SİLİVRİ BULGARİSTAN’DAKİ SEÇİMLER İÇİN TEK YÜREK OLDU

SİLİVRİ BULGARİSTAN’DAKİ SEÇİMLER İÇİN TEK YÜREK OLDU

2 Ekim 2022 Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak Milletvekili Seçimleri için Silivri’de önemli bir etkinlik gerçekleştirildi. Silivri Bulgaristan Göçmenleri Derneği tarafından Bulgaristan’da yapılacak seçimler öncesinde Birlik ve Dayanışma Yemeği programı düzenledi. Bulgaristan’daki Türklerin daha iyi temsil edilebilmesi, haklarının ve hukuklarının korunup kollanması için Bulgaristan’da faaliyet gösteren Hak ve Özgürlük Partisi’ne destek olunması amacıyla düzenlenen program Mega Saray Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Silivri’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları Birlik ve Dayanışma Yemeği’nde bir araya gelerek birlik ve beraberlik mesajları verdi.

ÇALIŞKAN: “BAŞKAN YILMAZ DESTEĞİNİ HİÇBİR ZAMAN ESİRGEMİYOR”

Programda bir konuşma yapan Silivri Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Ercan Çalışkan, “Son yıllarda Türk milletvekillerimizi ülkemizde çifte vatandaşlarımızla buluşturduk. Silivri Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’ın talimatıyla Ramazan ayında Bulgaristan’da 3 iftar daveti düzenledik. İkili ilişkilerimiz açısından da çok anlamlı oldu. Bu geceyi düzenleyerek bizleri buluşturan, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Başkanımız Volkan Yılmaz’a teşekkür ediyorum. 2 Ekim’de hepinizi oy kullanmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

YILMAZ: “2 EKİM’DE HEP BERABER SANDIĞA GİDELİM”

Etkinlikte bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “2 Ekim 2022 Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak olan Milletvekili Seçimleri öncesinde sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de bizler Anavatan Türkiye olarak bütün dikkatimizi Bulgaristan’da yapılacak ve oradaki Türk Müslüman milletvekili sayımızı belirleyecek olan seçime vermiş durumdayız. Canımız, kanımız, soydaşımız olan Türk milletvekilleri orada çok ciddi bir mücadele sergiliyorlar. Biz, Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlarımızı temsil noktasında çok büyük öneme sahip olması nedeniyle bu seçimi onlar kadar önemsiyoruz. Silivri’de çifte vatandaşlığı bulunan yaklaşık 2 bin 500 hemşehrimiz var. Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye’den 90 bin oy kullanılmıştı. Yeni hedef ise bu oranı 150 bin oya çıkarmak. Silivri’de kullanılan bin oyu da en az 2 bin oya çıkarmayı hedefliyoruz. Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızın sesinin daha gür çıkması, hak ve hukuklarının korunması adına Bulgaristan parlamentosundaki milletvekili sayımızı en üst seviyeye taşımak hepimizin boynunun borcudur. Bu nedenle 2 Ekim’de işimizi, kahvaltımızı, pikniğimizi, çocuklarımıza olan sözlerimizi erteleyelim ve o gün hep beraber sandığa gidelim. Oy kullanmaya gidecek vatandaşlarımızdan eşini ve dostunu da sandığa götürmesini talep ediyorum. Ancak bu şekilde oy kullanma hedefimize ulaşabiliriz.” dedi.

“ZÜMRÜDÜ ANKA GİBİ KÜLLERİNİZDEN YENİDEN DOĞDUNUZ”

