SON SÖZÜ VATANDAŞ SÖYLEDİ

SON SÖZÜ VATANDAŞ SÖYLEDİ

Esenler Belediyesi, bir kez daha halkın hakemliğine başvurdu. Turgut Reis Mahallesi Adem Yavuz Caddesi üzerinde kurulan pazar yerinin değiştirilmesi halk oylamasına sunuldu.

Mini seçim için sandık başına giden mahalle sakinleri, pazar yerinin mevcut yerinde kalması yönünde karar verdiler.

Esenler, katılımcı demokrasinin güzel bir örneğini daha verdi. Pazar yerinin değiştirilmesi, caddenin trafiğe kapatılması, Çocuk Sokağı yapılması gibi ilçedeki çeşitli projeleri önceki yıllarda halkın oyuna sunan ve çıkan karara göre çalışma yürüten Esenler Belediyesi, yeni bir düzenleme için son sözü bir kez daha vatandaşa bıraktı.

ESENLER'DE "PAZAR YERİ" SEÇİMİ

Turgut Reis Mahallesi Adem Yavuz Caddesi üzerinde Perşembe günleri kurulan pazar yerinin, yine aynı mahalledeki Şehit Ali Karahan Caddesi sonundaki alanda modernize edilmiş açık pazara taşınıp taşınmaması hususunda yaşanan tereddütün ortadan kalkması için halk oylaması yapıldı. Pazar yerinin  taşınması veya yerinde kalması noktasında son kararı, mahalle sakinleri verdi.

Perşembe Pazarı'ndan istifade eden mahalle sakinleri İsmetpaşa Ortaokulu'nda sabah saat 10.00'dan itibaren oy vermeye başladı. Pazarın yeni yerine taşınmasını isteyenler "Evet", istemeyenler ise "Hayır" pusulasını seçim sandığına atarak halk oylamasına katıldılar.

EN DOĞRU KARARI HALK VERECEK

Yapılan "Mini Seçim" ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, zaman zaman halkın kararına başvurduklarını belirterek, "En doğru kararı halk veriyor. Şimdiye kadar hep böyle oldu. Bu sefer de halkımız karar verecek, biz uygulayacağız. Esenler'de katılımcı demokrasinin güzel bir örneğini daha sergilemiş olacağız" dedi.

ÖNEMLİ OLAN VATANDAŞIN MUTLULUĞU

Adem Yavuz Caddesi üzerinde Perşembe günleri kurulan pazar yerinin kaldırılması yönünde uzun zamandır vatandaşların talebi olduğuna dikkat çeken Başkan Göksu, "Talepler doğrultusunda biz yeni pazar yerimiz ile ilgili hazırlıklarımızı tamamladık. Burada nihai kararı da halkımızın vermesi gerektiğini düşündük. Bu pazardan etkilenen bütün sokakları içine alan yaklaşık 14 bin kişinin katılacağı bir seçim yaptık. Sonuç itibariyle yaptığımız uygulamaların vatandaşımızı mutlu etmesi gerekir. Kararı vatandaşlarımız versinler ve verdikleri kararın sonuçları itibariyle de mutlu olsunlar. Vatandaşımız ne karar verirse uygulamaya o yönde başlamış olacağız" diye konuştu.

PAZAR YERİ ESKİ YERİNDE KALACAK

Perşembe Pazarı ile ilgili mini seçim saat 17.00'de sandıkların kapanmasıyla sona erdi. Noter huzurunda yapılan oy sayımında, pazarın yeni yerine taşınmasını isteyen ve "Evet" oyu kullananların oranı yüzde 16,1, pazar yerinin taşınmasını istemeyen ve "Hayır" oyu verenlerin oranı yüzde 82,2 olarak tespit edildi. Oyların yüzde 1,7'lik kısmı ise geçersiz sayıldı. Bu sonuçla birlikte mahalle sakinleri Perşembe Pazarı'nın mevcut yerinde kalmasına karar verdi.  


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.