TARİHİ ULUS İŞ HANI’NDAKİ ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

TARİHİ ULUS İŞ HANI’NDAKİ ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

 

Yıllardır ihmal edilmesi nedeniyle bakımsız kalan yapı, özgün mimarisine uygun olarak restore edilirken bir kısmı da teknoloji merkezi hâline getirilerek üniversite öğrencileri ve genç girişimcilerin hizmetine sunulacak.

Büyükşehir Belediyesinin Başkentin önemli tarihi merkezlerinden biri olan Ulus’ta başlattığı dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Gerçekleştirilen dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasının ardından Ulus’un yepyeni bir görünüme kavuşturularak eski günlerdeki gibi cazibe merkezi hâline getirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı ile Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, tarihi Ulus İş Hanı’nda bakım, onarım ve tadilat çalışmalarına 7/24 devam ediyor.

 

İŞ HANI ESKİ GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞACAK

Zamanla bazı bölümleri değişen ve tasarım özelliğini yitiren Ulus İş Hanı’nın özgün mimarisi korunarak; değiştirilmiş dükkân cepheleri aslına uygun olarak düzenleniyor. İç avlularda yapıyı bozan tamirat çalışmaları yeniden yapılarak, kapatılmış öğeler ortaya çıkarılıyor.

Ulus İş Hanı’nın çatısında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında; sonradan konulan klima elemanları kaldırılırken blokların havalandırılması için ünite sistemi yerleştiriliyor. Kenetli bakır çatı kaplaması özgüne uygun malzeme ve tekniklerle yenileniyor. Yağmur olukları temizlenip, bakımları yapılıyor.

 

YENİ TEKNOLOJİ MERKEZİ ULUS İŞ HANI’NDA AÇILACAK

Bir yandan Başkentin tarihi değerlerine sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi bir yandan da kenti teknoloji ve bilimin merkezi yapmak için mesai harcıyor.

Ulus İş Hanı’nda yapılan bakım, onarım ve tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapının bir bölümü teknoloji merkezi olarak üniversite öğrencileri ve genç girişimcilerin kullanımına açılacak.

psi1tzxquy4holbcnfkdjmbe.jpg

hytsqokq8e0dom1trwplhxzu.jpg

6r9h0atvimjeIxp2blzocufs.jpg

jwy1m687l2eIfs3chkjpais5.jpg

xodvwtefzaymp3ji2crtubfx.jpg

3rtgecrnhwha1pzdxnykzqgq.jpg

zgqIiqyesaeuxybjl5sc7w1d.jpg

rek6doox7mstfthIl2ybvg0y.jpg

eajskvv029dfazwpbq51cmyl.jpg

boc7ufxIyojram86ikwdlsyn.jpg

27xlagtyqznb4wkpy0cgu83x.jpg

ltviaefqre67yxuogsnzohzu.jpg

shtnemnsrvg1bc9zagkuevoy.jpg

slqmfhvepw83ridIytlcw4zu.jpg

s85q2rftv3wlwtn4henj1ls7.jpg

sajlkcyq7zm5f4eobmxot1pv.jpg

qosvrhb2ac1wiodewuurIy8l.jpg

cxyc7wd1qeb8s6oilmgykvuo.jpg

k4ch5ovtrgrs6dypmwnfedhb.jpg

rdtgIbxez9gqmlk7541btysu.jpg

7cqcol45jdagxat19zIbfrnk.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.