ŞİLE’DE TEMELİ ATILDI: TUZLA’NIN KOKU SORUNUNU ÇÖZECEK

ŞİLE’DE TEMELİ ATILDI: TUZLA’NIN KOKU SORUNUNU ÇÖZECEK

ŞİLE – TUZLA / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tuzla’da kronik hale gelen koku sorununu ortadan kaldıracak “Şile Kömürcüoda Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi”nin temelini attı. Tuzla Ahmet Kılıç Bulvarı’nda düzenlenen töreninde konuşan İBB Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, gün içinde kısa aralıklarla yağan karın önemine dikkat çekti. İstanbul’un bu yıl kurak bir sezon geçirdiğini hatırlatan İmamoğlu, “Bugün çok bereketli bir gün. Bugün kar, dün yağmur; açıkçası özlemiştik. Yani benim iddiam var: Allah, iyi insanların gönlüne göre verir. Bizim memleketimizin 86 milyon insanının da gönlüne göre vereceğine yüzde 100 inanıyorum” dedi. Özel bir an yaşadıklarını belirten İmamoğlu, “Tuzla'dan bir temel atma törenini izliyor olacağız. Temel atma törenini Şile'de yapacağız. Ama niçin Tuzla’da, Tuzla halkıyla konuşuyorum. Bu tabii size garip gelebilir. Ama şunu ifade edeyim: Tuzla'nın bir koku sorunu var. Ve bu sorunu gidermek için yoğun bir çaba içerisindeyiz” diye konuştu.

“DOĞAYI YOK SAYMAK, GELECEĞİ YOK SAYMAK DEMEKTİR”

Söz konusu sorunu çözmek için, yaklaşık 3 yıl önce bir komisyon kurduklarını kaydeden İmamoğlu, “İSKİ koordinasyonunda ama hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hem de İstanbul Valiliği'nin farklı kurum ve kuruluşlarının katkı sunması gereken bir çalışmaydı. Bu komisyonu onun için kurmuştuk. Ancak itiraf edelim; bazı kurumlardan yeterince destek alamadık. Ama biz üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Şile’de yapılacak tesisle, Tuzla’nın koku sorununu gidereceklerini aktaran İmamoğlu, “Bir deprem yaşadık. Canlarımızı kaybettik. İçimiz gerçekten yanıyor. Rahmet diliyoruz. Milletimize baş sağlığı diliyoruz. Mekanları cennet olsun. Yaralılarımız var. Hala yoğun bir mücadeleyle yaralılarımızın iyileşmesi için cansiperane mücadele eden sağlıkçılarımız var, biliyorum. Yaralılarımıza da acil şifa diliyorum. Ama bize bu büyük acıyı yaşatan deprem felaketi, içinde bulunduğumuz doğal çevrenin şartlarıyla uyumlu yaşamaz iseniz, tedbirlerinizi ona göre almaz iseniz, ne yazık ki doğaya, doğal afetlere karşı dayanıklı bir ülke var edemezsinizi gösterdi bize. Bu uyumu bozmanın acı sonuçlarını yaşadık. Aslında öğrendik ki bir kez daha; doğayı yok saymak, geleceği yok saymak demektir” şeklinde konuştu.

TOGAY, PROJEYLE İLGİLİ BİLGİLER PAYLAŞTI

İmamoğlu, konuşmasının ardından sözü, Şile’deki temel atma alanında bulunan, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler ve İSTAÇ Genel Müdür Ziya Gökmen Togay’a bıraktı. Tesisle ilgili bilgiler paylaşan Togay, şunları söyledi:

“Şile Kömürcüoda Düzenli Depolama Tesisleri’mizde, Anadolu Yakası'ndan her gün 5-6 bin ton evsel atık depoluyoruz. Bu depolamanın doğal bir sonucu olarak oluşan çöp sızıntı suyu, arıtma tesislerimizde arıtılıyor. Hala mevcutta, 2019 yılında devreye alınmış, fiili kapasitesi bin 500 metreküp olan, ekonomik ömrünü tamamlamış tesisimizde hizmet veriyoruz ve geri kalan miktarı da transfer ediyoruz. Bugün burada gördüğümüz 30 bin metrekare alana yayılmış tesisimizin kapasitesi, günde 4000 metreküp olacak. Ve gerektiği zaman, ihtiyaç duyulduğu zaman, 6000 metre küpe kadar yükseltilecek şekilde projeyi dizayn ettik. Geçen sene sonunda Silivri Seymen'de açmış olduğumuz arıtma tesisimizle, İstanbul'un toplam arıtma kapasitesini yüzde 100 arttırarak, 8000 metre küpe geldik. Bu tesisimizi devreye aldığımız zaman, bu kapasitemizi yüzde 50 daha arttırarak, 10 bin metreküpün üzerine çıkarmış olacağız.”

Tuzla’ya nefes aldıracak tesisin temeli, İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in tanıklığında, Şile’de atıldı.

https://sendgb.com/RazBUvxCp65

https://we.tl/t-larmTVGE5G

 https://box.ibb.gov.tr/index.php/s/iowNdMYY3NWgHXX

mcyromuitj5zhq3s7x60Ic4b.jpg

kxnl1cIaemdjlbbwygzqvfwz.jpg

eijqtra1l7g82zs9w64ef0jI.jpg

ggmp74y9szxq5paIlfoco6bk.jpg

01jrtojwhymzp6u4za3lpwld.jpg

yxkaofvn7rtom86y9qIn03jw.jpg

l4osfsmhdbueeptzio2wnbgh.jpg

ualpjk139rcqvmi0zx8Imyrp.jpg

Iwqzqvrskykajufiavhodzdt.jpg

un5fImwbzgl0zvmqleny3ji2.jpg

gyqibkhx0ax71u4fvtj8Is5l.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.