ŞİLE, ÇANAKKALE VE PERŞEMBE ‘GELECEK TURİZMDE’ DEDİ

ŞİLE, ÇANAKKALE VE PERŞEMBE ‘GELECEK TURİZMDE’ DEDİ

Ülkemizdeki sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sağlamak, turizm alanındaki istihdamı artırmak ve turizmin yerel kalkınma boyutuna dikkat çekmek amacıyla yürütülen Gelecek Turizmde 'nin 2018'de destekleyeceği projeler belli oldu. 10 yıldır devam ede

Ülkemizdeki sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sağlamak, turizm alanındaki istihdamı artırmak ve turizmin yerel kalkınma boyutuna dikkat çekmek amacıyla yürütülen Gelecek Turizmde 'nin 2018'de destekleyeceği projeler belli oldu. 10 yıldır devam eden "Gelecek Turizmde" ile Ordu'nun Perşembe, İstanbul'un Şile ilçeleri ve Çanakkale'deki sürdürülebilir turizm projeleri desteklenecek.

 

Şile 'Gelecek Turizmde' dedi

   

   T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde' nin 2018'de destekleyeceği projeler açıklandı. Her yıl üç sürdürülebilir turizm fikrine fon desteğinin yanı sıra; eğitim, planlama, teknik destek, iletişim ve danışmanlık desteği veriliyor. Bunlardan biri Çanakkale’nin ‘Truva Kültür Rotası’ isimli proje, diğeri Ordu, Perşembe ilçesinin ‘Perşembe'nin Işıklarını Kadınlar Yakacak’ projesi. 2018 yılında desteklenecek 3. Proje ise ‘Ovacık Köyünde Bir Gün’ adını taşıyan Şile Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının işbirliği ile geliştirilen proje.

 

Ovacık Köyü'nde Bir Gün:

 

   Şile'nin Ovacık Köyü'nde gerçekleştirilecek "Ovacık Köyünde Bir Gün" projesi, Şile Belediyesi, Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği, Şile Turizm Kültür ve Tanıtma Derneği ortaklığıyla yürütülecek. Proje ile yerel halk, konuklarına geleneksel gıdanın ata tohumundan yetiştirilip, hasat edilmesi ve pişirme sanatını tecrübe ettirecek. Yöresel yemek eğitimleri ile tarifler reçetelendirilecek. Tüm bunları deneyimlenirken, sorumlu turist ve sorumlu işletme prensibi doğrultusunda; yöre halkı ve misafirler çevresel etki konusunda da bilgilendirilecek. Hedef; yörede sürdürülebilir bir turizm hareketi yaratarak, yerel halkın geçim kaynaklarını çeşitlendirmek...


Kaynak: istanbulses/ Şile

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.