Soyer: “Çok daha güzel bir memlekette el ele güler yüzle yaşayacağız”

Soyer: “Çok daha güzel bir memlekette el ele güler yüzle yaşayacağız”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentin kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği 400 kilometrelik Zafer ve Anma Yürüyüşü etkinlikleri Afyon Dereçine’de “Barış ve Türkiye” söyleşisi ile başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Atalarımızın bıraktığı mirasa sahip çıkmak ve bizden sonraki kuşaklara aynen emanet etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu milletin basiretli, sağduyulu, güzel insanları sizlere güveniyorum. Hep beraber çok daha güzel bir memlekette el ele, kol kola, güler yüzle yaşayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği, Kocatepe'den başlayıp İzmir'de sonlanacak 400 kilometrelik Zafer ve Anma Yürüyüşü etkinlikleri, Büyük Taarruz öncesi Türk ordusuna kucak açan Afyon Dereçine'de başladı. Yürüyüşün ilk etkinliği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ ve tarihçi Prof. Dr. Ergün Aybars'ın konuk olduğu “Barış ve Türkiye” söyleşisi oldu. Söyleşi Dereçine Belediyesi tarafından meclis kararı alınarak 9 Eylül Meydanı adı verilen alanda yapıldı.

Başkan Soyer: “Göreceksiniz hepsini aşacağız”
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bir barış insanı olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Biz yalın ayak ölüme koşan, canını kanını dökerek memleketi bizlere bırakan ataların evlatlarıyız. Onların çektikleri yanında bizim bugün çektiklerimiz ne ki… Elbette bunları da atlatacağız. Çünkü Atamızın izinden yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını demokrasi, adalet, özgürlük ve barışla taçlandıracağız” dedi. Bu bereketli toprakların üzerinde yaşayan herkesi refahla buluşturacak güce sahip olduğunu belirten Başkan Tunç Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeter ki hırsızlık, haramilik olmasın. Atalarımızın izinde bu akşam yürümeye başlayacağız. Atalarımızın bıraktığı mirasa sahip çıkmak ve bizden sonraki kuşaklara aynen emanet etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu milletin basiretli, sağduyulu, güzel insanları sizlere güveniyorum. Hep beraber çok daha güzel bir memlekette el ele, kol kola güler yüzle yaşayacağız. Göreceksiniz o memleketi hep beraber kuracağız. Yolumuz açık olsun” diye konuştu.
Tarihçi Prof. Dr. Ergün Aybars ise Türkiye Cumhuriyeti’nin Atatürk'ün devriminin eseri olduğunu belirtti. İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ da “Bu vatanı kurtaran, bu Cumhuriyet’i kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Başkası çıkmaz” dedi.

Dereçineli dede ve nine Türk bayrağını teslim etti
Söyleşinin ardından konuşan Afyon Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız, “Dereçine'miz bu çapta organizasyonu yapabilecek büyüklükte değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bu organizasyonun ev sahibidir. Burada yapılanların ev sahibidir. Sayın Tunç Soyer Dereçine'dir” ifadelerini kullandı. Dereçineli Naci Dede ve Lütfiye Bozkurt, 9 Eylül'de İzmir'e ulaştırılmak üzere kafilenin taşıyacağı Türk bayrağını yürüyüşçülerden Beyza Fincan ile Ümit Güner Dedeoğlu'na teslim etti. Lütfiye Bozkurt'un Atatürk ile ilgili okuduğu şiir büyük alkış aldı. Söyleşinin ardından sahneye önce DJ Yarkın Bora, sonra ise ünlü sanatçı Haluk Levent çıktı. Gece, Türk bayrakları eşliğinde hep bir ağızdan söylenen İzmir Marşı ile sona erdi.

Tam sessizlik içinde geçirecek
Konserin ardından Dereçine’den Yeşilçiftlik’e düzenlenecek 8 kilometrelik halk yürüyüşüyle Zafer ve Anma Yürüyüşü başlayacak. Kafile geceyi Yeşilçiftlik’teki kamp alanında 100 yıl önceki savaş koşullarında; tam sessizlik içinde geçirecek.

wy9gbs8wmep4daqypxt0rnIm.jpg

bhv4xl2czv5q03e8kwuepdjx.jpg

vozatecpa8qhIdvtufjnpwbd.jpg

edfydz3vsputbvrp7jfc9sal.jpg

hpd4aegnwmvjmbociporgk68.jpg

laIos2g1xthd7wjjudrznxkh.jpg

qw4Icyv6f5w7flqsuev9xmsz.jpg

mo3gxhzcbglpab47oeehc9lt.jpg

qxlv7jladeyhrtg48d39pjc0.jpg

2gcpbyqgjvelodm47oysux6e.jpg

frlqnicxk6tyks7Izbxo8grm.jpg

bozhgv6wdxIh2oxq4afg7sby.jpg

7j5bxtIueco32tfpk0p6fuqd.jpg

oIs3cfw6yxndamj5r1wu9s2q.jpg

gIlboxhfgfacy3qeslmznsnx.jpg

ebsrr9ukgli4fc8kId3yq0h7.jpg

kl9rqjabfcuwtqsbn5xdhz8m.jpg

k613dx5fsIkqvpejbcaielps.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.