TANSİYON İÇİN 30’LU YAŞLARA DİKKAT

TANSİYON İÇİN 30’LU YAŞLARA DİKKAT

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) VM Medical Park Florya Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emrah İpek, tansiyon hastalığına ilişkin, ‘’Tansiyonun başlangıç yaşı 30’lu yaşlardır’’ dedi.

İpek, Kağıthane Belediyesi Kent Konseyi ve İAÜ Medical Park Florya Hastanesi tarafından gerçekleştirilen ‘Hasta Okulu Seminerleri’ kapsamında Kağıthaneliler’le bir araya geldi.

Nikah salonundaki seminerde konuşan İpek, damara yapılan kan basıncı sonucu meydana gelen tansiyonun sinsi bir hastalık olduğunu söyledi.

İpek, dünyadaki her 3 yetişkin kişiden birinin tansiyon hastası olduğuna dikkati çekerek, ‘’Maalesef bunların yarısı tansiyon hastalığının farkında değil. Tansiyon çok sinsi bir hastalık ve oldukça dikkat etmek gerekiyor’’ diye konuştu.

Tansiyon hastalığının oluşmasında genetik yapı, beslenme koşulları, aşırı tuz tüketimi, stres, sigara kullanımı ve hava kirliliği gibi nedenlerin etkili olduğuna değinen İpek, şunları kaydetti:

‘’Normalde bir insanın günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 6 gram ancak Türkiye’de bu seviye 20 grama çıkmış durumda. Normale göre 3 kat daha fazla tuz tüketiyoruz. Sadece yemeğe tuz eklemekle tuzlu yemek yemiş olmuyoruz. Yağda da, salçada da veya turşuda da tuz var. Bunların hepsine çok dikkat etmeliyiz. ‘Tansiyon ilerleyen yaşlarda başlar’ tanısı yanlış. Tansiyonun başlangıç yaşı 30’lu yaşlardır. ‘Ben de tansiyon olmaz’ demeyin. Önerilen durum ise çocukluk çağından itibaren tansiyonlarımızı ölçtürtmek.’’

İpek, tansiyonu önlemek için, kilo vermenin, tuzu kısıtlamanın, fiziki aktiviteleri artırmanın, stresten uzak kalmanın faydalı olabileceğini kaydetti.

Seminerin ardından katılımlara ücretsiz kardiyoloji testi uygulandı.


Kaynak: Kağıthane Belediyesi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.