TAPUSUNA KAVUŞAN VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLMEYE DEVAM EDİYOR

TAPUSUNA KAVUŞAN VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLMEYE DEVAM EDİYOR

“Tapusuz ikameti çözeceğim” sözü vererek yola çıkan ve Kartal’daki Kentsel Dönüşüm başarısının altında; vatandaşın kayıtsız şartsız barınma ..

“Tapusuz ikameti çözeceğim” sözü vererek yola çıkan ve Kartal’daki Kentsel Dönüşüm başarısının altında; vatandaşın kayıtsız şartsız barınma ve tapu hakkını gözetmiş olmalarının yattığını her fırsatta dile getiren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, vatandaşın yüzünü güldürmeye devam ediyor.  

Geçtiğimiz günlerde Soğanlık Yeni Mahalle-2 İmar Uygulaması kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla 780 hak sahibine tapuları teslim edilmişti. 40 yıllık sorun, 20 yıllık bekleyişi sona erdiren Başkan Altınok Öz, yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini ve geçmiş yönetim döneminde ödedikleri paraların geri ödenmeye başladığını müjdeledi. 

Hazırlık işlemleri tamamlanan tapulara bu hafta 119 bin 645 TL ödendi. Vatandaşların geçmiş dönem yönetimdeki mağduriyetleri de yine Kartal Belediyesi’nin çalışmaları ile son bulmuş oldu. 
 
Başkan Altınok Öz, Kartal Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar ile tapularına kavuştuğu törende konuşmasında şunları söylemişti: 

“1960 yılından beri bu bölgede oturan ve 1998 yılında İmar Islah planının yanlış yapılması sonucu tapusuna kavuşamayan 780 hak sahibi, Kartal Belediyesi çalışanlarının özverili çalışmaları sonucu bugün tapularını alacak. Buna ilaveten, hiç alakası yokken, bir bölümü İmar Islah planının içine alınan ve bizim doğru uygulamamız sonucu kendilerine ait olup tasarruf yetkisi olmayan 17 hak sahibi de tekrar tapularını alacak. 2001 yılında çıkarılan tapularla bir kısım hak sahibi Kartal Belediyesi’ne paralarını ödedi. Fakat o dönemki belediye yönetimi, o parayı kendisi kullanıyor. Bu nedenle şimdiki raiçten o yurttaşlarımızın parasını Kartal Belediyesi olarak biz ödeyeceğiz. Ne kadar? 5 milyon 963 bin TL yani eski parayla yaklaşık 6 trilyon lira biz vatandaşlarımız adına ödemiş olacağız. Yine yanlış dop kesintisinden dolayı vatandaş belediyeye fazla para ödediğinden, Belediye olarak vatandaşa da 4 milyon 953 bin 623 TL para ödeyeceğiz. Bir kısım vatandaş ise hiçbir evrak işi yapmadığından, tapularını alırken belli bir parayı Milli Emlak’a ödeyecek. Bu para da 1 milyon 736 bin 471 TL.”

“Biz bu uygulamayı Kartal Belediyesi’nin Meclis kararıyla çıkarttık. Niye çıkarttık? Yarım kalmış işlerin devamı için çıkarttık. Bu Meclis kararı aynı zamanda Büyükşehir tarafından da onaylandı. Biz Büyükşehir’le bu yolda bu şekilde yol alıyoruz dedik. Büyükşehir’in de bilgisi dahilinde tapu ve kadastro işleri için çalıştık. 4 tane mühendisimiz Ağustos’tan bu yana kadastro’da çalışıyor. Geçen gün onları gördüğümde – bu tapu işlerini biz mi yaptık, yoksa Bakanlık mı?’ diye ağlayacak durumdalardı. Onların emekleri boşa gitmedi. Bu uygulamayı Kartal Belediyesi olarak 8 Ocak’ta bitirdik. İsteyen vatandaşlarımız, 8 Ocak’tan itibaren tapularını ister Belediyeden, isterlerse Tapu’dan alabilirler. Ama ben bu vatandaşlarıma bir söz verdim. ‘Sizin paranızı da alacağınızı da ben ödeyeceğim’ dedim. Ve bir ödeme planı çıkarttık. Sorunu çözmek için önce Milli Emlak’ın parasını yatıracağız, yurttaşlardan tapu tahsiste olan ve işgalci olanların elektrik, su faturalarını bekliyoruz. Bize verecekler ve biz de onların tapu işlemlerini tamamlayacağız. Daha önce Belediyeye para yatıranların parası Kartal Belediyesi’nde olduğu için Milli Emlak’a onların adına paralarını yatıracağız. Devamında yurttaşlarımızın Belediyeden alacaklı oldukları paraları da yatıracağız.” 


Kaynak: istanbulses / Kartal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.