş, işe 2020 yılındabaşladıklarını ve D-400 Güney’inde 150 bin abonenin tamamını sistemeaktardıklarını ve projenin bugüne gelene kadar aşamalarını anlattı.

Proje KoordinatörüErkan Şahin de basın mensuplarına ve katılımcılara, ASKİ SCADA (Uzaktan İzlemeve Denetleme Sistemi) Kontrol Merkezi hakkında teknik bilgi verdi.

rku59m7alsomyzxhIlcqzifv.jpg

fm2n0vfyoqx8co6eIak7hnj1.jpg

w5wadqrzv9pyihfmpyj7e2no.jpg

vhjvogntdjcl2yqf9bspb61y.jpg

ctrwh05vynalh8qb4xzgeq91.jpg

rwoq3kowbmkp19qn7zfserah.jpg

7am4eIarug2ciovfxnjyksqc.jpg

m3tgoicslhsqpjdrvofwawfv.jpg

52qli9kuwmngqd6y3ogv1yez.jpg

zw5Iuxacsbtsptwckx2imkq9.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.