Bulgaristan’daki seçimlerin önemine değinen Başkan Yılmaz, “Şimdi sizleri biraz geriye, 1984-1989 yılları arasına götürmek istiyorum. O yıllarda hepiniz cehennemi yaşadınız. 100 binlerce Türk’ün ismi değiştirildi, 100 binlerce Türk de sürgün edildi. Toplama kamplarında toplandı ve işkencehanelerde işkencelere maruz kaldı. Bulgaristan’daki otoriter ve komünist rejimin yıkılmasıyla cehennem ateşi söndü lakin külleri Bulgaristan Türklerinin üzerinde kaldı. Siz Bulgaristan Türkleri, Zümrüdü Anka gibi küllerinizden yeniden doğdunuz. Dünden bugüne Bulgaristan Türkleri dinini, dilini ve kültürünü yaşatmayı başardı. Sonsuza kadar da yaşatmaya devam edecek. Türk dünyasının büyük mütefekkiri, büyük Türk milliyetçisi İsmail Gaspıralı’dan bahsetmek istiyorum: Gaspıralı Kırım’da yaşarken hemen yanı başında Bulgaristan’da yaşananlara duyarsız kalmıyordu. Bulgaristan Türklüğünün dertleriyle dertleniyor, Kırım’da çıkardığı Tercüman Gazetesi’nde Bulgaristan Türklerinin milli kimliklerini korumaları için makaleler yazıyordu. 1906 yılında Bulgaristan’a yaptığı seyahat Bulgaristan Türkleri arasında geniş yankı bulmuş, Tuna Gazetesi’nde de geniş haberlere konu olmuştu. Gaspıralı’nın Tuna Gazetesi’nde yazmış olduğu makaleden bir pasajı siz değerli dostlarımla paylaşmak istiyorum: ‘Türk, Tatar, Karakalpak, Akkalpak namları ile maruf olan insanların anaları ve babaları birdir. Şiveleri başka olsa da dilleri birdir. Din ve mezhepleri de birdir. Bulgaristan Türkleri olarak verdikleriniz malum ama aldıklarınız nedir? Bugün Rusçuk’ta bulunuyorum. Burada Türk Müslüman bir doktor, mühendis hatta eczacı göremiyorum. Bunun için lazım olan bir şey vardır. O da niyet, ama ciddi bir niyet; niyet edelim hemen. Cenab-ı Hak’tan bir öküz, bir fayton, belki de küçük bir bakkal istiyorsunuz. Bakın size nasıl veriyor. Niçin Bulgaristan’da başkan ve bakan olmayı istemiyorsunuz? İsterseniz olur. Bugün Bulgaristan bakanları arasında Türk Müslüman bakanları bulunabilir ama talepte bulunmanız gerekiyor.’ İşte bugün biz de Bulgaristan Türklüğünün Gaspıralı’nın izinden yürümesini istiyoruz. Buradan bütün hemşehrilerime seslenmek istiyorum: 2 Ekim’de yapılacak olan seçimlerle alakalı yapılması gereken ne varsa Silivri Belediye Başkanı olarak sizlerin emrindeyim. Buradan bütün Bulgaristan Türklüğüne söz ve açık çek veriyorum. Gönlü, aklı, fikri Türk dünyasında olan, yüreği ve kalbi Türklük ile atan Bulgaristan’daki bütün soydaşlarıma sevgilerimi, saygılarımı ve muhabbetlerimi yolluyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene!” ifadelerini kullandı.

NİDA AHMET: “MİLLETVEKİLİ SAYIMIZI 48’E YÜKSELTMEMİZ GEREKİYOR”

Başkan Yılmaz’ın ardından bir konuşma yapan Kaolinovo Belediye Başkanı Nida Ahmet, “Başkanımız Volkan Yılmaz çok güzel şeyler söyledi ve bizleri duygulandırdı. Biz, acılardan doğan bir partinin temsilcileriyiz. Hakları ve özgürlükleri için 33 yıldır savaş veren bir partinin üyeleriyiz. Bizim bu seçimlerde milletvekili sayımızı 48’e yükseltmemiz gerekiyor. Çünkü Bulgaristan kanunlarına göre Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilmek için parlamento sayısının yüzde 5 çoğunluğuna ulaşmamız gerekiyor. Buradaki atmosferi gördükten sonra bu sayıya ulaşacağımıza olan inancımız daha da arttı.” dedi.

MEHMEDOVA: “BAŞKANIMIZ HER ZAMAN YANIMIZDA OLUYOR”

Etkinlikte açıklamalarda bulunan Tırgovişte Milletvekili İmren Mehmedova, “Sayın Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz ve Silivri her zaman bizlerin yanında oluyor. Bu nedenle her birinize çok teşekkür ediyorum. Bu seçimdeki tek hedefimiz iktidar ortağı olabilmek. Bunu başarabilmek için Türkiye’ye ihtiyacımız var. Desteklerinizi bekliyor ve hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu. 

GÜNER AHMET: “SİZLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Törenin kapanış konuşmasını yapan Silistre Milletvekili Güner Ahmet, “Son seçimlerde 340 bin oy aldık ve 38 milletvekili kazandık. Bizim niyetimiz bu seçimlerde milletvekili sayımızı daha da yükseltmek. Bulgaristan’daki soydaşlarımızın ve partimizin buna çok ihtiyacı var. Sizlerin desteğini bekliyor ve 2 Ekim Pazar günü hepinizi oy kullanmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Silivri Bulgaristan Göçmenleri Derneği Başkanı Beyzat Bedel, “Silivri’nin Başbuğu” diye sahneye davet ettiği Başkan Volkan Yılmaz’a Bulgaristan vatandaşlarına ve Bulgaristan’daki seçimlere yönelik destekleri nedeniyle teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.
tjsyfacry53nmnqkm9hz2oo4.jpg

3drt16bcuxya5urjev2oqnz8.jpg

5rz2Inkt3dhobvx6rwudfyau.jpg

a05uucrggxdndiz7ewphb4rh.jpg

qpaw7t4dssyzvuuhbx0fIo9m.jpg

gjyoaz3di0splxumqgvqtrty.jpg

jpdj6f4lzb7ghmxetvysrdrt.jpg

vbluy4apkbttu28oxwjnervy.jpg

fIzsjzxvbola8dcfgiejoqwa.jpg

Iydvqy9dh7jnjqvlwrk5z8pl.jpg

stylntwq1qjuxzf3ncr75pva.jpg

Ib2g5oue6yevcp80fawhmuvd.jpg

igp7yvusz9raucmtbvao4p51.jpg

ndmn8ifew1cl9pa3bwmjqz2y.jpg

vw7Iq6n1cpburl5mkah0bdxr.jpg

ufrdkti4yw9b1alqzdgn8smp.jpg

zayswsmlhfgud5k71lv2rfe4.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.