SİLİVRİ BELEDİYESİ SELANİK'TE TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ

SİLİVRİ BELEDİYESİ SELANİK'TE TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ

Silivri Belediyesi, Selanik Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Çok Dillilik Festivali’ne katıldı.

Silivri Belediyesi, Yunanistan Selanik Belediyesi tarafından bu yıl 5.si düzenlenen Uluslararası Çok Dillilik Festivali’ne katılarak Türkiye’yi temsil etti. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Selanik Başkonsolosu Orhan Okan Yalman’ın davetiyle festivale Belediye Başkan Yardımcıları, ilgili birim müdürleri ve Ahenk Sanat Kulübü Halk Oyunları ekibiyle birlikte katıldı. İki gün boyunca açılan stantta Silivri’yi broşür, dergi, gazeteler ve tanıtım filmleri ile anlatan Silivri Belediyesi, Ahenk Sanat Kulübü’nün gösterisiyle festival konuklarını adeta büyüledi.

 

IŞIKLAR: “SİLİVRİ’NİN BİLİNİRLİĞİNİ ARTTIRMAYI AMAÇLIYORUZ”

Festival ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Işıklar; “Selanik Belediyesi’nce düzenlenen Çok Dillilik Festivali’ne bu yıl, Selanik Başkonsolosumuz Sayın Orhan Yalman’ın daveti, Dışişleri Bakanlığı görevlendirmesiyle katıldık. Ülkemizi yurt dışında temsil ettik. Bu ilişkilerle; asırlardır bir arada yaşayan iki milletin, değer ve kültürlerinin ne kadar ortak ve derin olduğunu, dünyanın birçok ülkesine örnek gösterilecek kültürel etkileşimi ve her iki tarafından bir şeyler alıp vererek, bir harman oluşturduğunu gördük. Dünyanın birçok ülkesine örnek olan Balkan coğrafyasında, bu çok dilliliğin, çok renkliliğin korunması demek; insan yaşamının, huzurun, dostluğun ve barışın korunması demektir. Bu festivalin bizin için en önemli faydası, Silivri’nin bilinirliğini ve görünürlüğünü arttırmak. İlçemizde sahip olduğumuz tarihi eserler, Ortodoks dininin en önemli eserlerinden. Bu tip diyalog ortamlarının çok büyük yararı olduğunu gördük. Özellikle ülkemizin içine sokulmak istenen kasvetli ortama karşı, dünyaya kendimizi anlatamazsak biz de o bataklıkta kayboluruz. Bizim yüzümüz dünyanın aydınlık yolu. Yıllardır içselleştirdiğimiz bu yaşam biçimimizi, çok daha ileriye taşımak konusunda, bu tür diyalogların çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Silivri’nin abartısız 2-3 milyon turist çekecek potansiyeli olduğunu kendileri ifade ediyorlar, biz de buna katılıyoruz. Geleceğimiz üreten, kendi değerlerini tanıtan, sahip olduğu tarihi değerlerin farkında olup, tüm dünyaya anlatan; sosyal refahı ve bölgesel kalkınmasıyla gelişen bir Silivri olacak. Silivri kazanacak. Bu festivalde bunu bir kez daha görmüş olduk” şeklinde konuştu.


Kaynak: istanbulses / Silivri


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.