Tarihi Değiştiren Buluşma 80 Yaşında

Tarihi Değiştiren Buluşma 80 Yaşında

 Başkan Zeydan Karalar, “Savaşın zor koşulları Türkiye’yide etkiledi ama onun sayesinde çocuklar babasız kalmadı.”

1943 yılında Yenice’de gerçekleştirilen İnönü-Churchillgörüşmesinin 80. Yıldönümü, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bir dizietkinliğiyle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü iledönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in Yenice’de gerçekleştirdiğiYenice Mülakatı’nın 80. yılında, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce çeşitli anmaetkinlikleri yapıldı.

Tarihe Adana Görüşmesi (Adana Mülakatı) olarak da geçentoplantılarla ilgili anma etkinliklerinin ilki Yenice’de, Tarsus Belediyesi’ninev sahipliğinde yapıldı.

Günümüzde Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı bir mahalle olan Yenice’deönce Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Adana Büyükşehir Belediyesi’ni temsilenüst düzey bürokratların katıldığı Yenice’deki törenler kapsamında İnönü-ChurchillParkı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta İsmet İnönü’nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan vediğer katılımcılar konuştu. Ardından Yenice Mülakatının gerçekleştirildiğivagonda anı defteri imzalandı.  

İnönü ve Churchill görüşmesinin fotolarından oluşan fotoğrafsergisi, tarihe ilgisi olanların beğenisine sunuldu. Yenice’deki programakatılanlar trenle Adana’ya geçti.

TARİHİ DEĞİŞTİREN BULUŞMA 80 YAŞINDA

Adana’da 75. Yıl Sanat Galerisi’nde “Tarihi DeğiştirenBuluşma 80 Yaşında” başlıklı panel düzenlendi.

HEP BARIŞ OLSUN

Yoğun katılımın yaşandığı panelin açılış konuşmasını yapanAyşe Gülsün Bilgehan, “Bu sabah Yenice’de o küçük vagondaydık. 80 yıl öncesinedönmüş gibi hissettik. Herkese vefasından dolayı teşekkür ediyorum. 70 milyoninsanın öldüğü 2. Dünya Savaşı’na girmekten nasıl sıyrıldığımızı yenidengördük. Hep barış olsun” dedi.

ÇOCUKLAR ONUN SAYESİNDE BABASIZ KALMADI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Cumhuriyetimizinkurucularından, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından İsmet İnönü’yehayranlığımız daima devam ediyor. 2. Dünya Savaşı’na girmemek için verilmiş çokönemli bir mücadele var. 2. Dünya Savaşı’nın zor koşullarından ötürü yokluk,açlık çektiğini söyleyen bir gence, ‘Ben sizi belki ekmeksiz bıraktım amababasız bırakmadım’ diyerek hepimizi hala duygulandıran sözleri vardır. Herkoşulda Cumhuriyetimizin kurucularının izinden gitmeye devam edeceğiz” diyekonuştu.

USTA DİPLOMAT, BÜYÜK DEVLET ADAMI

Moderatörlüğünü ÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Arıkan’ın üstlendiğipanele konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Prof. Dr. Türkolog MehmetFuat Bozkurt, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köylü katıldı.

İsmet İnönü’nün, genç Türkiye Cumhuriyeti’ni, 2. DünyaSavaşı gibi bütün dünyada büyük yıkımlara ve insan kayıplarına yol açan birsavaşa sokmayarak, tarihi bir başarı sağladığı döneme ilişkin konuşmalar yapanpanelistler, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün bu konudaki usta diplomatlığınave devlet adamlığına vurgu yaptılar.

 

 

fop9lerv0yIiwtjscrzgdcxh.jpg

ex3ymksy4zobjfbIkrtn2pav.jpg

zi8tkjbroqhdlhukIxpvy9dw.jpg

ixyap9djzod8ew5yck46mvoc.jpg

svIuhjj60dyuebg7dlwovpqk.jpg

t9e4xrpuih1fupmxgwnkfrsm.jpg

Im6we4rqxgvnkfu2hgzalokj.jpg

dyjepvc8vIx5ejxptlgiz436.jpg

fdpgc2watp0lsIac6zxymu5h.jpg

7l8vmbtwrrmuvsxw1flcIsd2.jpg

l3xisohvgb8zexevf9qkwp0b.jpg

dakx8su10jvatcgx6eb7oqgp.jpg

tbmghIksq378doevornhmalf.jpg

290sdnl5rajck6piocfulhox.jpg

vxkzwdncvgqajymbsket6jfc.jpg

apoce3ck21jnn8vzurshygdy.jpg

psqixg8jb4uyztdedhcwmom9.jpg

iwxq7fvtehrgzlsa1kt30sf9.jpg

y2tpvavIox6fhmmu4ca75qyf.jpg

barh9q7kdygnpeov4azic03m.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.