Srebrenitsa Soykırımı ağıtlarla anıldı

Srebrenitsa Soykırımı ağıtlarla anıldı

“Unutulan soykırımlar tekrarlanır”

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Öğütçü’nün de katıldığı etkinlikte konuşan Anadolu Yakası Pendik Bosna Sancak Dernek BaşkanıErdoğan Erden, konuşmasında Aliya İzzetbegoviç’in sözüne yer vererek “Unutulan soykırımlar tekrarlanır.” diyerek tarihimize sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar ise toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

nnwklgd0rmtxj1aq8gcor4ev.jpg

rt741ao2kqeizgwxlgmptxnj.jpg

inckrqxc4af98bj6zsfbjdek.jpg

mkxolg9ls7utchnbozqwa1fe.jpg

vocjqlfbgrzxul7jeso0mp5b.jpg

nzh0ggtlmyw38pb9y2u5beqo.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.