ŞİLE BEZİ KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

ŞİLE BEZİ KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

Belediyemiz tarafından bu sene 30.su düzenlenen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 9 ülke 21 şehir ve 37 yabancı 40 yerli katılımcıyla kapılarınıziyarete açtı.

Belediyemiz tarafından bu sene 30.su düzenlenen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 9 ülke 21 şehir ve 37 yabancı 40 yerli katılımcıyla kapılarınıziyarete açtı. Şile Limanı’mızda düzenlenen açılış törenine AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Poyraz, Şile Kaymakamı Salih Yüce, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek ve hemşehrilerimiz katıldı.

24 Temmuz’a kadar devam edecek olan 30'uncu Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali için Şile Limanı’na özel stantlar kuruldu. Başta Şile Bezi olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında gelen 40 yerli ve 9 farklı ülkeden gelen 37 yabancı katılımcı alanda açtıkları stantlarda kendi el ve sanat ürünlerini sergiliyor. Şile Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu, festivalin düzenlenmesine destek veren isim ve kuruluşlara hediye takdim ederken kurdelenin kesilmesiyle festivalin açılışını gerçekleştirdiler. Açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte patlatılan volkan maytaplar görsel bir şölen oluşturdu.

Uluslararası El Sanatları Fuarını ziyaret etmek isteyenler festival boyunca hergün 13.00 ile 01.00 arası stantları ziyaret edebilirler.

COĞRAFİ PATENTLİ ‘ŞİLE BEZİ’

30'uncu Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili konuşan Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu, “Şile Bezi’nin marka olma hikayesi bundan yaklaşık 50 yıl önceye dayanır. 1970’lerde Şile Bezi, Türkiye’nin ikinci ihracat ürünü olabilme potansiyelini yakalamış. Şile kadınının butik üreticiliğin sentetik ihtiva etmeyen tekstil dönemlerinde ciddi bir ekonomi tanımını teşkil etmiş. Tabi globalleşen dünya entegre tekstil, sanayileşme Şile Bezi’nin piyasadaki varlığını sekteye uğratmış. Biz bugün tekrar bir farkındalığın mensubiyetinde geleneksel metotlarla coğrafi işarete namzet bir ürün olarak Şile Bezi’nin coğrafi işaretini aldık. Elde dokunan geleneksel metotlarla unda, bakır kazanlarda kaynatılan denizde yıkanılan ve kumda kurutulan bir Şile Bezi’nin vasfını tescilledik” dedi.

1985’TEN GÜNÜMÜZE ŞİLE BEZİ FESTİVALİ

Tescillenen Şile Bezi’ni birçok ülkeye ihraç ettiklerini söyleyen Başkan Tabakoğlu, “Bu tescille şuanda Fransa’ya, Amerika’ya, Japonya’ya, Almanya’ya ihracata başladık. Şile Bezi El Sanatları Merkezi'mizde Şile kadınının emeği ile dokuyoruz. Modacılarla çalışıyoruz. Çok güzel ürünler elde ediyoruz. Defilelerimizde erkek giyiminden kadın giyimine ayakkabıdan çantaya moda alanında Şile Bezi çeşitliliğini yakalıyoruz. Bizim marka değerimiz Şile Bezi. Turizm değerimiz Şile Bezi. Uluslararası pazarımız Şile Bezi. Şile Bezi’ni yaşatan en önemli değerimiz de Şile turizmi. Şile’nin ekolojik, doğal tabi değerleri. Tüm bu değerlerle beraber sürdürülebilir bir ekonomi tanımının da paydasında yer alıyoruz. 1985 yılından bu yana Şile Bezi Festivalimizi icra ediyoruz” açıklamasında bulundu.

RAVİ İNCİGÖZ ŞİLE’Yİ SALLADI

Açılış sonrasında Ravi İncigöz Şilelilere unutulmaz bir konser verdi. Limanı dolduran yüzlerce Şileli, söylenen şarkılarla birlikte doyasıya eğlendi.


Kaynak: istanbulses/ Şile

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.